SAMPLE

SAMPLE co to?

Kiedy poszkodowany jest przytomny i źle się czuje a my staramy się udzielić mu pierwszej pomocy, musimy dowiedzieć jak najwięcej o jego stanie zdrowia. Wywiad SAMPLE to skrót po pierwszych liter w badaniu zarówno ratowniczym jak i tym w pierwszej pomocy. Zapamiętując ten skrót jesteśmy w stanie nawet podczas dużego stresu, związanego z akcją udzielania pomocy poszkodowanemu uzyskać najważniejsze informację. Kiedy poszkodowany straci przytomność będziemy w stanie przekazać zebrane informacje pogotowiu ratunkowemu.

SAMPLE co to?

Jak przeprowadzić wywiad SAMPLE

Po co zbierać wywiad SAMPLE

A co zrobić kiedy wywiadu nie można zebrać?

Zobacz jak opowiadam o wywiadzie SAMPLE w jednym z moich filmów



Jak przeprowadzić wywiad SAMPLE

Jeśli rozmawiamy cały czas z poszkodowanym czuje się on bezpieczniej dbamy w ten sposób o jego komfort psychiczny. W celu uzyskania najważniejszych informacji o poszkodowanym należy rozwijając skrót zapytać o S- symptomy– zapytaj, co się stało i jakie dolegliwości ma poszkodowany. A- alergie – zapytaj, czy poszkodowany jest na coś uczulony. M – medykamenty – zapytaj, czy poszkodowany przyjmuje stale jakieś lekarstwa; postaraj się zanotować te informacje. P – przeszłość – zapytaj, czy poszkodowany choruje przewlekle. L – lunch – zapytaj, kiedy poszkodowany jadł ostatnio posiłek. E – ewentualnie – zapytaj, czy poszkodowany pamięta okoliczności zdarzenia, zbierz dodatkowe (ekstra) informacje np. czy w ostatnim czasie występowała biegunka, wymioty itp.

Wywiad SAMPLE
Powyższa tabela przedstawia wywiad zbierany od poszkodowanych

Po co zbierać wywiad SAMPLE

Jeśli pacjent straci przytomność będziemy wstanie przekazać zebrane informację zespołowi ratownictwa medycznego. Dla medyków im więcej informacji o pacjencie dostarczymy tym lepiej. Jeśli np pacjent przed utratą przytomności skarżył się na niedowład ręki i nogi może to świadczyć o nagłym udarze mózgu. Podając inny przykład, jeśli dowiemy się, że pacjent jest uczulony np na aspirynę/polopirynę to medyk nie poda tych leków i przekaże tą informację w szpitalnym oddziale ratunkowym. Często dobrze zebrany wywiad ratuje życie i znacznie pomaga w prawidłowej diagnozie lub przyspiesza działanie medyków.

A co zrobić kiedy wywiadu nie można zebrać?

Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i wywiad nie jest możliwy do zebrania, postaraj się uzyskać te informacje od rodziny, świadków zdarzenia, otoczenia, ewentualnie poszukaj, czy poszkodowany ma np. charakterystyczne identyfikatory takie jak np. bransoletka z informacją o cukrzycy, padaczce itp. Postaraj się uzyskać nr telefonu do rodziny jeśli pacjent nie jest w stanie odpowiadać na pytania niech zapisze nr telefonu na kartce, dłoni a nawet chodniku. Wywiad SAMPLE medycy będą w stanie zebrać od rodziny pacjenta mając nr telefony.

Zobacz jak opowiadam o wywiadzie w jednym z moich filmów

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej pomocy koniecznie skorzystaj z mojego bezpłatnego szkolenia z pierwszej pomocy:



Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

3 Responses

  1. […] w trakcie wizyty medycy stwierdzają anafilaksję. W skład badanie będzie wchodziło zebranie wywiadu SAMPLE od pacjenta. Pomiar parametrów życiowych takich jak akcja serca, ciśnienie tętnicze krwi, […]

  2. […] Zebrać wywiad SAMPLE. […]

  3. […] Może zdarzyć się tak, że w międzyczasie poszkodowany odzyska przytomność, zdezorientowany może próbować się wyrwać z naszych rąk. W tym momencie nie puszczając głowy krótko mówimy mu co się stało i prosimy o zachowanie spokoju oraz nie zmienianie pozycji. Postaraj się go okryć i zbierz wywiad SAMPLE […]

Zostaw Komentarz