Jak długo ważny jest kurs pierwszej pomocy?

Właśnie otrzymałeś/-aś certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy i zastanawiasz się, jak długo będzie ważny? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i brzmi… to zależy. Od czego? Wyjaśniamy i przy okazji mamy kilka cennych rad.

Pierwsza pomoc – co ile lat?

Po zakończeniu kursu pierwszej pomocy powinieneś/-aś otrzymać certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. W zależności do tego, dla kogo szkolenie było przygotowanie oraz jaki był jego zakres, okres ważności takiego kursu może być różny. I za chwilę podamy Ci konkretne terminy, wcześniej jednak chcielibyśmy napisać o czymś znacznie ważniejszym.

Według badań wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a zwłaszcza resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zanika już po… trzech miesiącach! I nie ma w tym nic dziwnego, że zapomina się o umiejętnościach, które nie są na co dzień wykorzystywane. Ale z tego powodu, kurs pierwsza pomoc warto byłoby regularnie odświeżać, bez względu na to, czy zaświadczenie otrzymane po jego przejściu jest jeszcze ważne, czy nie. Chyba nie musimy tłumaczyć, że tu nie chodzi o sam „papierek”, tylko o to, aby być w stanie podjąć czynności ratujące komuś życie. A to jest bezcenne.

Dlatego opracowaliśmy darmowy kurs pierwszej pomocy online, do którego możesz wracać, kiedy tylko zechcesz. Znajdziesz w nim podstawowe informacje teoretyczne, a także filmiki pokazujące, jak prawidłowo podejmować konkretne czynności. Kurs pierwszej pomocy online jest bezpłatny, dostępny 24h. Dodatkową opłatę poniesiesz tylko wtedy, kiedy będziesz chciał/-a otrzymać po nim certyfikat. A skoro o nim mowa…

kurs pierwszej pomocy

Zaświadczenie – kurs pierwszej pomocy

Szkolenie z pierwszej pomocy mogą przeprowadzić; ratownicy medyczni, pielęgniarki systemu oraz lekarze systemu. Po ich ukończeniu najczęściej wydają certyfikat zaświadczający o odbyciu kursu, który będzie Ci potrzebny m.in. wtedy, gdy nauczasz w szkole, jesteś ratownikiem na basenie, czy zostałeś wyznaczony/-a do udzielania pierwszej pomocy w Twoim zakładzie pracy.

Certyfikaty wydane przez osoby, które nie są uprawnione do organizacji zajęć edukacyjnych z tego zakresu, nie będą ważne. A czy każdy kurs musi zakończyć się uzyskaniem zaświadczenia? Nie, ponieważ możesz go zrobić tylko i wyłączenie z własnej woli, z troski o bezpieczeństwo swoich bliskich.Ważność szkolenia z pierwszej pomocy

M.in. nauczyciele, opiekunowie dzieci w przedszkolach czy klubach dziecięcych, a także wyznaczeni pracownicy w zakładach pracy muszą przejść obowiązkowe szkolenie z pierwszej pomocy i konieczne jest ich ponawiane. Kiedy? Omawiamy kilka najpopularniejszych przypadków:

  • kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – zaświadczenie oraz uzyskany dzięki niemu tytuł ratownika są ważne przez 3 lata od daty wydawania certyfikatu; po tym czasie konieczne jest odbycie recertyfikacji;
  • ważność kursu dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech (pracowników przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych) wynosi dwa lata od daty ostatniego szkolenia; i choć to tyle w zakresie przepisów, my zalecamy, aby taką wiedzę odświeżać co najmniej raz w roku;
  • ważność kursu pierwszej pomocy dla pracowników szkół i firm jest bezterminowa – nie ma przepisów, które określałyby, jak długo ważne jest takie zaświadczenie; jednak w przypadku nauczycieli zaleca się organizację szkoleń przypominających co 12 miesięcy, natomiast w zakładach pracy warto dodatkowo przeprowadzać kurs pierwszej pomocy podczas obowiązkowych szkoleń BHP.
Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

1 Responses

  1. Mateusz
    | Odpowiedz

    Kurs jest bardzo dobrze wykonany. Można sie z niego wiele nauczyć i zyskać bardzo przydatna wiedzę w przystępny sposób. Polecam. Jakość wykonania jest rewelacyjna.

Zostaw Komentarz