Kurs pierwszej pomocy – dla kogo? Kto musi mieć szkolenie z pierwszej pomocy?

Odpowiedź na pytanie, dla kogo jest kurs pierwszej pomocy jest całkiem prosta – dla każdego. Są jednak sytuacje, w których odbycie szkolenia i uzyskanie odpowiedniego certyfikatu jest wymagane przepisami. Kto musi mieć szkolenie z pierwszej pomocy? Sprawdzamy.

Szkolenia – pierwsza pomoc

Kurs udzielania pierwszej pomocy przeprowadza się już w szkołach, wtedy zajęcia skierowane są dla nastolatków. Szkolenia często odbywają się też w różnych organizacjach, czy w zakładach pracy. I chociaż czasami może wydawać Ci się to nużące, odświeżanie wiedzy jest bardzo ważne. Ponieważ, chociaż większość osób odbyła kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, w sytuacji, gdy trzeba wykorzystać te umiejętności, okazuje się, że wiedza ta dawno się gdzieś ulotniła.

Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku i czym się zajmujesz, zachęcamy, aby zapisać się na szkolenia z pierwszej pomocy. Nie masz czasu? Żaden problem – możesz przerobić kurs pierwszej pomocy online, do którego zawsze będziesz mógł/mogła wracać.
A w jakich sytuacjach kursy pierwszej pomocy są obowiązkowe?Obowiązkowe szkolenia z pierwszej pomocy

Jeśli pracujesz w szkole lub w placówce oświatowej, jej dyrektor ma obowiązek skierować Cię na kurs pierwszej pomocy – dotyczy to wszystkich pracowników, nie tylko nauczycieli, zatrudnionych zarówno w obiektach publicznych, jak i niepublicznych. I powód jest całkiem prosty – chodzi w końcu o bezpieczeństwo dzieci.

A jak to wygląda w zakładach pracy? Pracodawca musi wyznaczyć co najmniej jednego pracownika, który będzie uprawniony do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (ich ostateczna ilość uzależniona jest m.in. od liczby osób zatrudnionych, charakteru pracy, a także rodzaju zagrożeń występujących na stanowiskach). I, co oczywiste, musi on przejść odpowiednie szkolenie, po którym otrzymuje certyfikat pierwszej pomocy.

Coraz popularniejszą praktyką jest natomiast łączenie obowiązkowych szkoleń BHP z kursami pierwszej pomocy dla wszystkich pracowników. Możesz sprawdzić, jak wygląda kurs pierwszej pomocy dla firm.

Wymagany przepisami jest też kurs pierwszej pomocy dla kierowców, który jest jednym z elementów kursu na prawo jazdy przeprowadzanego przez ośrodek szkolenia kierowców (OSK).

Jeśli chcesz pracować jako ratownik, np. na basenie, czy w WOPR, musisz przejść kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP).

pierwsza pomoc resuscytacja

Kiedy warto przejść kurs pierwszej pomocy?

Na to pytanie w zasadzie powinieneś/powinnaś znać odpowiedź – niezależnie od tego, czym się zajmujesz, warto wiedzieć, jak udzielić pomocy. Są jednak dwie szczególne sytuacje, w których należałoby zadbać o organizację szkolenia, chociaż nie jest to wymagane przepisami. Mamy na myśli:

  • kurs pierwszej pomocy dla dzieci w szkole – już od najmłodszych lat należy edukować, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc; oswajać dzieci i młodzież z tym, by później, m.in. w wieku dorosłym nie paraliżował ich strach na samą myśl, że mieliby takiej pomocy udzielić;
  • kurs pierwszej pomocy dla rodziców i szkół rodzenia – takie szkolenie ma nieco inny charakter, ponieważ skupia się na sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia kobiecy ciężarnej oraz niemowlaka.
Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz