Prywatna apteczka pierwszej pomocy

Sprzęt, który znajduje się w każdej apteczce zgodnej z normą europejską DIN czyli standardowa apteczka.   Prywatna apteczka pierwszej pomocy

  1. Nożyczki posłużą nam do rozcięcia pasów bezpieczeństwa, odzieży poszkodowanego lub materiałów opatrunkowych. Prywatna apteczka pierwszej pomocy
  2. Maska do wykonywania sztucznych oddechów. W przypadku prowadzenia wentylacji usta-usta konieczne zabezpieczenie przed bezpośrednim kontaktem z poszkodowanym. Pamiętaj nie wykonuj wentylacji poszkodowanego metoda usta-usta jeśli nie posiadasz odpowiedniego zabezpieczenia.
  3. Rękawiczki jednorazowe tradycyjnie chronią nas przed kontaktem z poszkodowanym (krew, wymioty) wypełnione ciepłą lub zimną wodą będą przydatne np. w przypadku urazu, krwawienia z nosa czy kolki nerkowej. Niewiele osób, o tym pamięta.Prywatna apteczka pierwszej pomocy
  4. Bandaż elastyczny. Podstawowy materiał w apteczce pierwszej pomocy o wielu zastosowaniach, m.in. unieruchomienie złamanej kończyny, tamowanie krwotoków lub jako temblak.
  5. Bandaż dziany (siateczka) służy do podtrzymania opatrunków przy drobnych zranieniach, oparzeniach.
  6. Codofix podobnie jak bandaż dziany dodatkowo z łatwością podtrzymuje opatrunki zakładane, np. na głowę.
  7. Gaza jałowa duża i mała to główne materiały opatrunkowe przy krwawieniach, oparzeniach, wytrzewieniach, stosowane zarówno na sucho jak i na mokro.
  8. Plaster na rolce zna każdy. Oprócz standardowego przyklejania opatrunku służy do wykonania zabezpieczenia klatki piersiowej, tzw. opatrunek trójstronny, przytwierdzenia foli NRC, koca ratunkowego itp.
  9. Koc termiczny okrycie poszkodowanego, zapewnienie komfortu termicznego.
  10. Chusta trójkątna. Niedoceniana w dzisiejszych czasach a szkoda, bo zastosowań ma wiele. Właściwie może służyć jako materiał opatrunkowy, można wykonać z niej opaskę uciskową, użyć jako temblaka przy złamanej kończynie, wykorzystać jako mokry kompres przy oparzeniach itp.

postepowanie podczas wypadku samochodowego

 

Prywatna apteczka pierwszej pomocy co warto do niej dodać:

  1. Maść z antybiotykiem warto zabrać na każdą wycieczkę.
  2. Okład chłodzący chemiczny przydaje się podczas doznanych obrażeń, krwawień z nosa, jak również niweluje ból.
  3. Gaziki odkażające oraz octanisept przydadzą się do dezynfekcji rany (oczywiście rany niewymagającej agresywnego tamowania krwotoku), dezynfekcji rąk itp.
  4. Lek na biegunkę. Dlaczego nie mieć go w prywatnej apteczce? Nagła biegunka nie powinna nam zepsuć wakacyjnego wyjazdu czy wycieczki.
  5. Lek przeciwzapalny. Oczywiście taki na który nie jesteśmy uczuleni. Przyda się podczas nagłego bólu głowy, niewielkiego urazu, czy nagłego przeziębienia, kiedy wszystko nas boli.Prywatna apteczka pierwszej pomocy
  6. Pęseta przyda się do usunięcia kleszczy, żądła osy, a także do założenia tamponady z gazika do nosa w przypadku krwawienia (opcja dla bardziej zaawansowanych.
  7. Termometr. Chyba nie trzeba opisywać tego narzędzia diagnostycznego.
  8. Opatrunek na oparzenia tzw. Aquagel czy hydrożel ratuje sytuacje, kiedy oparzymy się przy np. ognisku, podczas prasowania czy gotowania. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności chłodzimy oparzone miejsce wodą.
  9. Sól fizjologiczna do przemywania np. oczu, ran, wykonywania opatrunków tzw. na „mokro”.
  10. Latarka. Pierwszej pomocy możesz udzielać po zmroku np. podczas wypadku samochodowego.

A na sam koniec

Dane właściciela apteczki, jego alergie, przyjmowane leki, ksero wypisów szpitalnych. Kiedy właściciel jest, np. cukrzykiem warto dołożyć chociażby glukozę w tabletkach lub leki na alergie jeśli takie posiada.

Nasza prywatna apteczka pierwszej pomocy ma przede wszystkim służyć nam, nie ma żadnych norm, które określają ściśle co powinna zawierać. Powyższy opis jest skutkiem obserwacji, kilku lat pracy i własnej subiektywnej opinii.

Jak ważna jest apteczka docenimy podczas tamowania krwotoków gdzie liczą się sekundy a materiały opatrunkowe są na wagę złota.

pozdrawiam,

Adrian

Prywatna apteczka pierwszej pomocy

Prywatna apteczka pierwszej pomocy

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz