Złamana ręka u dziecka pierwsza pomoc

Każdy, kto jest rodzicem wie, że trudno nadążyć za dzieckiem biegającym po podwórku. Biegając, jeżdżąc na rowerze, czy rolkach dzieci wpadają na różne pomysły, które czasami kończą się nie najlepiej. Mimo że kości u najmłodszych są o wiele bardziej elastyczne, niż u starszych to zdarzają się złamania. Co zrobić, kiedy już wydarzy się taka sytuacja?

• Jak rozpoznać, że kość jest złamana?
• Rodzaje złamań
• Złamana ręka u dziecka pierwsza pomoc
• Kość ramienia złamanie – co robić?
• Złamana ręka u dziecka pierwsza pomoc – co dalej?



Jak rozpoznać, że kość jest złamana?

Jeżeli dojdzie do upadku i widzisz, że ręka jest nadmiernie spuchnięta i ocieplona, to znak, że zadziało się coś poważniejszego, niż tylko stłuczenie. W takim przypadku ruch jest bardzo ograniczony, a wręcz niemożliwy. Twoje dziecko nie będzie chciało nią poruszać, bo będzie to sprawiało okropny ból. Może być widoczne zniekształcenie, ale nie zawsze. Jeżeli nie dojdzie do znacznego przemieszczenia kości lub przerwania skóry to złamanie może nie być, aż tak zauważalne.

Mimo to nie znaczy, że nie jest ono niebezpieczne. Złamana kość może uszkodzić nerw lub naczynie krwionośne, a tym samym doprowadzić do krwawienia lub porażenia kończyny. Dlatego tak ważne jest, w takiej sytuacji, unieruchomienie. Nie tylko zmniejszysz tym ból, zapobiegając dalszym przemieszczaniu się kości, ale i ochronisz przed powstawaniem kolejnych uszkodzeń wewnętrznych.

Rodzaje złamań

Istnieje wiele podziałów złamań, nie są jednak one, aż tak istotne podczas udzielania pierwszej pomocy. Jedyne rozróżnienie, jakie musisz znać to złamanie zamknięte i otwarte. Ze złamaniem zamkniętym mamy do czynienia, kiedy kość mimo uszkodzenia znajduje się nadal pod skórą. Natomiast o złamaniu otwartym mówimy, kiedy jedna z części złamanej kości przemieściła się tak znacząco, że przerwała ciągłość skóry. Najczęściej w takim przypadku, będziesz widzieć krwawienie. Istotne jest również miejsce złamania. Inaczej postąpisz, kiedy złamana będzie kość przedramienia, a inaczej, kiedy złamanie nastąpi w którejś z kości nadgarstka.

Złamana ręka u dziecka pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy złamaniach polega tylko albo aż na odpowiednim zabezpieczeniu złamanej kończyny. Jednak, zanim to zrobisz musisz ocenić, czy miejsce, w którym chcesz udzielić pomocy jest bezpieczne.

Jeżeli twoje dziecko przewróciło się jadąc na rowerze ulicą, w pierwszej kolejności przenieś je na przykład na trawnik, gdzie nie będą wam już zagrażały jadące pojazdy. Następnie sprawdź, czy prawidłowo oddycha i ma zachowaną świadomość. Jeżeli nie zadzwoń na numer 112 i wezwij pomoc.

Ułóż dziecko tak, aby leżało lub siedziało oparte i rozpoznaj, czy złamanie jest otwarte, czy zamknięte oraz w jakiej części ręki nastąpiło. Jeżeli widzisz krwawienie zabezpiecz je opatrunkiem w taki sposób, żeby wykonywać jak najmniej ruchów złamaną kończyną. Zdejmij również wszystko, co dziecko ma założone na ręce. Może to być zegarek, bransoletka lub pierścionek. Kiedy kończyna już spuchnie może to być niemal niemożliwe do zrobienia.

Złamana kość przedramienia.

Te złamania pojawiają się stosunkowo najczęściej. Co więc zrobić w takim przypadku? Złamaną rękę najlepiej zabezpieczyć chustą trójkątną, którą znajdziesz w każdej apteczce. Załóż ją w postaci temblaka. Jeżeli nie znajdziesz chusty trójkątnej możesz wykorzystać koszulkę, apaszkę czy szalik i również podwiązać tę kończynę na szyi. Jeżeli masz dostępną szynę Kramera lub najzwyklejszą deskę, postaraj się usztywnić złamaną kość, przykładając ją do sztywnej powierzchni. Deska, którą używasz musi być na tyle długa, aby zmieściła się na niej cała kość, a nie tylko złamanie. Następnie owiń rękę bandażem, rozpoczynając od nadgarstka, kończąc na stawie łokciowym.

Złamana ręka u dziecka pierwsza pomoc
Zabezpieczenie złamania chusta trójkątną.
Zaopatrywanie ramienia
Zabezpieczenia złamania na szynie Kramera i chuście

Kość ramienia złamanie – co robić?

W przypadku złamanej kości ramiennej unieruchomisz kończynę, przybandażowując ją do klatki piersiowej, rozpoczynając od stawu łokciowego, aż do stawu barkowego. Ręka w miarę możliwości powinna być zgięta w łokciu. Jednak kiedy widzisz, że jest nienaturalnie wykręcona to nie prostuj jej lub nie nastawiaj, bo możesz tylko pogorszyć sprawę. Ważne jest również, aby przed unieruchomieniem włożyć coś miękkiego między kość ramienną a klatkę piersiową tak, aby nie stykały się bezpośrednio.

Złamana ręka u dziecka pierwsza pomoc– co dalej?

Kiedy wykonasz już wszystkie czynności związane z pierwszą pomocą, zawieź swoje dziecko na najbliższy Szpitalny Odział Ratunkowy lub Izbę Przyjęć z ortopedią. Tam zostanie udzielona mu odpowiednia pomoc medyczna.

Jak widzisz pierwsza pomoc w przypadku złamanej ręki nie jest trudna. Musisz jednak wiedzieć co zrobić i zachować spokój. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się tych zasad przed ewentualnym zdarzeniem, w którym twoje dziecko przewróci się i zrobi sobie krzywdę.

Adrian Zadorecki Ratownik Medyczny

pozdrawiam

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz