Wybity ząb

Pracując w ambulansie często spotykamy się z sytuacją wybicia lub złamania zębów. Najczęstszą przyczyną jest uraz, wypadek komunikacyjny lub pobicie. Jako ratownik medyczny skupiam się na pacjencie całościowo, wykluczając przede wszystkim stan zagrożenia życia. Nie przejmujemy się złamanym czy wybitym zębem jeśli życie pacjenta jest zagrożone. Często jednak w mniej drastycznych sytuacjach, staramy się zabezpieczyć wybity ząb pacjenta dla dalszych działań stomatologicznych.



Przede wszystkim tamuj krwawienie po wybiciu zęba

Załóż jednorazowe rękawiczki, zanim udzielisz pomocy poszkodowanemu.
Przepłucz jamę ustną poszkodowanego zimną, czystą wodą.
Kontroluj krwawienie poprzez:

► Przyłożenie wilgotnego kompresu na lożę po zębie
► Poinstruowanie poszkodowanego, aby zagryzł kompres.
► Takiej kontroli krwawienia nie należy stosować, gdy istnieje zwiększone ryzyko, że poszkodowany może połknąć kompres (np. u osób pobudzonych, z zaburzeniami świadomości lub u małych dzieci).

Jeśli poszkodowany krwawi z ust i jest nieprzytomny koniecznie należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej. Jak ułożyć nieprzytomną osobę przeczytasz tutaj.

wybity ząb

Jak uratować wybity ząb

Wybity ząb należy chwytać wyłącznie za koronę. Nie należy dotykać korzenia zęba.
Jeśli wybity ząb jest znacznie zabrudzony, przed transportem należy go przemyć w roztworze soli fizjologicznej przez max 10 sekund.

W czym trzymać wybitego zęba

► Jeśli to możliwe należy umieścić ząb w ślinie (uwaga na zadławienie)

► Owiń ząb w folię spożywczą lub przechowuj go w małym pojemniku w zbilansowanym roztworze soli, propolisie lub doustnym płynie nawadniającym.
► Jeśli żaden z roztworów nie jest dostępny, przechowuj ząb w mleku krowim (o dowolnej postaci czy zawartości tłuszczów).
► Unikaj stosowania wody z kranu, maślanki lub soli (chlorku sodu).

Czego unikać przy wybitym zębie


► Unikaj stosowania wody z kranu, maślanki lub soli (chlorku sodu).

► Nie można zęba wycierać.

► Nie można przechowywać w bibułce, ligninie lub w wacie.



Czy wybity ząb może się zrosnąć?

Dentysta szynuje, czyli unieruchamia wybitego zęba za pomocą miękkiego drutu i żywicy kompozytowej. Tak zabezpieczony ząb jest pozostawiony na jakiś czas, aż stomatolog zdecyduje o usunięciu szyny z jamy ustnej dziecka. W przypadku, gdy kość okalająca zęba nie jest złamana, korzeń może się zrosnąć z zębodołem w ciągu 3-4 tygodni

Amerykańskie drużyny m.in. futbolowe i koszykówki na każdym meczu mają przygotowane specjalne pojemniki z roztworem soli zwanym HBSS (Hank’s Balanced Salt Solution) lub Save-a-Tooth ,co gwarantuje prawidłowe przechowanie wybitego zęba nawet przez kilka godzin.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz