Kurs pierwszej pomocy dla kierowców i szkół jazdy

Kurs pierwszej pomocy dla szkół jazdy - podstawowe informacje

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szkolenia kierowców - każdy kierowca może przystąpić do szkolenia z pierwszej pomocy w dowolnym momencie trwania kursu. Kursant musi jednak zakończyć to szkolenie przed końcem całego kursu. Jest on bowiem niezbędną podstawą do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy w WORD.

Tu pojawia się również pytanie, ile trwa kurs pierwszej pomocy na prawo jazdy? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U. 2016 poz. 280) - taki  kurs musi obejmować 4 godziny zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Dlatego też poza częścią teoretyczną, przeprowadzamy również ćwiczenia.

Kurs pierwszej pomocy dla kierowców - dlaczego to takie ważne?

Skoro wiemy już, że kurs pierwszej pomocy jest niezbędny do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy, warto również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest on tak ważny? Wbrew pozorom nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Bardzo w wielu kursantów zastanawia się bowiem nad sensem takiego szkolenia.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Odbycie kursu pierwszej pomocy dla kierowców jest potrzebny m.in. ze względu na to, że kwestia ta została uregulowana prawnie. Zgodnie z Kodeksem karnym, a dokładniej mówiąc z art. 162 §1., każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobom, które znajdują się w stanie zagrożenia życia. W praktyce więc oznacza to, że jeśli jest się świadkiem wypadku na drodze, a nie udzieli się pomocy poszkodowanemu - osobie, która nie udzieliła pierwszej pomocy, grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Oczywiście równie ważnym powodem, dla którego warto wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy, jest także sumienie każdego z nas. Ciężko bowiem żyć ze świadomością tego, że w obliczu śmierci ofiary wypadku, nie zrobiło się nic, by pomóc drugiej osobie. A takie przypadki się niestety zdarzają.

Dlaczego warto, aby taki kurs odbył także każdy z kierowców zawodowych?

Co więcej, kurs pierwszej pomocy jest niezwykle ważny także dla kierowców zawodowych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ze względu na charakter wykonywanej pracy, to właśnie oni stanowią grupę najbardziej narażoną na wypadki drogowe. Spędzając w trasie długie godziny, znajdują się w grupie największego ryzyka.

Nic więc dziwnego, że zgodnie z art. 224 § 1 Kodeksu Pracy, ich pracodawcy są obłożeni obowiązkiem podjęcia działania zapobiegającego takiemu niebezpieczeństwu. W praktyce więc oznacza to, że pracodawca musi zapewnić zawodowemu kierowcy odpowiednie przeszkolenie. Również w zakresie przeprowadzania pierwszej pomocy na ofiarach wypadków drogowych.

Dotyczy to nie tylko kierowców TIR-ów, ale i pojazdów pasażerskich. Dzięki temu można zyskać pewność, że na wypadek niebezpiecznego zdarzenia kierowca autobusu będzie wiedział, jak uratować życie swoim pasażerom.

Proponujemy Państwu kurs pierwszej pomocy, w którym:

Program szkolenia:
Wykłady:

  1. Bezpieczeństwo własne.
  2. Motywacja do udzielania pomocy.
  3. Skuteczne wzywanie pomocy.
  4. Pozycja boczna ustalona.
  5. Skład i sposoby wykorzystania apteczek samochodowych
  6. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).
  7. Wypadek samochodowy: co robić?

Ćwiczenia:

  1. Pozycja boczna ustalona.
  2. Wykonywanie opatrunków i tamowanie krwotoków.
  3. Pozycja przeciwwstrząsowa.
  4. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa z użyciem automatycznego defibrylatora.
  5. Obsługa Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego AED.
  6. Scenariusze symulowane: ewakuacja z pojazdu.
Cena szkolenia w miejscu wskazanym przez zleceniodawcę od 500 zł brutto do 1500 zł brutto dla grupy

Szkolenie trwa, zgodnie z rozporządzeniem, 4 godziny. Możliwe są zajęcia w weekendy oraz w godzinach popołudniowych. Czas i termin ustalamy indywidualnie.

Kurs pierwszej pomocy dla szkół jazdy, firm transportowych, firm kurierskich, zawodowych kierowców itd, itp.

Pierwsza pomoc dla kierowcy