Co daje kurs pierwszej pomocy? Dlaczego warto uczyć się pierwszej pomocy?

Szkolenia z pierwszej pomocy często organizowane są w szkołach, zakładach pracy, różnych organizacjach. Jednak nie zawsze ich uczestnicy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna i nie mają świadomości, że udzielić może jej każdy. Dlatego przygotowaliśmy kilka informacji, dzięki którym przekonasz, dlaczego warto uczyć się pierwszej pomocy.

Dlaczego pierwsza pomoc jest ważna?

Podstawą każdego kursu pierwszej pomocy jest nauka wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeśli zostanie ona wykonana w przeciągu od 3 do 5 min od utraty przytomności, to nawet trzykrotnie zwiększają się szanse przeżycia.

A teraz zastanów się, jaka jest szansa, że od momentu utraty przytomności do momentu przybycia wyspecjalizowanej pomocy, upłynie maksymalnie 5 min…? I masz już odpowiedzieć, dlaczego pierwsza pomoc jest ważna. Znając podstawowe zasady, możesz uratować komuś życie – bliskiej osobie, obcemu na ulicy.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to nie jedyna rzecz, jakiej uczą kursy pierwszej pomocy. Dzięki nim dowiesz się, jak postępować m.in. w przypadku krwotoku, oparzenia, wypadku samochodowego. Zastanawiasz się, jak wygląda takie szkolenie? Przedstawiamy.

pierwsza pomoc w praktyce

Szkolenia – pierwsza pomoc. Jak wyglądają?

Każdy kurs pierwszej pomocy zaczyna się od omówienia, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, zminimalizować ryzyko zakażenia podczas czynności ratunkowych. I warto to podkreślić dlatego, że niektórzy właśnie tego się obawiają.

Następnie otrzymujesz dawkę wiedzy teoretycznej, m.in. na temat podstaw prawnych, czy zasad działania automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Gdy znasz już podstawy, można przejść do ćwiczeń takich jak:

 • resuscytacja osoby dorosłej oraz niemowlęcia/dziecka;
 • układanie osoby wymagającej pomocy w pozycji bocznej bezpiecznej;
 • ratowanie osoby zadławionej (dorosłej i dziecka);
 • stosowanie automatycznego defibrylatora zewnętrznego;
 • tamowanie krwotoków;
 • postępowanie podczas wypadków samochodowych.

Każde z tych ćwiczeń wykonujesz samodzielnie pod okiem instruktora, dzięki czemu opanowujesz poprawną technikę.Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej – co daje?

Najważniejsza korzyść z posiadania wiedzy i umiejętności, jak udzielać pierwszej pomocy, jest oczywista – dzięki temu możesz uratować komuś życie, wiesz, jak zachować się w nagłych sytuacjach i nie tracisz cennych minut. I w teorii to tyle, ponieważ wiele osób, nawet jeśli wie, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, to… w praktyce boi się, że zrobi drugiej osobie krzywdę, np. podczas resuscytacji.

Natomiast regularnie powtarzane kursy, nawet od wieku dziecięcego, dodają Ci pewności siebie. Sprawiają, że w nagłej sytuacji działasz automatycznie, nie zastanawiając się, bo dokładnie wiesz, co masz robić.

Gdzie zapisać się na szkolenie z udzielania pierwszej pomocy?

Kursy pierwszej pomocy często odbywają się m.in. w szkołach, zakładach pracy, a udział w nich jest bezpłatny. Zamiast potraktować to jako kolejny obowiązek, skup się na tym, co mówi instruktor i zaangażuj się w wykonywanie wszystkich ćwiczeń. A co w sytuacji, gdy chcesz zapisać się na takie szkolenie lub zorganizować kurs w wybranym miejscu? Możesz zgłosić się do ratownika medycznego, lekarza systemu lub pielęgniarki systemu, czyli do osób, które posiadają odpowiednie uprawienia, aby móc taki kurs przygotować.

Zachęcam do zapoznania się z moją ofertą kursów pierwszej pomocy – jestem ratownikiem i wykładowcą medycznym. Przygotowuje szkolenia z pierwszej pomocy dla firm, szkół, a nawet rodziców w szkołach rodzenia. Możesz też skorzystać z mojego bezpłatnego kursu online pierwszej pomocy, który składa się z kilkunastu filmików przekazujących praktyczną wiedzę.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

2 Responses

 1. Anonim
  | Odpowiedz

  Szybki, zwięzły i na temat. Taki jest kurs pierwszej pomocy organizowany przez kursysos.pl
  Najważniejsza dla mnie była dostępność kursu 24/7
  Gorąco polecam wszystkim tym, którzy borykają się z brakiem wolnego czasu.
  Panie Adrianie, dobra robota.

 2. Tomek
  | Odpowiedz

  Szybki, zwięzły i na temat. Taki jest kurs pierwszej pomocy organizowany przez kursysos.pl
  Najważniejsza dla mnie była dostępność kursu 24/7
  Gorąco polecam wszystkim tym, którzy borykają się z brakiem wolnego czasu.
  Panie Adrianie, dobra robota.

Zostaw Komentarz