Obsługa defibrylatora AED – jak obsługiwać, czy każdy może? Czy potrzebne jest szkolenie, kurs z działania defibrylatora?

Jeśli doszło do nagłego zatrzymania krążenia, konieczna jest natychmiastowa pomoc – resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a także defibrylacja. I my dziś omówimy ten drugi punkt, wyjaśniając, co do czego służy AED i jak go używać.

 

Defibrylator AED – co to jest?

AED to skrót od Automatyczny Elektroniczny Defibrylator. Tym terminem określa się urządzenie służące do przywracania prawidłowej pracy serca (w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia). AED to urządzenie mobilne, w pełni zautomatyzowane i wykorzystywane podczas reanimacji. Możesz znaleźć je w wielu miejscach publicznych, takich jak szkoły, centra handlowe, czy biura – należy rozejrzeć się za naklejką/tabliczką z piktogramem serca i błyskawicy, która wskazuje miejsce jego przebywania.

 

Jak działa defibrylator?

Skoro już wiesz, co to defibrylator, możemy wyjaśnić, jak działa. Do urządzenia podłączone są elektrody, które umieszcza się na klatce piersiowej osoby reanimowanej. Po załączeniu AED system dokonuje analizy rytmu serca i jeśli jest to wskazane, przeprowadza defibrylację poprzez przekazanie prądu stałego o określonej wartości, wywołując w ten sposób reakcję mięśnia sercowego.

 

Kto może używać defibrylatora?

Resuscytację AED może przeprowadzić każdy, niezależnie od tego, czy przebył wcześniej kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to możliwe dzięki temu, że obsługa defibrylatora AED jest intuicyjna, system podpowiada, jakie kroki należy podjąć, a także, jak wspominaliśmy wcześniej, samodzielnie analizuje, czy resuscytacja przy jego użyciu jest konieczna.

W praktyce jednak… mało kto wie o tym, że może z tego sprzętu skorzystać, w sytuacji stresowej często nie ma również pojęcia, jak go użyć. Aby uniknąć takiej sytuacji i nie tracić cennych sekund podczas reanimacji, wyjaśnimy pokrótce, jak wygląda obsługa defibrylatora AED.



 

AED – jak używać? Kurs z obsługi defibrylatora AED

Gdy podejrzewasz nagłe zatrzymanie krążenia (bezdech, utrata przytomności, kołatanie serca), natychmiast odsłoń klatkę piersiową osoby poszkodowanej i włącz defibrylator. Następnie przyklej elektrody bezpośrednio do skóry na wysokości klatki piersiowej. Gdy to zrobisz, AED dokona automatycznej analizy rytmu serca – w tym czasie nie należy zbliżać się do urządzenia.

Jeśli okaże się, że system zaleca defibrylację, upewnij się, że nikt nie znajduje się w pobliżu osoby reanimowanej i następnie naciśnij przycisk defibrylacji. Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i postępuj zgodnie z poleceniami defibrylatora. Nie należy go wyłączać, ponieważ co 2 min będzie przeprowadzać analizę rytmu serca.

Coś jest niejasne? Zachęcamy do tego, aby obejrzeć nasz filmik, w którym pokazujemy krok po kroku, jak użyć AED. Możesz też zapisać się do nas na szkolenie z obsługi defibrylatora AED, które, oprócz tego, jest jednym z punktów programu kursu pierwszej pomocy.

 

U kogo nie można stosować defibrylatora AED?

Na koniec mamy ważną informację, czyli u kogo nie zaleca się stosowania AED. Dotyczy to dzieci poniżej pierwszego roku życia (należy sprawdzić czy instrukcja AED przewiduje możliwość użycia u niemowlaków), a także osób przytomnych. Ponadto ze względu na to, że defibrylator generuje impuls elektryczny, nie powinno się go używać, gdy istnieje ryzyko wybuchu lub podpalenia materiałów łatwopalnych. Pomijając te wyjątki, stosowanie AED jest bezpieczne, nawet w mokrym środowisku, np. na basenie, podłożu metalowym czy mokrej trawie. 

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji dopuszczają użycie AED u każdego poszkodowanego niezależnie od wieku. Niestety według instrukcji obsługi defibrylatorów nie wszystkie są przeznaczone dla niemowlaków czyli dzieci poniżej pierwszego roku życia) 

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

2 Responses

  1. Marcin
    | Odpowiedz

    Zawsze podchodziłem z dystansem do wykorzystywania AED na zajęciach. Bałem się, że mogę coś pomieszać, po prostu źle zrobić. Ale podchodziłem do tego zadania pomału, bo wiedziałem, że ćwiczę na fantomie. Dzięki Panu filmowi nauczyłem się wykorzystywać AED. Teraz jakbym musiał komuś pomóc, a w pobliżu byłoby AED to na pewno bym go użył. Dziękuję za filmik!

  2. Michał
    | Odpowiedz

    Świetny kurs, super sprawa bardzo merytoryczne wiadomości ciekawa i intresująca forma sprawiający chęć do dalszej nauki. Polecam z całego serducha

Zostaw Komentarz