Duszność u dziecka – pierwsza pomoc

Jednym z najbardziej niepokojących objawów u dziecka jest duszność. W tym artykule omówimy, jakie są najczęstsze objawy duszności u dzieci, jakie mogą być jej przyczyny oraz jakie kroki powinno się podjąć w przypadku wystąpienia tego problemu.

Spis treści:

• Jak rozpoznać duszność u dziecka
• Duszności u dziecka – przyczyny
• Duszność u dziecka – pierwsza pomoc

Jak rozpoznać duszność u dziecka

Jest środek nocy, a Twoje dziecko oddycha z trudem i boisz się, że się udusi? Znam to. Zdarza się nam dosyć często, jako ratownikom medycznym, którzy jesteśmy wzywani do gorączkującego dziecka z zapaleniem krtani czy nagłośni. Charakterystycznemu „szczekaniu” (albo jak ktoś woli „odgłosom foki”) towarzyszy obrzęk krtani i duszność. Częściej pojawia się ona u dzieci niż u dorosłych. Duszność u dziecka może objawiać się na różne sposoby:

  • Kaszel przypominający “szczekanie”
  • Szybkie oddychanie – dziecko może zacząć oddychać szybko i płytko, próbując w ten sposób dostarczyć więcej tlenu do organizmu.
  • Trudności w oddychaniu – problem z nabraniem i wydychaniem powietrza.
  • Świszczący oddech – może wskazywać na zwężenie dróg oddechowych.
  • Poruszanie się skrzydełek nosa.
  • Zaciąganie przestrzeni między żebrami.
  • Napinanie mięśni szyi.
  • Sine wargi – przy ciężkiej duszności, potrzebna natychmiastowa pomoc.
  • Nerwowość i niepokój- dziecko może być przerażone trudnościami w oddychaniu.

Duszności u dziecka – przyczyny

Najczęstszą przyczyną duszności u dziecka stanowią infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc albo wspomniane podgłośniowe zapalenie krtani. Wydzielina i obrzęk dróg oddechowych mogą sprawić, że trudniej jest dziecku oddychać. Także astma oskrzelowa, czyli przewlekła choroba dróg oddechowych, może objawiać się napadami duszności. Skurcze mięśni oskrzeli powodują zwężenie dróg oddechowych. U niektórych dzieci może wystąpić duszność w wyniku kontaktu z alergenami np. pyłkami, roztoczami i innymi. Stopniowo narastająca lub przewlekła duszność towarzyszy np. mukowiscydozie oraz chorobom serca, niedokrwistości, chorobom nerwowo-mięśniowym. Problemy oddechowe w skrajnych sytuacja towarzyszą także zadławieniu o tym jak poradzić sobie z zadławieniem przeczytasz w tym wpisie: zadławienie u dziecka pierwsza pomoc.

Duszność u dziecka – pierwsza pomoc

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma duszność, nie bagatelizuj tego problemu. Panika jest jednak niewskazana. Musisz zachować spokój, ponieważ dziecko przejmuje Twoje emocje. Jeśli jesteś pewien, że dziecko nie ma obcego ciała w drogach oddechowych, spróbuj je uspokoić. Zadbaj o odpowiednie warunki: niezbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu i odpowiednia wilgotność. Przy duszności przebiegającej z gorączką, podaj dziecku szybko lek przeciwgorączkowy w formie syropu lub czopka. Zastosuj zimne okłady np. z mokrych ręczników. Dodatkowo w przypadku duszności u niemowlęcia – posadź je lub weź na ręce, by ułatwić mu oddychanie. Gdy dziecko ma astmę oskrzelową, należy podać doraźny lek wziewny rozkurczający oskrzela. W przypadku umiarkowanej i lekkiej duszności, wynikającej z infekcji, dziecku można pomóc w domu. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustępują, a skóra lub wargi stają się sine, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 lub udaj się do najbliższego szpitala.

Szczególnie ważne jest postępowanie w przypadku kaszlu krtaniowego. Gdy dziecko z zapaleniem krtani cierpi na duszność, należy wezwać karetkę pogotowia i zapewnić maluchowi dostęp do zimnego powietrza, poprzez otwarcie okna w sezonie jesienno-zimowym albo postawienie go przed otwartą zamrażarką. Metoda prosta, ale skuteczna. Dzięki chłodnemu powietrzu obrzęk dróg oddechowych się zmniejsza i dziecku jest łatwiej oddychać w oczekiwaniu na przyjazd profesjonalnej pomocy.

Duszność u dziecka może być przerażającym doświadczeniem zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka. Będziesz bardziej opanowany, gdy nauczysz się, jak reagować w przypadku jej wystąpienia. Szybka reakcja może uratować życie dziecka, dlatego nie zwlekaj z wezwaniem pomocy, gdy zauważysz u swojego dziecka silną duszność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej pomocy u dziecka, zapisz się na premierę naszego kompleksowego kursu online pierwsza pomoc u dziecka.
Gwarantuję Ci:
• zadowolenie,
• konkretne, profesjonalne wskazówki,
• aktualną wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem w ratowaniu ludzkiego życia,
• krótkie i treściwe video,
• test sprawdzający Twoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz