Kurs pierwszej pomocy dla firm – czy warto szkolić z pierwszej pomocy swoich pracowników?

Każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Specjalne kursy, które do tego przygotowują, są popularne w wielu branżach, w tym w placówkach oświatowych, które mają obowiązek przeszkolić pracowników z udzielania pierwszej pomocy. Dlaczego warto zorganizować pracownikom kurs pierwszej pomocy dla firm i jak on wygląda?

 

Kurs pierwsza pomoc – kiedy jest obowiązkowy?

Obowiązek przeprowadzenia kursu pierwszej pomocy wśród pracowników ma dyrektor szkoły lub placówki oświatowej. Warto zaznaczyć, że chodzi nie tylko o samych nauczycieli, ale wszystkich pracowników tych jednostek. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze i każdy powinien wiedzieć, jak o nie zadbać, szczególnie w takich miejscach.

A co z kursem pierwszej pomocy dla firm i innych instytucji? Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia co najmniej 1 pracownika, który będzie uprawniony do udzielania pierwszej pomocy. Taka osoba musi przejść odpowiedni kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, który zostanie potwierdzony certyfikatem.

Niektórzy pracodawcy, będąc świadomymi tego, jak ważna jest wiedza z zakresu pierwszej pomocy, decydują się na kurs, który jest połączeniem obowiązkowego szkolenia BHP i właśnie pierwszej pomocy.

szkolenie z pierwszej pomocy w firmie

 

Kurs pierwszej pomocy online -jak wygląda?

Niezależnie od tego, czy w danej branży kurs pierwszej pomocy dla firmy jest obowiązkowy czy nie, warto go przeprowadzić. Chcąc zyskać wiedzę na temat ratowania ludzi, można wziąć udział w darmowym kursie pierwszej pomocy. Profesjonalne szkolenie w formie nagrań wideo można przerobić w dowolnym momencie, w pracy, w domu czy w podróży.

Co daje darmowy kurs pierwszej pomocy online? Przede wszystkim umiejętności, by ocalić ludzkie życie, kiedy zajdzie taka potrzeba, nie tylko w biurze czy na drodze. Dodatkowo oferowany przez nas darmowy kurs pierwszej pomocy z certyfikatem daje potwierdzenie, że wiemy jak komuś pomóc, a naszą wiedzę ocenił profesjonalista z wieloletnim stażem w ratownictwie. 

Kurs pierwszej pomocy w firmie – co zawiera?

Program stacjonarnego kursu pierwszej pomocy dla firm składa się z serii wykładów, podczas których poruszane są kwestie bezpieczeństwa własnego, poszkodowanego, motywacji do udzielenia pomocy, kontroli podstawowych funkcji życiowych, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywania ran itp.

Jest też sekcja praktyczna, podczas której kursanci uczą się jak stosować wiedzę w praktyce, czyli np. jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jak reanimować osoby dorosłe, a jak dzieci czy niemowlęta. Równie istotna jest nauka resuscytacji krążeniowo oddechowej przy użyciu automatycznego defibrylatora. Dodatkowo wykonywane są scenariusze symulowane, podczas których kursanci uczą się, jak mają zachować się w danej sytuacji. Wciąż nie jesteś przekonany? Zobacz sam jak wygląda kurs pierwszej pomocy.

 

Kurs pierwszej pomocy dla firm – dlaczego warto?

Podczas ratowania ludzkiego życia liczy się każda sekunda. Brak reakcji i czekanie na przyjazd odpowiednich służb może narazić kogoś nie tylko na utratę zdrowia, ale i życia. Warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach granicznych i tę wiedzę wcielać w życie. Przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy powinien przejść każdy, niezależnie od tego, czy jest to obowiązkowe, czy nie. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie pomóc bliskiej osobie, dziecku, koledze z pracy czy poszkodowanemu w wypadku.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz