RKO u dzieci. Resuscytacja dziecka krok po kroku.

Z tego wpisu dowiesz się, czym jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dziecka (w skrócie RKO u dzieci), jakie są najczęstsze przyczyny zatrzymania krążenia u dzieci powyżej 1. roku życia, od czego zaczynamy RKO i na czym polega zasada 4 złotych minut.

Spis treści:

Pierwsza pomoc u dzieci – czym jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

Ok. 80% wypadków, podczas których interweniują ratownicy medyczni, ma miejsce w domu. Na świecie blisko 2,3 tysiące dzieci umiera codziennie z powodu nieumyślnych wypadków. Większość z nich wydarza się właśnie w domu. Możliwe, że będziesz jedyną osobą, która może udzielić pierwszej pomocy przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. Czy wiesz, jak ratować dziecko w nagłych przypadkach?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to podstawowe działania z zakresu pierwszej pomocy. Jej celem jest przywrócenie oddechu i akcji serca. Dzięki znajomości zasad przeprowadzania RKO możesz uratować życie nie tylko dorosłego człowieka, ale także dziecka w przypadku zatrzymania krążenia. Może ono wystąpić w różnym wieku i wynikać z różnych przyczyn.  Znajomość schematu postępowania przy RKO to niezwykle ważna wiedza. Jedynie minuty decydują o życiu i śmierci dziecka. Natychmiastowe podjęcie sztucznego oddychania i masażu serca zapobiega trwałym uszkodzeniom mózgu albo śmierci.

RKO u dzieci – kiedy przeprowadzamy. Najczęstsze przyczyny zatrzymania krążenia u dziecka.

Resuscytację przeprowadzamy przy zatrzymaniu krążenia. U dzieci jego przyczyną najczęściej są problemy oddechowe, które prowadzą do niedotlenienia mózgu i innych narządów oraz zatrzymania akcji serca. Przyczyny zatrzymania krążenia to m.in.

  • zadławienia pokarmem lub ciałem obcym (jeśli chcesz wiedzieć, co robić przy zadławieniu dziecka, kliknij tutaj).
  • utonięcia- dzieci są na nie bardziej narażone, zwłaszcza w okresie wakacyjnym,
  • niedrożności dróg oddechowych spowodowanych np. upadkiem, wypadkiem samochodowym,
  • podduszenia czy przypadkowego zadzierzgnięcia,
  • wstrząsu anafilaktycznego, jako reakcji alergicznej na ukąszenia owadów, leki, składniki pokarmowe,
  • rozwoju infekcji dróg oddechowych,
  • Zaburzenia rytmu serca- u dzieci są zwykle efektem wrodzonych wad serca lub innych chorób sercowo-naczyniowych.
  • Udar niedokrwienny mózgu- raczej u dzieci starszych, nastolatków.
  • Zatrucia- niekiedy zatrzymanie krążenia może być wynikiem zatrucia toksycznymi substancjami, takimi jak chemikalia, leki, narkotyki i inne toksyny.

W przypadku zatrzymania krążenia jedynie natychmiastowe podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) daje choremu szansę na przeżycie. Działania rozpoczynamy, gdy dziecko:

  • straciło przytomność,
  • nie oddycha.

Przyjmuje się, że osoba bez wykształcenia medycznego nie musi sprawdzać, czy tętno jest wyczuwalne. Samo stwierdzenie braku oddechu i braku przytomności jest wystarczającą podstawą do rozpoczęcia RKO.

Resuscytacja dziecka krok po kroku. Schemat RKO u dzieci.

Gdy tylko podejrzewamy, że dziecko może potrzebować resuscytacji, należy niezwłocznie podjąć następujące kroki:

  1. Podejdź do dziecka kiedy jest bezpiecznie (zwróć uwagę np. na przewody elektryczne)
  2. Wezwij pomoc: Natychmiast poproś kogoś o wezwanie pogotowia ratunkowego lub zrób to sam, jeśli nie ma innej możliwości, postaraj się używać zestawu głośno-mówiącego.
  3. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech: Odchyl delikatnie głowę poszkodowanego do tyłu. Sprawdź, czy nie ma czegoś w ustach dziecka. Obserwuj ruchy klatki piersiowej, usłysz szmer powietrza przez 10 sekund.
  4. Rozpocznij RKO: Jeżeli nieprzytomne dziecko nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo, wykonaj 5 pierwszych oddechów ratunkowych. Zaciśnij nos dziecka i wdmuchuj jednostajnie powietrze do ust dziecka przez około jedną sekundę, wystarczająco do widocznego uniesienia klatki piersiowej dziecka.
  5. Przejdź do uciśnięć klatki piersiowej: Jeżeli dziecko nadal nie reaguje, wykonaj 15 uciśnięć klatki piersiowej. U dzieci powyżej 1 roku używamy jednej dłoni (nasada nadgarstka) lub u starszych dzieci dwóch, splecionych dłoni. Uciskaj dolną połowę mostka na głębokość 1/3 przednio-bocznego wymiaru klatki piersiowej z częstotliwością 100–120/min.
  6. Wykonuj naprzemiennie 2 oddechy i 15 uciśnięć klatki piersiowej: W żadnym momencie nie przerywaj prowadzenia RKO, chyba że pojawią się jednoznaczne oznaki krążenia (ruch, kaszel) lub zabraknie Ci sił. Kontynuuj RKO do czasu przybycia zespołu medycznego lub do momentu, gdy dziecko odzyska oddech i samo zacznie oddychać.
rko u dziecka wykonanie 5 oddechów ratunkowych
rko u dzieci wykonanie 15 ucisków klatki piersiowej.

Powyższy schemat postępowania koniecznie zobacz na poniższym filmie:

RKO u dzieci i niemowląt- dlaczego rozpoczynamy RKO od 5 wdechów.

Dzieci są bardziej podatne na problemy z oddychaniem niż dorośli. Resuscytację krążeniowo-oddechową rozpoczynamy od 5 wdechów, ponieważ najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia u dzieci jest niedrożność oddechowa, a w konsekwencji niedotlenienie. Rozpoczynając RKO od 5 wdechów, wprowadzamy do płuc dziecka dodatkową ilość tlenu, co może pomóc w poprawie krążenia krwi i zwiększyć szanse na skuteczne wznowienie akcji serca.

Różnice RKO u dzieci i dorosłych.

RKO u dzieci rozpoczynamy od wspomnianych 5 oddechów ratowniczych. Dzieci wymagają specjalnego podejścia i dostosowania technik resuscytacyjnych ze względu na ich fizjologiczne i anatomiczne różnice w porównaniu do dorosłych. Dzieci mają mniejszą klatkę piersiową i delikatniejsze kości. Jedną z kluczowych różnic w RKO u dzieci a dorosłych jest siła, z jaką należy uciskać klatkę piersiową. Uciskanie zbyt mocno klatki piersiowej dziecka może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, dlatego u dzieci trzeba zastosować mniejszą siłę nacisku niż u dorosłych. W przypadku małych dzieci powyżej 1. roku życia wystarczy użycie jednej dłoni, a właściwie nasady nadgarstka. Należy dostosować siłę ucisku klatki piersiowej do wieku i wielkości dziecka. Ponadto, w resuscytacji dorosłych stosunek uciśnięć klatki piersiowej do liczby oddechów wynosi 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy. U dzieci zalecane jest 15 uciśnięć na 2 oddechy.

4 złote minuty. Znaczenie szybkiej reakcji w przypadku zatrzymania krążenia.

Każda minuta oczekiwania na przyjazd służb medycznych, bez podjęcia działań z zakresu pierwszej pomocy, zmniejsza szansę na powrót do zdrowia, a nawet przeżycie poszkodowanego. W ratownictwie medycznym mówi się o 4 złotych minutach. To czas, w którym należy jak najszybciej udzielić pomocy osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca. Mózg człowieka jest w stanie wytrzymać bez tlenu zaledwie kilka minut. Po tym czasie następują nieodwracalne zmiany w mózgu.  Brak podjęcia czynności RKO, powoduje całkowicie odcięcie mózgu od dostaw tlenu, co może zakończyć się zgonem.

Znajomość odpowiedniego schematu postępowania przy RKO jest kluczowa dla skuteczności ratowania życia dziecka przy zatrzymaniu krążenia. W tej sytuacji czas jest bardzo cenny i dosłownie liczy się każda sekunda. Odpowiednio szybko podjęta pomoc ma kluczowe znaczenie dla przeżycia dziecka.  Być może to właśnie nasza reakcja i zdobyta wiedza będą miały kluczowe znaczenie dla ocalenia życia malucha. Warto regularnie odświeżać swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy, aby być przygotowanym na nagłe sytuacje i być w stanie skutecznie pomóc w przypadku nagłych wypadków u dziecka.

Zapraszam do subskrybowania mojego kanału na YouTube, gdzie dzielę się swoją wiedzą zdobytą w ciągu wielu lat pracy jako ratownik medyczny i wykładowca: Kliknij i przejdź do mojego kanału na youtube.

Jeżeli chcesz nauczyć się konkretnych działań z zakresu pierwszej pomocy, sprawdź mój darmowy kurs pierwszej pomocy online: https://www.kursysos.pl/kurs-pierwszej-pomocy-online/

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz