Kiedy nagle dojdzie do oparzenia

with 2 komentarze

Oparzenia pierwsza pomoc

kiedy nagle dojdzie do oparzenia

kiedy nagle dojdzie do oparzenia

Każdy z Nas, być może już, jako dziecko doświadczył oparzenia. Jedni oparzyli się wrzątkiem zalewając herbatę lub kawę, drudzy wyjmując ciasto z pieca, a trzeci zapalając gaz w kuchence. Jest to bardzo częsty uraz, z którym możemy się, na co dzień spotkać. Czy każdy z Nas potrafi rozpoznać stopnie oparzeń oraz czy wiemy jak je odpowiednio zaopatrzyć?

CHARAKTERYSTYKA OPARZEŃ W PIGUŁCE

Oparzenia termiczne – powstają na skutek działania ciepła (para wodna, gorący olej).
Oparzenia chemiczne – wywoływane są przez środki chemiczne o żrącym działaniu.
Oparzenia radiacyjne – są wynikiem działania promieniowania radioaktywnego (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych), a także promieniowania słonecznego.
Oparzenia elektryczne - powstają na skutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało (porażenie piorunem, domową instalacją elektryczną).
Oparzenie I stopnia
- obejmuje naskórek
- bolesne zaczerwienienie na powierzchni skóry, tzw. rumień
- obrzęk
WAŻNE! Brak pęcherzy!
Oparzenie II stopnia
- obejmuje naskórek i część skóry
- powstawanie pęcherzy z płynem surowiczym w ciągu 24 h
- większa bolesność
- obrzęk
Oparzenie III stopnia
- obejmuje całą grubość skóry
- bezbolesność
- barwa skóry od śnieżnobiałej po brunatną
- skóra sucha i twarda
Oparzenie IV stopnia
- obejmuje martwicę tkanek głębokich (mięśnie, ścięgna kości)
- zwęglenie oparzonego miejsca

Oparzenie herbtą kiedy nagle dojdzie do oparzenia

O RANY! CO NA RANY!?

1. Należy szybko zdjąć biżuterię, która znajduje się w pobliżu oparzonego miejsca. Narastający obrzęk może nam to w późniejszym czasie uniemożliwić.
2. Należy schłodzić miejsce oparzenia pod bieżącą wodą o temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, z odległości 15 cm przez 15 minut – ZASADA PIĘTNASTEK to „złoty standard” w pierwszej pomocy dotyczącej oparzeń.
ZAPAMIĘTAJ! Nie dostosowuj ilości oraz czasu ochładzania do stopnia oparzenia! Oparzenia III stopnia nie zanurzamy w misce z wodą, a co gorsza nie okładamy go lodem!
3. Schłodzone oparzenie I i II stopnia możemy zaopatrzyć w warunkach domowych używając opatrunku hydrożelowego (AquaGel) lub popularnego PANTHENOLU w sprayu, który aplikujemy z odległości 15 cm! Panthenol uśmierza ból oraz przyspiesza gojenie się rany. Na rynku farmaceutycznym możemy spotkać mnóstwo preparatów o podobnym działaniu. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić!
ZAPAMIETAJ! Nigdy pod żadnym pozorem nie przebijaj pęcherzy!
WAŻNE! W przypadku oparzeń u dzieci zalecane jest podanie syropu z środkiem przeciwbólowym.

CZY POTRZEBNY LEKARZ?

Jeśli mamy do czynienia z oparzeniem II stopnia w miejscach takich jak twarz bądź narządy płciowe, albo średnica pęcherzy jest bliska 3 cm należy SKORZYSTAĆ Z POMOCY LEKARSKIEJ.
W przypadku oparzeń III i IV stopnia konieczna jest WIZYTA LEKARSKA.
Przy oparzeniach elektrycznych prądem o wysokim natężeniu konieczne jest WEZWANIE KARETKI POGOTOWIA!

SMAŻYŁAM KOTLETY I POPARZYŁAM SIĘ OLEJEM!

Oparzenia powstałe na skutek działania gorącego oleju powinny być ochładzane nawet do 30 minut pod bieżącą wodą, ze względu na obecność tzw. warstwy tłuszczy, która jest oporna na wodę.

„SŁONECZNY PĘCHERZ”

Oparzenia radiacyjne, czyli powstałe na skutek działania promieni słonecznych i UV powstają najczęściej dopiero po ok 1-3 h po ekspozycji ciała. Oparzenia takie najlepiej zaopatrzyć używając PANTHENOLU w sprayu, pamiętając przy aplikacji o zachowaniu 15 cm odległości. W większości przypadków oparzenia te nie wymagają ingerencji lekarza.

„GROŹNA CHEMIA”

opatrunki hydrożelowe W przypadku oparzeń substancjami chemicznymi w pierwszej kolejności zdejmujemy biżuterię, następnie skażone ubranie i spłukujemy miejsca oparzone przez ok. 10 minut pod bieżącą wodą. Zaopatrujemy ranę gazą jałową bądź opatrunkiem hydrożelowym.

 

 

„GŁOŚNY ZABÓJCA”

Działanie prądu na człowieka może być bardzo groźne. Prąd o wysokim natężeniu na skutek przepływu przenika do głębokich tkanek ciała - mięśni i narządów w tym serca, co może powodować zaburzenia rytmy serca, a nawet zawał lub nagłe zatrzymanie krążenia.
W pierwszej kolejności należy odciąć źródło prądu od poszkodowanego, następnie wezwać ZESPÓŁ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO (numer 999/112). W razie potrzeby wykonywać podstawowe zabiegi ratujące życie do przyjazdu karetki. Jeśli poszkodowany jest przytomny zapewniamy mu komfort termiczny i psychiczny poprzez przykrycie kocem i rozmowę. Miejsca oparzenia zaopatrujemy jałowym opatrunkiem.

oparzenie gorącym płomieniem

Podsumowując, jeśli zapamiętasz ZASADĘ PIĘTNASTEK, Twoja reakcja będzie szybka, a wiedza z zakresu pierwszej pomocy dotyczącej oparzeń, którą pozyskałeś dzięki stronie www.kursysos.pl to wszystko będzie w porządku! Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ratowania ludzkiego życia? Zapraszamy na profesjonalne szkolenia z pierwszej pomocy, prowadzone przez wysoce wykwalifikowanych ratowników medycznych z Bydgoszczy.

 

 

 

 


DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Terminy kursów, pokazów, informacje na tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy, wpisy z bloga oraz wiele ciekawych informacji wszystko na twojej poczcie email

Twój mail nie będzie nikomu udostępniany.