Zadławienie u dziecka- pierwsza pomoc

Z poniższego artykułu dowiesz się: czym rożni się zadławienie od zakrztuszenia, dlaczego dzieci są szczególnie na nie narażone, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy zadławienia. Przede wszystkim jednak zdobędziesz wiedzę, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u małego dziecka (powyżej 1 r.ż.).

Czym grozi zadławienie u dziecka przykłady z życia?

            Myślisz, że kurs pierwszej pomocy jest Ci niepotrzebny? Sytuacja, gdy ktoś w Twoim otoczeniu będzie potrzebował pomocy, jest naprawdę bardzo prawdopodobna. Przyczyną może być nawet spożywany pokarm. Rodzice, zwłaszcza przy rozszerzaniu diety niemowlęciu, obawiają się najbardziej jednego- zadławienia. Ostatnio polskie media obiegła dramatyczna informacja o tragedii w Rzeszowie. 3-letnie dziecko zmarło w żłobku po zadławieniu się winogronem. Z kolei w lutym 2021 r. w przedszkolu w Elblągu ten sam owoc spowodował niedrożność oddechową u 4-letniego Mikołaja. Pomoc została udzielona za późno i doszło do niedotlenienia mózgu. Chłopiec przeżył, ale zapadł w śpiączkę, a walka o jego powrót do zdrowia cały czas trwa.  

Jaka jest różnica pomiędzy zadławienie od zakrztuszenia?

            Zadławienie czyli niedrożność dróg oddechowych stanowi dla poszkodowanego stan bezpośredniego zagrożenia życia. Ciało obce, które trafia do dróg oddechowych blokuje całkowicie przepływ powietrza. Może to być spożywany pokarm, ale także moneta, część zabawki, bateria itp.

Dzieci są bardziej narażone na zadławienie niż dorośli ze względu na mniejszy rozmiar dróg oddechowych oraz niedojrzałość fizjologiczną.  U ok. 60% dzieci hospitalizowanych z powodu zadławienia, przyczyną jest pokarm, taki jak np. winogrona, parówki, cukierki, guma do żucia. Poza tym, jak wiadomo, dzieci są ciekawe świata i często wkładają do buzi różne przedmioty, które trafią  w ich małe rączki.

Zadławienie czyli niedrożność całkowita skutkuje tym, że poszkodowany ma problemy z oddychaniem, jego kaszel jest nieefektywny, bezgłośny. Twarz staje się blada, osoba nie może wydać z siebie dźwięku, następuje utrata kontaktu. Jeśli szybko nie zostanie udzielona pierwsza pomoc, poszkodowany traci przytomność ze względu na zablokowanie dróg oddechowych. W konsekwencji może dojść do zatrzymania krążenia.

            Zakrztuszenie jest czymś innym niż zadławienie. Występuje wtedy, gdy ciało obce dostaje się do dróg oddechowych, wyzwalając odruch kaszlu. Zakrztuszenie może przerodzić się w zadławienie, które jest poważniejszym stanem. Rozróżnić można częściowe zatkanie dróg oddechowych, czyli niedrożność łagodną oraz całkowite, czyli niedrożność ciężką. Niedrożność łagodna jest wtedy, gdy drogi oddechowe nie są zamknięte całkowicie, przepływ powietrza do i z płuc jest możliwy. Osoba reaguje na sygnały, może kaszleć i mówić. W tym przypadku należy zachęcać poszkodowanego do intensywnego kaszlu, który ma na celu pozbycie się ciała obcego z dróg oddechowych.

Czym najczęściej dławią się dzieci?

W związku z tym, że człowiek do życie musi spożywać pokarm to właśnie niewłaściwie przygotowane jedzenie stanowi główne źródło zadławienia u dzieci a konkretnie:

  • winogrona,
  • parówki,
  • guma do żucia,
  • orzechy,
  • cukierki twarde i okrągłe,
  • zbyt duża ilość pieczywa (upchana do buzi dziecka bułka)

Ponadto oprócz pokarmów spotykamy w pracy zawodowej zadławienia:

  • monetami,
  • bateriami,
  • klockami,
  • biżuterią,
zadławienie u dziecka orzech w tchawicy
Drogi oddechowe i płuca w przekroju, pokazujące zadławienie orzeszkiem ziemnym

5 prostych kroków, które musisz znać, by uratować zadławione dziecko.

            Co zrobić, gdy widzisz, że dziecko ma problemy z oddychaniem, jest ciche, jego twarz staje się blada i masz podejrzenie, że doszło do zadławienia? Działaj! Oto 5 prostych kroków, które warto sobie zapamiętać albo powiesić w domu lub w miejscu pracy. Jak pomóc dziecku powyżej 1 roku życia przy zadławieniu?

Krok 1. Nie panikuj! Uklęknij i przełóż dziecko przez kolano, jego głowę kierując w dół.

Krok 2. Wykonaj dłonią do 5 silnych uderzeń w plecy, w okolicę międzyłopatkową, za każdym razem sprawdzając, czy ciało obce zostało usunięte z dróg oddechowych.

Krok 3. Jeżeli ciało obce nie wypadło, postaw dziecko w pozycji pionowej, plecami do siebie  i wykonaj do 5 ucisków nadbrzusza skierowanych do siebie i ku górze. Jedną dłoń zaciśnij w pięść i umieść między pępkiem a końcem mostka dziecka. Drugą dłonią pochwyć swoją pięść i silnie pociągnij do wewnątrz i jednocześnie ku górze. Czynność powtórzyć trzeba do 5 razy, sprawdzając, czy ciało obce wydostało się z dróg oddechowych.

Krok 4. Jeżeli to nie pomogło, kontynuuj uderzenia w okolicę międzyłopatkową- do 5 uderzeń w plecy. W razie konieczności wykonaj ponownie do 5 ucisków nadbrzusza.

Krok 5. W przypadku, gdy poprzednie kroki nie pomogły, a dziecko jest wiotkie, nie oddycha i straciło przytomność, połóż je na podłodze i odchyl jego głowę do tyłu. Sprawdź, czy w jamie ustnej nie znajduje się ciało obce. Jeżeli nie ma, wykonaj 5 oddechów ratowniczych, próbując przetoczyć ciało obce w głąb ciała. W razie braku skuteczności działań, rozpocznij resuscytację i wezwij pogotowie ratunkowe lub poproś o to kogoś obecnego przy zdarzeniu.

Zachęcam do obejrzenia instruktażu z udzielania pierwszej pomocy na moim kanale na YouTube:

            Pierwszej pomocy przy zadławieniu powinien umieć udzielić każdy człowiek, w szczególności rodzic czy opiekun. Szybka i zdecydowana reakcja może uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanego. Masz jedynie kilka minut, zanim brak dopływu tlenu uszkodzi mózg. Wiedza ratuje życie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się:

  • jak postępować w przypadku zadławienia u niemowlęcia,
  • co zrobić, gdy oparzysz się olejem,
  • jak zatamować silny krwotok,
  • od czego rozpocząć resuscytację przy zatrzymaniu krążenia,
  • dlaczego omdlenie i upadek bywają bardzo niebezpieczne,

skorzystaj z mojego darmowego kursu online: Kliknij tutaj i przejdź do szkolenia i zasubskrybuj mój kanał na YouTube: Przejdź do kanały na Youtube


Jako wykwalifikowany ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem, oferuję również kursy pierwszej pomocy dla:

  • firm i instytucji,
  • szkół jazdy i kierowców,
  • placówek oświatowych,
  • szkół rodzenia i rodziców,
  • branży medycznej,
  • jednostek Policji, PSP, WOPR itp. (kurs KPP).

Pamiętaj! Udzielając pierwszej pomocy, możesz uratować komuś życie.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz