Rytm do reanimacji przykłady 10 piosenek

Chyba każdy kto był, na kursie pierwszej pomocy słyszał o tym, że tempo ucisków klatki piersiowej u osoby nieprzytomnej i nieoddychającej wynosi pomiędzy 100 a 120 ucisków na minutę. Tylko podczas takiej szybkości “masażu serca” krew zaczyna krążyć w naszym organizmie, odżywając mózg i dając realną szansę na uratowanie poszkodowanego.

Muzyka lub metronom ułatwia reanimację

W Kopenhadze w Danii w roku 2018 zaprezentowana podczas kongresu Euroanaesthesia badania, w których wykorzystano piosenkę „La Macarena” oraz metronom (aplikacja na smartfon). Badania jednoznacznie dowiodły, iż używanie metronomu oraz prowadzenie resuscytacji w rytm piosenki „La Macarena” znacznie ułatwiają utrzymania właściwego tempa resuscytacji od 74 % do 91 %. Grupa kontrolna, która nie miała do dyspozycji metronomu oraz żadnego utworu uzyskała wynik jedynie 24% (link do badania).

Brytyjska fundacja chorób serca BHF (British Heart Foundation), opublikowała informacyjną telewizyjną, w której podkreśla istotę prowadzenia resuscytacji (takiej na ulicy) tylko i wyłącznie stosując uciski klatki piersiowej tzw #handsonly . Zdaniem fundacji osoby postronne w nagłych sytuacjach nie podejmują resuscytacji ponieważ mają obawy przed wykonaniem wentylacji usta-usta. Dla dobra pacjentów wprowadzono zasadę “mocno i szybko” – “hard and fast”. W tym przypadku pomocna miała być piosenka Bee Gees – “Stayin’ Alive” Poczytaj także wpis o tym jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową

Spot TV- Vinnie Jones’ pierwsza pomoc napisy PL

Rytm do reanimacji

Piosenki, których tempo wynosi około 100-120 na minutę skutecznie pomagają nam w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, oczywiście jeśli mamy poczucie rytmu na minimum średnim poziomie. Dla osób z gorszym poczuciem tempa proponuje metronom. Urządzenie lub aplikacja na smartfon która wydaje dźwięk w ustalonym tempie np. 100 na minutę i właśnie w takim tempie prowadzimy uciski klatki piersiowej.

Przykłady 10 utworów, w których rytm do reanimacji wynosi około 100 na minutę:

1. Bee Gees – Stayin’ Alive

2.  Britney Spears – Stronger 

3. Iggy Pop – Lust for life 

4. Bon Jovi – It’s My Life

5. Missy Elliott – Work it 

6. AC/DC – Highway to hell

7. Adele – Set Fire to the Rain

8. Sail – Awolnation 

9. ABBA – Dancing Queen 

10. Linkin Park – Numb

To nie koniec utworów, w których tempo jest odpowiednie do resuscytacji

rytm do reanimacji - przykłady piosenek
Wszystkie piosenki link kliknij tutaj
Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz