Jak radzić sobie w gorące i upalne dni

Oto kilka wskazówek jak radzić sobie w gorące i upalne dni.

 • Jeśli nie musisz wychodzić z domu – nie rób tego – przynajmniej w godz. 10:00-16:00, nie zapomnij o ochronie głowy – zabierz kapelusz, czapeczkę lub parasol, który osłoni cię od promieni słonecznych. Zakładaj okulary p/słoneczne z filtrami UV. Ubieraj się w lekkie i przewiewne rzeczy. Nie przebywaj długo w pełnym słońcu – rób sobie przerwy w zacienionym i chłodnym miejscu.
 • Jeśli zostajesz w  domu: zasłoń zasłony i żaluzje, włącz wentylator/wiatrak, nie otwieraj szeroko okien, aby gorące powietrze nie wnikało do mieszkania. Staraj się – jeśli to możliwe – nie wykonywać wysiłku fizycznego w upalne dni. Pamiętaj – osoby starsze oraz dzieci są najbardziej narażone na odwodnienia i udary cieplne oraz słoneczne.


 • Stosuj kremy z filtrami ochronnymi na skórę. Jeśli kąpiesz się w morzu lub jeziorze nie zapominaj smarować się nimi kilka razy w ciągu dnia, Nie opalaj się zbyt długo, aby nie doszło do oparzenia skóry lub/i udaru słonecznego. Przed wejściem do wody schładzaj powoli ciało – nie wbiegaj gwałtownie do wody. Nie skacz do niej. Takie postępowanie grozi szokiem termicznym i może w skrajnych przypadkach spowodować nagłe zatrzymanie krążenia. Częsty prysznic w letniej wodzie na pewno pomoże Ci się schłodzić i odświeżyć.
 • Pij dużo chłodnej (nie lodowatej) wody – 3 litry to naprawdę niezbędne minimum! Jeśli wykonujesz wysiłek fizyczny, przebywasz na pełnym słońcu, pocisz się to pamiętaj, że musisz wypić jej więcej. Warto wzbogacić wodę o elektrolity. Ogranicz spożywanie alkoholu!
 • Jedz lekkostrawne posiłki. Unikaj ciężkostrawnych, smażonych potraw. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu produktów spożywczych w lodówce – zapobiegniesz zatruciom pokarmowym i niepotrzebnej wizycie w szpitalu zakaźnym.
 • Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz na stałe leki – skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, czy możesz przebywać na słońcu. Podobnie jeżeli masz zdiagnozowane choroby układu krążenia i układu oddechowego lub inne choroby przewlekłe zasięgnij w tym temacie porady lekarza.
 • Nie pozostawiaj nawet na chwilę (!) dzieci i zwierząt w samochodzie. Upał powoduje, że w zamkniętym samochodzie temperatura po kilku minutach może wzrosnąć do 50-60 stopni C. Jest to bezpośredni stan zagrożenia życia! Jako świadek takiego zdarzenia możesz, a nawet powinieneś stłuc szybę w taki aucie i ewakuować dziecko lub zwierzę tam zamknięte. Pamiętaj! Liczy się każda sekunda. Uratuj życie!

JAK SOBIE RADZIĆ W GORĄCE I UPALNE DNI- Infografika

Jak sobie radzić w gorące i upalne dni
www.kursysos.pl

Pozdrawiam

Adrian Zadorecki Instruktor Kursów Pierwszej Pomocy

Wejdź i pobierz darmowe instrukcje z pierwszej pomocy w wersji PDF:
https://www.kursysos.pl/pobieranie1/
Mój kanał YouTube-
https://tiny.pl/tpj1b
Facebook Fanpage-
https://www.facebook.com/kursysos/
Instagram-
https://www.instagram.com/adrian_zadorecki_kursysos.pl/

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

1 Responses

 1. Marzena
  | Odpowiedz

  W gorące dni zawsze mam przy sobie butelkę wody. Jak jestem w domu to czasem włączam termowentylator ariete, zasłaniam rolety, a na spacery wychodzę dopiero wieczorem

Zostaw Komentarz