Pierwsza pomoc dla nauczycieli

Pierwsza pomoc dla nauczycieli  jest szkoleniem obowiązkowym, Obowiązek szkolenia w szkołach i placówkach oświaty został sprecyzowany niedawno, bo dopiero w październiku 2018 roku, od tamtego dnia każdy pracownik szkoły (nie tylko nauczyciel) powinien przejść szkolenie z zakresu zakresu pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc dla nauczycieli

22 maja 2007 roku nie był dobry dla wtedy 14sto letniej Sylwii Marchewki. To miała być już ostatnia lekcja tego dnia. Po w-fie dziewczyna miała spokojnie udać się do domu. Podczas lekcji dziewczyna straciła przytomność; od tamtego momentu Sylwia nie jest w stanie samodzielnie żyć. Wymaga ciągłej opieki oraz porusza się na wózku inwalidzkim, a to wszystko dlatego, że nauczyciel nie potrafił udzielić pierwszej pomocy! Nie potrafili, mimo, że od 2002 roku nakazywało już im to prawo lecz przepisy nie były tak jednoznaczne.

Gdy Sylwia upadła nauczycielka wysłała jednego z uczniów do pobliskiej przychodni po lekarza, a drugiego do sekretariatu. Ci mieli poinformować dyrekcję i wezwać na pomoc pogotowie ratunkowe. Sama ułożyła dziewczynę w pozycji bezpiecznej i dała chłodny okład na głowę. Dziewczyna nie oddychała, a od upadku do przybycia lekarza – jak podają źródła – minęło 10 minut. Żaden z nauczycieli nie podjął się próby ratowania życia dziewczyny.
Długie niedotlenienie mózgu spowodowało nieodwracalne zmiany neurologiczne w mózgu.

Obowiązek kursu z pierwszej pomocy – reguluje prawo

Takich historii jak wyżej wydarzyło się wiele. Wiele się również jeszcze wydarzy. Wprowadzony obowiązkowy kurs pierwszej pomocy dla każdego nauczyciela jest dużym krokiem w przód. Jednak placówki szkolne muszą zacząć przestrzegać prawa. Osoba odpowiedzialną za przeszkolenie pracowników jest oczywiście dyrektor szkoły.

Rozporządzenie.

Rozporządzenie o obowiązku bezpieczeństwa i higieny placówek oświatowych z 31 grudnia 2002 roku (par. 21) została doprecyzowana. Dzięki nowelizacji z 31 października 2018 roku każdy nauczyciel i każdy pracownik szkoły musi mieć skończony kurs pierwszej pomocy.  Czas przeszkolenia pracowników przez placówki minął 1 marca 2019 roku.

Podstawy prawne:
  • par 21 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31.12.2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
    (Dz. U. z 2003r, nr. 6, poz. 69 ze zm.)
  • par 1, par 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 31.10.2018r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
    (Dz. U. poz. 2140)

KursySOS.pl w katalogu Gwiazdor

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz