Kiedy niemowlę się zadławi

with Brak komentarzy

Intensywny kaszel pomaga 

Pewnie każdy z nas kiedyś podczas spożywania posiłków zaczął nagle kaszleć. Pewnie każdemu z nas babcia, mama lub ciocia dawały bardzo cenne rady po tytułem "podnieś ręce do góry" i pewnie szybko przechodziło bo było to tylko zachłyśnięcie niewielką drobiną pokarmową lub substancją płynną, która dostała się przypadkiem do dróg oddechowych. 

Zadławienie jest niestety dużo gorsze a bywa dramatyczne w skutkach. Kiedy ciało obce np. moneta, kęs pokarmu, lub cukierek dostanie się do dróg oddechowych dochodzi do ich całkowitej niedrożności (zatkania) poszkodowane niemowlę nie jest w stanie "mówić", a kaszel jest nieefektywny.

Kiedy niemowlę się zadławi- co robić ??? 

Przede wszystkim działać i to szybko:

 Niemowlę ułóż głową w dół na własnym przedramieniu, następnie wykonaj do 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową.

uderzenia w okolicę między łopatkową - kiedy niemowlę się zadławi

Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskuteczne, wykonaj do 5 uciśnięć klatki piersiowej u niemowląt.

uciski klatki piersiowej

Kontynuuj powyższe czynności w sekwencji: 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową, 5 uciśnięć klatki piersiowej aż do momentu wydalenia ciała obcego. Jeśli jest widoczne usuń ciało obce małym palcem. 

Wydobycie ciała obcego kiedy dziecko sie zadławi

Kiedy niemowlę jest nieprzytomne

Udrożnij drogi oddechowe, wykonaj 5 oddechów ratowniczych, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową: 15 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze.


DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Terminy kursów, pokazów, informacje na tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy, wpisy z bloga oraz wiele ciekawych informacji wszystko na twojej poczcie email

Twój mail nie będzie nikomu udostępniany.

Follow kursysos:

Kursy szkolenia z pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa, zabezpieczenia medyczne imprez.