Hipoglikemia pierwsza pomoc

Hipoglikemia pierwsza pomoc

Choroba, która znana była już starożytnym Egipcjanom, obecnie jest uważana za współczesną chorobę cywilizacyjną. Mowa o cukrzycy.

Praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto musi regularnie kontrolować poziom glikemii, czyli wartość stężenia cukru (glukozy) we krwi. Według Światowej Organizacji zdrowia obecnie na cukrzycę choruje około 175 milionów ludzi na całym świecie. Jej początki głównie biorą się z otyłości, która spowodowana jest brakiem ruchu i złą dietą. Hipoglikemia pierwsza pomoc

Kiedy myślimy o tej chorobie, pojawia nam się w wyobraźni starsza osoba. Niestety coraz częściej chorują osoby w średnim wieku, a nawet połowa chorych może być nieświadoma tego, że potrzebuje leczenia.

Co to jest hipoglikemia?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, co oznacza, że problem leży w złym przetwarzaniu składników odżywczych. W przypadku hipoglikemii chodzi o nadmiar insuliny. Powoduje ona zaburzeniach wykorzystania glukozy przez organizm. O „spadku poziomu cukru we krwi” czyli hipoglikemii można mówić, kiedy wartość pokazana przez gleukometr wynosi poniżej 70 mg\dl. Kiedy zmierzysz cukier (glukozę) we krwi i właśnie takie wartości pojawią się na wyświetlaczu, nie lekceważ tego.

hipoglikemia pierwsza pomoc

Dlaczego hipoglikemia jest tak niebezpieczna?

Cukier (glukoza) to składnik odżywczy, który jest bardzo ważny dla mózgu. Można powiedzieć, że to „paliwo”, które napędza jego pracę. Właśnie dlatego tak często mówi się, że przed egzaminem należy zjeść kawałek czekolady. Kiedy zmniejsza się ilość glukozy w organizmie, mózg funkcjonuje coraz gorzej, a człowiek nie jest w stanie logicznie myśleć. Skutki niedocukrzenia (hipoglikemii) są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Czy tylko osoba chora na cukrzycę może mieć hipoglikemię?

Stosunkowo najczęściej na hipoglikemię jest narażony człowiek, który choruje na cukrzycę i w złej ilości poda sobie zastrzyk z insuliny lub lek przepisany przez lekarza. Jednak nie tylko osoby chore na cukrzycę mogą mieć problem ze zbyt niskim poziomem glukozy.

Jeżeli nie dbasz o regularne posiłki, a przy tym ciężko pracujesz i ćwiczysz, to również możesz spotkać się z tym problemem. Za niski poziom cukru zdarza się również po imprezie, kiedy wypiłeś zbyt dużo alkoholu. Jeśli dojdzie do hipoglikemii pierwsza pomoc to podstawa skutecznego ratunku dla poszkodowanego.

Jak rozpoznać hipoglikemię?

Pierwsze objawy są dość niewinne i osoba, która nie spotkała się wcześniej z takim problemem, może nie zwrócić na nie uwagi. Kiedy ty lub twój znajomy jest osłabiony, boli go głowa, jest senny i osłabiony, warto się zastanowić czy nie ma zbyt małej ilości cukru we krwi. Kolejnymi objawami są: uczucie głodu, drżenie rąk i omdlenia czasami nawet dziwne zachowanie splatanie, nielogiczne składnia zdań, lub nagłe niekontrolowane wybuchy agresji.

Przy naprawdę niskim poziomie glikemii objawy są już naprawdę niepokojące i niebezpieczne. Osoba taka będzie miała bladą skórę, a przy tym obficie się spoci. Będzie nerwowa, a nawet agresywna. Będzie mówiła o tym, że szybko bije jej serce, tak jakby przed chwilą biegała. Oddech jej stanie się płytki, a jej ciało będzie drżało. Kiedy nie otrzyma odpowiedniej opieki, straci przytomność, a nawet może wpaść w śpiączkę.

Hipoglikemia pierwsza pomoc co robić?

Pierwsza pomoc przy hipoglikemii co trzeba zrobić? Jeżeli osoba jest przytomna, to podać do wpicia “coś słodkiego“. Może to być napój typu coca-cola lub mocno osłodzona woda, słodka herbata. Nie pomoże w tym przypadku nic, co zawiera sztuczne słodziki, ponieważ te produkty nie mają potrzebnej glukozy. Nie jest też najlepszym pomysłem podawanie czekolady, ponieważ zawiera ona tłuszcz, który opóźnia wchłanianie się cukru. Cukierki lub czekolada może powodować zadławienia się poszkodowanego.

Jeżeli człowiek jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej i zadzwonić po pomoc na numer 112. Czekając na przyjazd ambulansu najlepiej okryć poszkodowanego kocem i co 30 sekund sprawdzać, czy oddycha.

Jeżeli pomagasz osobie nieprzytomnej, której nie znasz, warto jest spojrzeć, czy nie ma złożonej bransoletki lub zawieszki na szyi, które informują o tym, że choruje na cukrzycę.

Jeśli poszkodowany nagle przestanie oddychać nie wahaj się i rozpocznij podstawowe czynności resuscytacyjne tzw BLS .

Resuscytacja osoby w śpiączce hipoglikemicznej utrzyma dotlenienie mózgu do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. W trakcie resuscytacji ratownicy podadzą glukozę w zastrzyku dożylnym i w ten sposób możliwe będzie uratowanie poszkodowanego ze śpiączki.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz