Gdzie zrobić kurs pierwszej pomocy?

Na samą myśl o tym, że miałbyś/miałabyś udzielić pierwszej pomocy, czujesz strach, nie czujesz się na siłach? Można to szybko zmienić, zapisując się na kurs udzielania pierwszej pomocy, podczas którego zdobędziesz praktyczne umiejętności. Wyjaśniamy, jak wygląda takie szkolenie i na co należy zwrócić uwagę, wybierając kurs.

Szkolenia – pierwsza pomoc

Kiedy przyda Ci się szkolenie pierwsza pomoc przedmedyczna? Tak naprawdę zawsze, ponieważ nigdy nie wiesz, czy nie będziesz musiał/-a udzielić takiej pomocy obcej osoby na ulicy lub… najbliższym. Dodatkowo są sytuacje, w których odbycie kursu i zdobycie odpowiedniego zaświadczenia/certyfikatu jest wymagane przepisami prawa. Dotyczy to m.in. wszystkich pracowników szkół i placówek oświatowych (nie tylko nauczycieli, a całego personelu), osób, które chcą zostać ratownikami, a także przyszłych kierowców (kurs pierwszej pomocy to obowiązkowy punkt kursu na prawo jazdy). Ale nawet jeśli nie zostaniesz skierowany/-a na takie szkolenie, warto odbyć je we własnym zakresie. Czego możesz spodziewać się na kursie?

kurs pierwszej pomocy

Jak wygląda kurs pierwszej pomocy?

Przeczytaj jak wygląda kurs pierwszej pomocy:

Kurs pierwszej pomocy dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Podczas teoretycznych wykładów dowiesz się m.in.:

  • jakie są podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
  • jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy;
  • co robić w nagłych sytuacjach, takich jak omdlenia, padaczka;
  • co to jest pozycja boczna ustalona.

Natomiast część praktyczna to kilka ćwiczeń, dzięki którym zdobędziesz podstawowe umiejętności pozwalające Ci udzielić pomocy. Rodzaje ćwiczeń to m.in.:

  • resuscytacja osoby dorosłej lub dziecka (noworodka);
  • układanie w pozycji bocznej bezpiecznej;
  • ratunek dla osoby zadławionej dorosłej;
  • zadławienia u dzieci;
  • postępowanie podczas wypadku samochodowego, w przypadku oparzeń, tamowanie krwotoków itp.

Najczęściej zakres szkolenia z pierwszej pomocy dostosowywany jest do potrzeb uczestników. Jeśli jest ono przeprowadzane w zakładzie pracy, to uwzględniane są realne zagrożenia w nim występujące, wynikające z charakteru działalności.



 Gdzie zapisać się na kurs pierwszej pomocy?

Musisz wiedzieć, że szkolenie z udzielania pierwszej pomocy może być zorganizowane wyłącznie przez:

  • lekarza systemu posiadającego tytuł specjalisty lub specjalizującego się w medycynie ratunkowej;
  • pielęgniarkę systemu posiadającą tytuł specjalisty lub specjalizującą się m.in. w pielęgniarstwie ratunkowym;
  • ratownika medycznego.

Często można spotkać się też z przekonaniem, że ukończenie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) upoważnia do prowadzenia szkoleń z tego zakresu, dlatego musimy podkreślić, że nie jest to prawdą. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej może być organizowany tylko przez osoby posiadające stosowne uprawnienia.

Najczęściej kursy realizowane są przez centra ratownictwa lub poszczególnych ratowników medycznych. W Kursy SOS szkolenia odbywają się pod okiem Adriana Zadoreckiego, wykładowcy akademickiego oraz ratownika medycznego czynnie pracującym w pogotowiu ratunkowym.

Kurs pierwszej pomocy online

Wiesz, że szkolenie z udzielania pierwszej pomocy  możesz odbyć online? Właśnie brak czasu przestał być wymówką, bo taki kurs możesz przejść o każdej porze, bez wcześniejszego zapisywania.

Szkolenie online w Kursy SOS jest bezpłatne i składa się z 15 filmików z konkretnymi wskazówkami. Jednocześnie lekcje te są zgodne z ustawą o ratownictwie.

Dodatkową opłatę należy uiścić tylko w przypadku, gdy będziesz chciał/-a uzyskać certyfikat pierwszej pomocy, który może być wystawiony po zaliczeniu testu.



Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz