Kiedy niemowlę się zadławi. Zobacz co trzeba zrobić.

Intensywny kaszel pomaga

Z pewnością każdy z nas podczas spożywania posiłków zaczął choć raz nagle kasłać. Pewnie każdemu z nas babcia, mama lub ciocia dawały bardzo cenne rady, jak chociażby "podnieś ręce do góry". Zapewne szybko przechodziło, bo było to tylko zachłyśnięcie niewielką drobiną pokarmową lub substancją płynną, która dostała się przypadkiem do dróg oddechowych.

Zadławienie jest niestety dużo gorsze, bywa też dramatyczne w skutkach. Kiedy ciało obce, np. moneta, kęs pokarmu lub cukierek, dostanie się do dróg oddechowych, dochodzi do ich całkowitej niedrożności (zatkania) – poszkodowane niemowlę nie jest w stanie "mówić", a kaszel jest nieefektywny.

Kiedy niemowlę się zadławi  co robić???

Przede wszystkim działać  i to szybko:

Niemowlę ułóż głową w dół na własnym przedramieniu, następnie wykonaj do 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową.

uderzenia w okolicę między łopatkową - kiedy niemowlę się zadławi

Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskuteczne, wykonaj do 5 uciśnięć klatki piersiowej.

uciski klatki piersiowej

Kontynuuj powyższe czynności w sekwencji: 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową, 5 uciśnięć klatki piersiowej aż do momentu wydalenia ciała obcego. Jeśli jest ono widoczne, usuń je małym palcem.

Wydobycie ciała obcego kiedy dziecko sie zadławi

Kiedy niemowlę jest nieprzytomne, udrożnij drogi oddechowe, wykonaj 5 oddechów ratowniczych, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze.

Wolisz filmy nie ma sprawy zobacz jak powyższe czynności wykonuje na filmie:

 

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

3 Responses

  1. […] Innym stanem zagrożenie życia przy jedzeniu może być zadławienie zobacz wpis i dowiedz się więcej tutaj. […]

  2. […] uzasadnienia. Podczas zadławienia np. dziecka postępuj tak jak opisałem to w tym wpisie kliknij i czytaj lub kliknij i oglądaj na YouTube  […]

  3. […] rozmiaru: bateria guzikowa ma idealny rozmiar do wpadnięcia w tchawicę czyli drogi oddechowe. Jeśli tak się stanie mamy do czynienia z zadławieniem, o którym możesz przeczytać tutaj.  […]

Zostaw komentarz