Folia NRC – co to jest, zasady użytkowania

W każdej apteczce powinna się znaleźć folia NRC, zwana również kocem ratunkowym, kocem termicznym, kocem przeciwwstrząsowym, folią życia. W tym artykule zdradzę Ci, do czego właściwie służy i którą stroną koca termicznego: złotą czy srebrną, powinieneś okryć poszkodowanego.

Spis treści:

Folia NRC jako ważny element apteczki

Zapewne nieraz widziałeś złoto-srebrną folię, która jest używana nie tylko w ratownictwie, ale także w turystyce, survivalu, wspinaczce. Niejednokrotnie taki „zwykły” kawałek materiału bywa bardzo pomocny, zapobiegając wychłodzeniu lub (zdecydowanie rzadziej) przegrzaniu. Folia NRC – co to właściwie jest? To cienka płachta wykonana z polipropylenu. Skrót NRC pochodzi od National Research Center w USA, gdzie powstała w 1964 r. Metalizowana folia polipropylenowa została zaprojektowana przez NASA jako materiał wykorzystywany w kosmicznych sondach. Po angielsku nazywana jest wprost: space blanket. Odbija nawet 80% promieniowania podczerwonego, tym samym zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się elementów wysyłanych w kosmos. Nas jednak bardziej interesują jej właściwości ograniczające wychładzanie organizmu. Należy zwrócić uwagę na to, że folia NRC nie ogrzewa poszkodowanego, a jedynie zapobiega utracie ciepła. Koc ratunkowy znajdziesz w każdej apteczce. Szczególnie ważne jest, by stanowił element wyposażenia apteczki samochodowej i turystycznej.

folia NRC

Koc termiczny – zastosowanie w pierwszej pomocy

Dlaczego warto mieć koc termiczny w swojej apteczce, niezależnie od tego, czy wychodzisz w góry, czy też jedziesz na wycieczkę samochodową? Jest cienki, wodoodporny, mało waży, a po złożeniu zajmuje mało miejsca i zmieści się nawet w małym plecaku. Folia NRC to podstawowy sprzęt, by zabezpieczyć osobę, która uległa wypadkowi w górach, ale nie tylko. Za pomocą folii NRC można zabezpieczyć ją przed wychładzaniem, chociaż osobie w stanie hipotermii sam koc termiczny pomoże w niewielkim stopniu. Używa się go u osób przemoczonych i przemarzniętych, po urazach np. złamaniach kończyn, u ofiar wypadków. Osoby poszkodowane podczas oczekiwania na pomoc medyczną i  w trakcie transportu do szpitala są narażone na znaczną utratę ciepła. Przyczynia się to do pogarszania stanu ogólnego związaną z urazem. Owinięcie kocem zmniejsza konwekcję cieplną, szczególnie wtedy, gdy zimny wiatr i niska temperatura wychładzają pacjenta.

Folia życia – którą stroną?

Prawidłowe używanie folii NRC zakłada owinięcie nim całego ciała poszkodowanego. Samo narzucenie go na ramiona czy położenie na człowieku w pozycji leżącej nie spełni swojej roli, ponieważ ciepło i tak będzie „uciekało”. Ponadto brak izolacji od podłoża sprawi, że będzie się on nadal wychładzał. Ważną kwestią jest to, że jeśli chcesz pomóc osobie w mokrym ubraniu, to przed użyciem koca należy ją przebrać w suche rzeczy lub przynajmniej zdjąć te przemoczone. Pewnie wiele razy zastanawiałeś się, którą stroną tak właściwie powinieneś owinąć poszkodowanego. W końcu z jakiegoś powodu z jednej strony jest złoty kolor, a z drugiej srebrny, prawda? Zalecenia producentów mówią, że złota strona powinna być na zewnątrz, a srebrna od strony ciała, by zatrzymać ciepło, a na odwrót, jeśli chcemy zapobiec przegrzaniu. Okazuje się jednak, że różnice w kumulacji ciepła są na tyle niewielkie, że nie ma to większego znaczenia podczas prowadzenia działań ratunkowych. Złoty kolor na wierzchu jest na pewno znacznie lepiej widoczny np. na śniegu i z większych odległości.

Poza posiadaniem folii NRC w swojej apteczce pamiętaj o aktualizowaniu swojej wiedzy. Przypomnienie sobie albo nauczenie się schematów postępowania ma fundamentalne znaczenie w szybkim, sprawnym, a przede wszystkim skutecznym udzielaniu pierwszej pomocy. Koniecznie sprawdź nasz kurs pierwszej pomocy online, dzięki któremu:

  • przestaniesz się bać udzielać pierwszej pomocy,
  • poznasz proste schematy postępowania,
  • dowiesz się, co zrobić w najbardziej dramatycznych momentach w swoim życiu, gdy konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy osobie bliskiej: dziecku, mamie, dziadkowi, koleżance.

Jeżeli szukasz profesjonalnego kursu prowadzonego przez doświadczonych ratowników, kliknij tutaj:

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

2 Responses

  1. Kinga
    | Odpowiedz

    Czy głowa również powinna być szczelnie owinięta folią NRC a jedynie twarz powinna pozostać odkryta? Na większości zdjęć głowa nie jest okryta folią a mówi się, że największa utrata ciepła jest przez głowę stąd moja wątpliwość jak poprawnie użyć folii.

    • tak jeśli jest taka możliwość to głowa powinna być zabezpieczone folią i czapką, zasada zawsze ta sama dużo warstw i szczelnie okryć poszkodowanego.

Zostaw Komentarz