Krwotok, krwawienia, skaleczenie u dziecka – przyczyny, objawy i pierwsza pomoc

Każdy rodzic, prędzej czy później, będzie musiał zaopatrzyć ranę dziecka, która pojawi się w wyniku upadku z roweru, przecięcia szkłem albo nożem i innych wypadków w domu czy na placu zabaw. Delikatne zadrapania i rany wystarczy zdezynfekować i założyć opatrunek. Czasem mamy jednak do czynienia z krwotokiem. Jest to silne krwawienie i może być bardzo niebezpieczne. Jeśli doszło do dużej utraty krwi, konsekwencją może być wstrząs hipowolemiczny. Z tego artykułu dowiesz się, jak udzielić pierwszej pomocy w obu przypadkach.

Spis treści:

Krwawienia, krwotok – przyczyny

Znajoma wybrała się ostatnio ze swoją trójką dzieci na plac zabaw. Był piękny, słoneczny dzień, a pobliski pumptrack ze swoimi zapętlonymi trasami był kuszącą opcją dla 5-latka, który uwielbia jeździć na rowerze. Oczywiście z kaskiem na głowie w pełni profesjonalnie radził sobie z pokonywaniem trasy. Wystarczyła jednak chwila nieuwagi, nadmierna prędkość i młodszy brat, który wtargnął na drogę przejazdu, a w efekcie młody rowerzysta przeleciał przez kierownicę. Szczęka zalała się krwią, a chłopiec siedział w szoku, trzęsąc się z nerwów. Skończyło się na zatamowaniu krwawienia przez matkę, przy udziale świadków, którzy przynieśli apteczkę ze swojego samochodu, a następnie wizycie na SOR. Okazało się, że uwidoczniona kość na szczęście jest cała i wystarczy założenie szwów. Takie sytuacje są bardzo stresujące i ciężkie do przewidzenia. Dlatego zawsze powinniśmy być na nie przygotowani i wiedzieć, jak należy postępować. Nawet w domu czyhają na nasze maluchy różne zagrożenia: przeszklone drzwi, noże kuchenne, upadek z wysokości. Trudno jest dopilnować, by dziecku nic się nie stało. Panika jest najgorszym doradcą w takich sytuacjach. Potrzebne jest Twoje opanowanie, wiedza i umiejętności, by skutecznie pomóc poszkodowanemu.

krwotok

Skaleczenie – pierwsza pomoc

Przy małym skaleczeniu, w wyniku którego nie pojawia się masywne krwawienie, spokojnie dasz sobie radę sam.

 1. Uspokój dziecko na tyle, żeby dało się z nim współpracować.
 2. Przemyj zranione miejsce wodą z szarym mydłem, by usunąć ewentualne zabrudzenia, a następnie zdezynfekuj środkiem z oktenidyną. Nie używaj: wody utlenionej, spirytusu, jodyny.
 3. Przykryj ranę jałowym opatrunkiem. Miej w domu zawsze dobrze skompletowaną apteczkę. Jeśli nie wiesz, czy masz wszystko, co może się przydać, sprawdź listę.
 4. Dbaj o to, by rana pozostała sucha i czysta.
 5. Jeśli rana jest bolesna, ropieje, pojawia się gorączka – idź do lekarza pierwszego kontaktu. Być może potrzebne będzie chirurgiczne zaopatrzenie rany i antybiotykoterapia. Nie lekceważ tych objawów wskazujących na zakażenie.

Krwotok – objawy

Silny krwotok może zagrażać życiu poszkodowanego, doprowadza do wstrząsu. Zwłaszcza, gdy została naruszona tętnica, pojawić mogą się takie objawy jak:

 • ogólne osłabienie,
 • bladość skóry,
 • zimny pot,
 • słabo wyczuwalne tętno,
 • obniżone ciśnienie krwi,
 • niepokój,
 • mroczki przed oczami,
 • omdlenie,
 • utrata przytomności.

Krwotok – schemat postępowania

Masywne krwawienie np. w wyniku otwartego złamania kończyny, wymaga od nas natychmiastowego działania. Krew wypływa z rany pod dużym ciśnieniem. Wystarczy 90 sekund intensywnego krwotoku z tętnicy, by doszło do utraty przytomności u poszkodowanego. Co należy zrobić, gdy pojawił się krwotok? Oto algorytm postępowania:

 1. Uciśnij mocno miejsce wypływu krwi. Zatrzymanie krwawienia jest w tym momencie ważniejsze niż dezynfekcja, więc użyj materiału, który masz pod ręką. Może to być ręcznik, ścierka, własna koszulka.
 2. Unieś kończynę, jeśli to ona krwawi. Uniesienie kończyny powyżej serca zmniejszy krwawienie.
 3. Posadź lub połóż dziecko. Niektóre dzieci mdleją na sam widok krwi, więc należy zachować ostrożność.
 4. Poproś kogoś o pomoc. Niech przyniesie Ci apteczkę z jałową gazą i bandażem. Wykonaj opatrunek uciskowy, mocno dociskając bandaż.
 5. Nad raną możesz zastosować opaskę uciskową z bandaża, stazę albo krępulec. Wystarczy kawałek materiału np. chustę trójkątną z apteczki, założyć nad raną, zrobić pętlę, włożyć w nią butelkę wody/kawałek kija, skręcić i zawiązać. Ta metoda pozwoli na zatamowanie wypływu krwi. Koniecznie zanotuj godzinę założenia opaski uciskowej. Trzymaj ją aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Zawsze w przypadku mocnego krwotoku oraz gdy dziecko jest blade, spocone i traci przytomność, wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc na nr 999 albo 112. Ułóż dziecko w pozycji bocznej ustalonej i obserwuj je aż do czasu przyjazdu ratowników. Co zrobić przy utracie przytomności – zerknij.

Kurs pierwszej pomocy dzieciom

Musisz mieć świadomość, że często jesteś jedyną osobą w domu, która może udzielić pierwszej pomocy własnemu dziecku. To od Ciebie zależy, czy ta pomoc będzie właściwa i skuteczna. Jeśli chcesz mieć pewność, że wiesz, co należy zrobić, gdy dziecko:

 • spadnie z wysokości,
 • zderzy się na placu zabaw z kolegą,
 • połknie monetę,
 • przegryzie kapsułkę do prania,
 • straci przytomność,
 • będzie miało drgawki,
 • będzie silnie gorączkowało,
 • zje tabletki babci,

to sprawdź nasz kurs pierwszej pomocy online.

Nie czekaj, tylko zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich już dzisiaj. Gwarantujemy Ci, że Twój strach przed udzielaniem pierwszej pomocy zniknie na dobre, gdy poznasz proste schematy postępowania w różnych sytuacjach życiowych.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz