Kurs pierwszej pomocy to
PEWNOŚĆ SIEBIE
nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szkolenia kierowców – każdy kierowca może przystąpić do szkolenia z pierwszej pomocy w dowolnym momencie trwania kursu. Kursant musi jednak zakończyć to szkolenie przed końcem całego kursu. Jest on bowiem niezbędną podstawą do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy w WORD.

Komu proponujemy nasz kurs pierwszej pomocy dla kierowców?

Dla kursantów szkół jazdy

Dla firm transportowych

Dla firm kurierskich

Dla zawodowych kierowców

Tamowanie krwotoku po wypadku samochodowym
obowiązkowy

Kurs pierwszej pomocy dla kierowców

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szkolenia kierowców – każdy kierowca może przystąpić do szkolenia z pierwszej pomocy w dowolnym momencie trwania kursu. Kursant musi jednak zakończyć to szkolenie przed końcem całego kursu. Jest on bowiem niezbędną podstawą do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy w WORD.

Tu pojawia się również pytanie, ile trwa kurs pierwszej pomocy na prawo jazdy? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U. 2016 poz. 280) – taki  kurs musi obejmować 4 godziny zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Dlatego też poza częścią teoretyczną, przeprowadzamy również ćwiczenia.

Kurs pierwszej pomocy dla szkół jazdy

dlaczego to takie ważne?

Skoro wiemy już, że kurs pierwszej pomocy jest niezbędny do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy, warto również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest on tak ważny? Wbrew pozorom nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Bardzo w wielu kursantów zastanawia się bowiem nad sensem takiego szkolenia.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta:

 • Odbycie kursu pierwszej pomocy dla kierowców jest potrzebny m.in. ze względu na to, że kwestia ta została uregulowana prawnie. Zgodnie z Kodeksem karnym, a dokładniej mówiąc z art. 162 §1., każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobom, które znajdują się w stanie zagrożenia życia. W praktyce więc oznacza to, że jeśli jest się świadkiem wypadku na drodze, a nie udzieli się pomocy poszkodowanemu – osobie, która nie udzieliła pierwszej pomocy, grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.
 • Oczywiście równie ważnym powodem, dla którego warto wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy, jest także sumienie każdego z nas. Ciężko bowiem żyć ze świadomością tego, że w obliczu śmierci ofiary wypadku, nie zrobiło się nic, by pomóc drugiej osobie. A takie przypadki się niestety zdarzają.

Kim jestem?

Mam na imię Adrian

 • Pracuję w Zespołach Ratownictwa Medycznego.
 • Prowadzę zajęcia i szkolenia medyczne jako instruktor w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Pracując w pogotowiu ratunkowym, pomagałem wielu poszkodowanym w stanie zagrożenia życia. Przez długi czas pracowałem jako wykładowca, prowadziłem zajęcia ze studentami, kursy dla straży pożarnej, policji, osób postronnych. W końcu sam założyłem firmę szkoleniową. Prowadząc szkolenia, przekazuję natomiast praktyczną wiedzę popartą przykładami.

Program kursu pierwszej pomocy dla kierowców

Czego możesz się spodziewać nawiązując ze mną współpracę:
Część TEORETYCZNA

 • Bezpieczeństwo własne.
 • Motywacja do udzielania pomocy.
 • Bezpieczeństwo poszkodowanego.
 • Skuteczne wzywanie pomocy.
 • Pozycja boczna ustalona.
 • Skład i sposoby wykorzystania apteczek samochodowych.
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).
 • Wypadek samochodowy: co robić?
postepowanie podczas wypadku samochodowego
Część PRAKTYCZNA

 • Pozycja boczna ustalona.
 • Wykonywanie opatrunków i tamowanie krwotoków.
 • Pozycja przeciwwstrząsowa.
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa z użyciem automatycznego defibrylatora.
 • Obsługa Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego AED.
 • Scenariusze symulowane: ewakuacja z pojazdu.
Wypadek komunikacyjny zderzone samochody

Dlaczego warto, aby taki kurs odbył także każdy z kierowców zawodowych?

Co więcej, kurs pierwszej pomocy jest niezwykle ważny także dla kierowców zawodowych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ze względu na charakter wykonywanej pracy, to właśnie oni stanowią grupę najbardziej narażoną na wypadki drogowe. Spędzając w trasie długie godziny, znajdują się w grupie największego ryzyka.

Nic więc dziwnego, że zgodnie z art. 224 § 1 Kodeksu Pracy, ich pracodawcy są obłożeni obowiązkiem podjęcia działania zapobiegającego takiemu niebezpieczeństwu. W praktyce więc oznacza to, że pracodawca musi zapewnić zawodowemu kierowcy odpowiednie przeszkolenie. Również w zakresie przeprowadzania pierwszej pomocy na ofiarach wypadków drogowych.

Dotyczy to nie tylko kierowców TIR-ów, ale i pojazdów pasażerskich. Dzięki temu można zyskać pewność, że na wypadek niebezpiecznego zdarzenia kierowca autobusu będzie wiedział, jak uratować życie swoim pasażerom.

Co mówią Ci, którzy skorzystali
z naszych usług?


Najczęściej pojawiające się pytania

Organizacja szkolenia dla wszystkich kursantów szkoły jazdy to obowiązek jej właściciela. Jest on zobowiązany prawnie do przeszklenia kursantów a teoretyczne i praktyczne szkolenie powinno być przeprowadzone przez osobę medyczną (ratownik medyczny, lekarz lub pielęgniarka)

Na terenie kujawsko-pomorskiego dojazd gratis, poza województwo 1 zł za kilometr.

Po ukończeniu kursu pierwszej pomocy uczestnicy otrzymują imienne zaświadczenia honorowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Wydawane są one na podstawie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jak również taki certyfikat jest honorowany przez WORDy.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne z ćwiczeniami trwa 4h

Każdy kierowca ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku jeśli jest to bezpieczne (np. samochód się nie pali). Szkolenie powinno być powtarzane, aby skutecznie wiedzieć jak działać podczas wypadku.

Masz pytanie, na które nie znalazłeś/aś odpowiedzi?

Chcesz zorganizować kurs pierwszej pomocy dla kierowców lub pokaz w swojej szkole jazdy?
Biegniemy, by dać z siebie wszystko!

Zgoda na przetwarzanie danych*

Chcesz zorganizować kurs lub pokaz w szkole jazdy?

Wypełnij formularz lub zadzwoń na numer
+48 693 610 155