Chemia domowa – śmiertelne zagrożenie dla dzieci

Środki chemiczne, które pomagają nam w utrzymywaniu czystości w domu, stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla dzieci. Doskonale wiemy, że nie powinny one znajdować się w zasięgu ręki maluchów, ale czasem chwila nieuwagi doprowadza do groźnej sytuacji i musimy udzielić pierwszej pomocy. Czytaj dalej, a dowiesz się, co zrobić, gdy  dziecko wypiło lub oblało się podejrzaną substancją.

Spis treści:

Chemia domowa a dziecko

W większości domów chemia domowa stanowi całkiem pokaźny arsenał, mający zapewnić nam czystość, a czasem nawet sterylność. Środki te w wielu przypadkach są silnie drażniące. Coś, co dla dorosłych ludzi jest oczywiste, dla małych dzieci może nie być odbierane jako zagrożenie. Jak wiadomo chemia domowa bywa kolorowa. Barwne płyny przypominające ulubiony sok, mięciutkie kapsułki wyglądające jak żelki, fascynujące butelki, które aż się proszą, by je ścisnąć i sprawdzić ich zawartość. Kolorowe etykiety wręcz zachęcają do eksperymentowania i… próbowania. Stare przysłowie mówi, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Prawda, ale co jeśli nie udało nam się zapobiec takiemu wypadkowi w domu?

chemia domowa kapsułki do prania

Co zrobić, gdy dziecko wypije środek chemiczny albo przegryzie kapsułkę do prania

Taka sytuacja zdarza się niestety częściej niż byśmy tego chcieli. Wystarczy moment i dziecko może sięgnąć po kapsułkę do prania, podczas gdy Ty wkładasz pranie do pralki. Z ciekawości spróbuje ją ugryźć, żeby sprawdzić smak. W końcu wygląda jak coś słodkiego i na pewno pysznego. Z kolei wypicie płynu do czyszczenia podłóg czy bardziej drażniącego środka wynika zwykle  z pomyłki dziecka. Większość groźnych dla organizmu substancji stosowanych w domu ma zakrętki z odpowiednim zabezpieczeniem. Zdarza się jednak, że butelka nie jest w ten sposób zabezpieczona albo przelaliśmy płyn do butelki po wodzie czy soku. Co więc należy zrobić, gdy do ust dziecka dostanie się podejrzana substancja?

  1. Panika nie pomoże. Postaraj się uspokoić i podejść do sprawy zadaniowo.
  2. Przepłucz dokładnie usta dziecka czystą wodą. Nie podawaj mu nic do jedzenia ani picia. Nie słuchaj babci, która twierdzi, że mleko albo olej zneutralizują truciznę.
  3. Nie prowokuj wymiotów. Mogłyby doprowadzić do wtórnego podrażnienia dróg pokarmowych, zwłaszcza, gdy dziecko wypiło substancję żrącą, zasadową albo pieniącą się.
  4. Skontaktuj się z lekarzem. Skutki spożycia środków toksycznych mogą pojawić się z opóźnieniem. W dalszej części artykułu dowiesz się, kiedy powinieneś natychmiast wezwać pogotowie albo jechać do szpitala.

Środek żrący na skórze dziecka i oparzenie chemiczne oka – pierwsza pomoc

Może się zdarzyć, że dziecko wyleje na siebie żel do czyszczenia toalety albo uniwersalny środek z wybielaczem. Za każdym razem, gdy skóra została oblana potencjalnie niebezpieczną substancją:

  • ściągnij zanieczyszczone daną substancją ubranie,
  • jak najszybciej przemyj skórę dużą ilością czystej wody.

Jeśli środek dostał się do oka dziecka, postaraj się tak przepłukać je pod bieżącą wodą, aby drugie oko pozostało czyste. Małego pacjenta powinien zobaczyć lekarz.

Uwaga! Mieszanie różnych produktów do czyszczenia może powodować powstanie szkodliwych gazów w wyniku reakcji chemicznych! W takim przypadku należy natychmiast opuścić pomieszczenie, a następnie w miarę możliwości je przewietrzyć. W przypadku problemów z oddychaniem, należy bezzwłocznie zadzwonić pod nr 112.

Zatrucie chemią domową – kiedy wezwać pogotowie

Istnieją sytuacje, które zmuszają nas do podjęcia szybkiej decyzji. Musisz wiedzieć, kiedy konieczna jest pomoc wykwalifikowanego personelu medycznego. Powinieneś wezwać zespół ratownictwa medycznego, jeśli dziecko:

  • jest nieprzytomne, apatyczne lub podsypiające,
  • jest blade lub spocone,
  • intensywnie wymiotuje,
  • ma problemy z oddychaniem.

Jak poprawnie wezwać pogotowie Sprawdź tutaj.

Pamiętaj, by przekazać ratownikowi medycznemu albo lekarzowi opakowanie po produkcie, który dostał się do organizmu poszkodowanego.

Zatrucia i oparzenia chemiczne – zapobieganie

Kontakt z produktami chemii gospodarczej może skutkować podrażnieniami, ale także poważnymi problemami zdrowotnymi. Mogą stanowić zagrożenie dla życia dziecka. Z tego powodu przechowuj chemię domową poza zasięgiem dzieci. Idealna jest zamykana szafka albo znajdująca się na tyle wysoko, że małe, ciekawskie rączki nie mają do niej dostępu. Trzymaj produkty w oryginalnych opakowaniach, nie przelewaj płynów do innych butelek.

Badania naukowe pokazują, że przewlekły kontakt z niektórymi substancjami zawartymi w produktach czyszczących może zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów i zaburzeń hormonalnych. Może warto ograniczyć chemię domową na korzyść naturalnych środków, jak np. soda i ocet? Dopóki jednak masz w domu tego typu środki chemiczne, pamiętaj o ich odpowiednim przechowywaniu. Poucz swoje dzieci o niebezpieczeństwach związanych z chemią domową i wytłumacz, że nie powinny dotykać ani pić tych substancji. Pomyśl także o kursie pierwszej pomocy, dzięki któremu  przestaniesz się bać takich trudnych sytuacji. Sprawdź nasz kurs pierwszej pomocy dziecku online. Działając pewnie i wiedząc, jak reagować w sytuacjach awaryjnych, możemy zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz