Zasady, które musisz znać, by skutecznie udzielać pierwszej pomocy dziecku.

Piękny, letni dzień. Spokojne popołudnie. Masz w końcu czas, żeby usiąść i napić się kawy. Nagle krzyk. Bawiące się koło domu dziecko przewróciło się na rowerze. Krew leci z kolana i głowy, maluch krzyczy wniebogłosy, a Ty nie wiesz, co robić. W panice biegasz po domu, szukając apteczki. Tak nie powinno być. Z tego artykułu dowiesz się, jak się przygotować i co musisz wiedzieć, aby udzielać pierwszej pomocy w prosty, skuteczny sposób: bez lęku i poczucia bezradności.

Spis treści:

Pierwsza pomoc u dziecka – zadbaj o bezpieczeństwo.

W życiu każdego rodzica, opiekuna czy nauczyciela może nadejść moment, gdy konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy dziecku. W takiej sytuacji kluczowe jest zachowanie spokoju i posiadanie odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, jest zachowanie bezpieczeństwa. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania w związku z pierwszą pomocą, upewnij się, że nic Ci nie grozi. Jeśli udzielenie pomocy naraża Cię na niebezpieczeństwo, możesz odstąpić od bezpośrednich działań. W takiej sytuacji Twoim obowiązkiem jest wezwanie odpowiednich służb: pogotowia ratunkowego i straży pożarnej.

Jeśli jesteś świadkiem wypadku, upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne dla ciebie, osoby poszkodowanej oraz innych osób. Podobnie jak w przypadku dekompresji w samolocie, gdy najpierw sam sobie zakładasz maskę tlenową, a dopiero potem swojemu dziecku, trzeba przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Inaczej nie będziesz w stanie pomóc dziecku.

Podejmując się ratowania ofiary porażenia prądem, należy zachować dużą ostrożność. Nawet jeśli jest nią Twoje dziecko, nie wolno dotykać osoby porażonej prądem, dopóki nie odłączy się jej od źródła prądu. Gdy osoba, którą chcesz ratować, została porażona prądem, należy zacząć od wyłączenia bezpieczników lub wyjęcia z gniazdka wtyczki urządzenia elektrycznego, które doprowadziło do porażenia. Przy niskim poziomie napięcia (poniżej 1 kV), można odsunąć kabel od poszkodowanego przedmiotem, który nie przewodzi prądu np. drewnianym kijem od miotły.

Apteczka pierwszej pomocy dla dzieci.

Domowa apteczka to ważny element każdego gospodarstwa domowego. Powinna zawierać podstawowe leki oraz materiały medyczne, które mogą być przydatne w przypadku mniejszych urazów czy nagłych chorób. W każdym domu powinno być wyznaczone miejsce na apteczkę.  Należy w niej mieć m.in.:

  • plastry,
  • bandaż,
  • gaza jałowa,
  • środek dezynfekujący,
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • rękawiczki,
  • nożyczki,
  • termometr.

Bardziej szczegółową listę znajdziesz tutaj: Prywatna apteczka pierwszej pomocy

Upewnij się, że wiesz, jak używać tych środków. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać daty ważności leków i innych produktów w apteczce oraz uzupełniać brakujące przedmioty. Jeśli Twoje dziecko ma problemy zdrowotne, dostosuj zawartość apteczki do jego wymagań. Trzymaj niezbędne leki i sprzęt w zasięgu ręki.

Przygotowanie dokumentów zdrowotnych.

Uszykowanie odpowiednich dokumentów zdrowotnych przed przyjazdem karetki jest ważne, aby ułatwić personelowi medycznemu udzielenie właściwej opieki medycznej. Przygotowanie książeczki zdrowia dziecka, wyników badań, wypisów ze szpitala przyspieszy diagnostykę Twojego dziecka. Jeśli dziecko ma za sobą historię chorobową, warto mieć spisaną listę aktualnych schorzeń, alergii, przewlekłych chorób. Przygotuj listę leków, które maluch aktualnie przyjmuje, wraz z ich dawkami i częstotliwością podawania. Miej pod ręką informacje kontaktowe do lekarza, pod którego opieką jest Twoje dziecko.

Udzielanie pierwszej pomocy dziecku a emocje.

W momencie awaryjnym łatwo wpaść w panikę. Pamiętaj jednak, że spokojne działanie przekłada się na skuteczność pomocy. Udzielanie pierwszej pomocy dziecku może być emocjonalnie trudne, ponieważ sytuacje awaryjne w kontekście dzieci budzą duże obawy i stres, zwłaszcza jeżeli dotyczą Twojego dziecka.

  1. Zachowaj spokój. Dzieci potrafią bardzo dobrze odczytywać emocje dorosłych i je przejmują. Staraj się unikać okazywania nadmiernego stresu lub paniki, ponieważ to może wpłynąć negatywnie na dziecko.
  2. Oddychaj głęboko. Jeśli poczujesz, że tracisz panowanie nad sytuacją, zatrzymaj się na chwilę i głęboko, powoli wdychaj i wydychaj powietrze. To pomoże Ci się uspokoić.
  3. Komunikuj się z dzieckiem. Jeśli dziecko jest przytomne, spokojnie rozmawiaj z nim, uspokajaj je i informuj o tym, co robisz. Dzieci mogą się bać, więc ważne jest, aby wyjaśnić im, że jesteś tam, aby pomóc.
  4. Działaj zdecydowanie: Jeśli dziecko wymaga profesjonalnej pomocy, nie zwlekaj. Bez wahania zadzwoń po pomoc medyczną,  a potem postępuj zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Kurs pierwszej pomocy u dzieci online.

Udzielanie pierwszej pomocy dzieciom wymaga przygotowania zarówno pod względem wiedzy, umiejętności, jak i sprzętu. Zachowanie bezpieczeństwa, posiadanie odpowiedniej apteczki i opanowanie emocji to kluczowe elementy. Pamiętaj, że Twoje działania mogą mieć ogromne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka, dlatego warto się do tego przygotować.

Uważasz, że życie i zdrowie Twojego dziecka jest bezcenne? Chcesz czuć się pewnie w niesieniu pierwszej pomocy? Pamiętaj, że od Twoich umiejętności i wiedzy może zależeć przyszłość małego człowieka. Jeżeli jesteś zainteresowany kursem pierwszej pomocy u dzieci online, zapisz się na premierę naszego nowego kursu pierwszej pomocy u dzieci online:

Wszystkie nasze kursy prowadzą doświadczeni ratownicy medyczni. Otrzymasz aktualną wiedzę i konkretne wskazówki. Nabędziesz umiejętności z zakresu pomocy dziecku, gdy:

  • spadnie ze schodów,
  • zadławi się lizakiem czy winogronem,
  • oparzy się gorącą zupą,
  • dostanie krwotoku,
  • gorączkuje i ma drgawki,
  • przegryzie kapsułkę do prania.

Zobacz przykładową lekcję z naszego szkolenia:

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz