Uraz kręgosłupa u dziecka – niepokojące objawy i pierwsza pomoc

Kręgosłup jest rusztowaniem naszego ciała, dlatego należy o niego dbać, a w razie wystąpienia urazu kręgosłupa działać bardzo ostrożnie. Dlaczego stabilizacja główki niemowlaka jest tak ważna? Kiedy można podejrzewać uraz kręgosłupa? Czy zdejmować kask u dziecka, które uległo wypadkowi? Kiedy należy szybko wezwać pomoc zespołu ratownictwa medycznego? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.

Spis treści:

Budowa kręgosłupa

Kręgosłup jest złożoną strukturą anatomiczną, która składa się z serii kręgów. Jego główne funkcje to wsparcie dla ciała oraz ochrona rdzenia kręgowego. Kręgosłup dzieli się na kilka odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy. Każdy odcinek ma charakterystyczną liczbę kręgów, które są połączone stawami międzykręgowymi. Kręgosłup zapewnia elastyczność i umożliwia ruchy ciała, jednocześnie chroniąc struktury nerwowe. Krążki międzykręgowe znajdujące się między poszczególnymi kręgami działają jak amortyzatory, absorbując wstrząsy i umożliwiając ruchomość kręgosłupa.

Czasami dochodzi do obrażeń kręgosłupa w wyniku tych obrażeń uszkodzone są struktury kostne. Struktury nerwowe są nie uszkodzone dzięki czemu możliwy jest powrót do pełni zdrowia i ruchomości.

Rodzaje urazów kręgosłupa

Obrażenia kręgosłupa mogą być podzielone na różne rodzaje, w zależności od mechanizmu urazu i struktur, które są dotknięte. Oto główne rodzaje urazów kręgosłupa:

  1. Urazy tępe i penetrujące: Mogą dotyczyć zarówno elementów kostnych kręgosłupa, jak i rdzenia kręgowego.
  2. Obrażenia rdzenia kręgowego: Można je podzielić na:
    • Pierwotne: Powstają w momencie zadziałania siły.
    • Wtórne: Są efektem pierwotnego uszkodzenia części kostnych kręgosłupa.
    • Objawy zaburzeń czynności rdzenia kręgowego mogą obejmować całkowitą utratę funkcji motorycznej i czuciowej poniżej uszkodzenia, częściowe porażenie (np. ruchowe lub czucia bólu i temperatury przy zachowanym czuciu dotyku i ułożenia), oraz wstrząs neurogenny, szczególnie związany z obrażeniami w odcinku szyjnym i piersiowym​​.
  3. Obrażenia części kostnej kręgosłupa: Wśród nich wyróżnia się:
    • Stłuczenia: Najczęściej wynikają z bezpośredniego urazu. Objawy to bolesność, obrzęk, krwiak i ograniczenie ruchomości.
    • Skręcenia stawów międzykręgowego: Powstają jako następstwo zgięcia i/lub rotacji. Charakterystyczne objawy to obrzęk, krwiak, bolesność palpacyjna i bolesność przy próbie ruchu.
    • Nadwichnięcia i chwilowe zwichnięcia: Mogą prowadzić do porażeń spowodowanych przez bezpośredni uraz rdzenia kręgowego lub z powodu krwawienia w jego okolicy. Objawy to obrzęk, krwiak, bolesność palpacyjna i bolesność przy próbie ruchu.
    • Złamania w obrębie kręgosłupa: Dzielą się na stabilne i niestabilne, co ma kluczowe znaczenie dla pojawienia się uszkodzeń rdzenia kręgowego. Różnicuje się je także na złamania zgięciowe, wyprostne i zgnieceniowo-kompresyjne, w zależności od mechanizmu urazu

Uraz kręgosłupa – przyczyny

Do urazów kręgosłupa przeważnie dochodzi w wyniku upadku lub uderzenia. U małych dzieci często jest skutkiem upadku z wysokości np. na placu zabaw albo ze schodów, wypadku na hulajnodze, rowerze albo potrącenia przez samochód. Kask chroni głowę, ale nie kręgosłup. Niemowlęta mają dużą głowę w stosunku do ciała i wciąż słabe mięśnie, dlatego trzeba dbać o to, by odpowiednio przytrzymywać główkę w trakcie noszenia dziecka. Czasami z pozoru niegroźne stłuczenie może okazać się przyczyną poważnych obrażeń, dlatego nie wolno bagatelizować sytuacji.

Uraz kręgosłupa może powstać w mechanizmie:

  • rozciągnięcia,
  • nadmiernego wyprostu,
  • zgniecenia,
  • nadmiernego zgięcia,
  • nadmiernej rotacji szyi lub tułowia,
  • nadmiernego zgięcia głowy do boku.

Objawy niepokojące – uraz kręgosłupa

Uraz kręgosłupa u dziecka to poważne zdarzenie, które może prowadzić do różnych konsekwencji zdrowotnych. Skutki urazu kręgosłupa u dziecka zależą głównie od stopnia uszkodzenia kręgosłupa, poziomu kręgu, a także szybkości i skuteczności udzielonej pomocy. W zależności od lokalizacji uszkodzenia może dojść do utraty funkcji ruchowych i utraty czucia (dotyku, bólu, ciepła, zimna) w obszarze poniżej miejsca uszkodzenia. W ciężkich przypadkach urazu kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym, może dojść do zaburzeń kontroli mięśni oddechowych. Poszkodowany ma wtedy trudności w oddychaniu. Objawy niepokojące przy urazie odcinka szyjnego kręgosłupa u małego dziecka to:

  • ból pleców lub szyi o różnym stopniu nasilenia,
  • osłabienie siły mięśni,
  • widoczne otarcia lub krwiaki
  • problem z wykonywaniem ruchów (np. obracaniem głowy).

Jeżeli podczas urazu kręgosłupa dojdzie do uszkodzenia rdzenia, mogą pojawić się:

  • porażenie mięśni,
  • brak kontroli nad pęcherzem i zwieraczami,
  • problem z erekcją,
  • osłabienie lub utrata czucia,
  • niemożność wykonywania ruchów rękami i nogami,
  • zaburzenia oddychania.

Rodzaj objawów zależy od tego, w którym odcinku kręgosłupa doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego.

uraz kręgosłupa dziecko leży przy schodach

Pierwsza pomoc przy urazie kręgosłupa

Podstawowa zasada, którą powinieneś zapamiętać, jest taka: unikaj ruszania dziecka, chyba że bezpośrednie niebezpieczeństwo zmusza Cię do tego lub zagrożone są drogi oddechowe. Zmiana pozycji ciała poszkodowanego może zwiększyć ryzyko uszkodzenia kręgosłupa.

  1. Sprawdź, czy dziecko jest przytomne i czy oddycha.
  2. Przytrzymaj głowę, żeby unieruchomić kręgosłup w odcinku szyjnym.
  3. Jeśli drożność dróg oddechowych jest zachowana: dziecko oddycha, nie ma krwi w buzi, nie charczy, jest z nim kontakt, zostawiamy je w pozycji zastanej, pilnując tego, żeby głowa i szyja były stale w jednej pozycji. Niee zdejmujemy kasku.
  4. Jeśli dziecko wymiotuje, widzisz krew w ustach lub nieprzytomne dziecko charczy połóż je w pozycji bocznej bezpiecznej.
  5. Poproś kogoś o wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.
  6. Zabezpiecz dziecko przed wychłodzeniem np. przykrywając folią NRC, która powinna być w apteczce.
  7. Uspokój je i bądź przy nim aż do czasu przyjazdu ratowników medycznych.

Jeżeli dziecko jest nieprzytomne:

  1. Sprawdź jego oddech.
  2. Przy stwierdzonym braku oddechu poproś kogoś o wezwanie ambulansu, a sam przejdź natychmiast do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
  3. Pamiętaj, że resuscytacja jest ważniejsza od unieruchomienia kręgosłupa.
  4. Jeśli dziecko jest nieprzytomne i charczy lub widzisz krew lub wymioty w jego ustach połóż je w pozycji bezpiecznej i okryj.

Skutki urazu kręgosłupa są różne i zależą od wielu czynników. Szybka reakcja w postaci unieruchomienia i wezwania profesjonalnej pomocy medycznej są kluczowe dla minimalizacji efektów obrażeń u dziecka. W przypadku urazu kręgosłupa zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie porady i leczenie.

Obawiasz się, że w tego typu sytuacjach obezwładni Cię strach? Nie musisz się bać! Wystarczy, że zdobędziesz odpowiednią wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Zwłaszcza, gdy masz pod opieką małe dzieci, kurs pierwszej pomocy jest niezbędny, by zapewnić im odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo. A nie ma niczego ważniejszego, prawda?
Sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu dzieci niestety nie są rzadkością. 80% wypadków zdarza się w domu! Sprawdź, czego możesz się nauczyć z naszego kursu pierwszej pomocy dzieciom.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz