Jak nauczyć dziecko pierwszej pomocy? Jak wygląda kurs pierwszej pomocy w szkole?

Życie pokazuje, że w sytuacjach zagrożenia nie ma bardziej empatycznych, opanowanych i skorych do pomocy osób niż dzieci. Dlatego warto od najmłodszych lat wspierać tę otwartość na innych i zachęcać dziecko do podejmowania działań ratujących zdrowie lub życie. Szkolenie z pierwszej pomocy przeprowadzone w latach szkolnych przyniesie owoce w przyszłości – co jest istotne, zwłaszcza że w Polsce konieczność udzielenia pomocy przez świadka wypadku czy zdarzenia jest regulowana prawnie. Jak wygląda kurs pierwszej pomocy w szkole? Jak nauczyć dzieci udzielania pierwszej pomocy?


Kurs pierwszej pomocy dla dzieci – dlaczego każdy powinien go przejść

Gdy pojawia się sytuacja, w której ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, świadkowie zdarzenia zwykle mają nadzieję, że czynności ratownicze podejmie ktoś inny. Źródłem takiej postawy nie jest najczęściej brak empatii i niechęć do pomagania innym. Wynika ona raczej ze strachu – bo nie wiemy, jak tej pomocy udzielić. Dlatego tak ważne jest edukowanie ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy i to niezależnie od tego, ile mają lat.

Świadkiem wypadku komunikacyjnego, zadławienia czy omdlenia może być przecież każdy. Warto o tym pamiętać również w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Właśnie dlatego tak ważne jest szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci. Naturalną reakcją jest wątpliwość: jak nauczyć dzieci udzielania pierwszej pomocy, skoro nawet dorośli mają przed tym obawy? Odpowiedź jednak jest prosta – szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci trzeba po prostu dostosować programem do wieku uczestników.



Kurs z pierwszej pomocy dla dzieci – jak wygląda?

Czy szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci różni się od tego przeprowadzanego np. w zakładach pracy? Oczywiście. Choć sposób udzielania pomocy jest ten sam, to jednak do młodszych uczestników szkolenia trzeba przemawiać w inny sposób, by do nich trafić.

Szkolenie z pierwszej pomocy w szkole składa się z części teoretycznej oraz z zajęć praktycznych, dzięki którym dziecko ma możliwość przetestować w praktyce to, o czym wcześniej usłyszało od prowadzącego kurs ratownika. Konieczność wzięcia udziału w zajęciach praktycznych to też świetny sposób na przełamanie wewnętrznego oporu i strachu przed podjęciem czynności ratowniczych.


pierwsza pomoc dzieciom


Kurs pierwszej pomocy dla dzieci. Część teoretyczna i bardzo ważna praktyczna

Część teoretyczna kursu pierwszej pomocy dla dzieci to wykłady dotyczące:

  • bezpieczeństwa własnego osoby udzielającej pomocy oraz bezpieczeństwa osoby poszkodowanej;
  • motywacji do udzielenia pomocy;
  • wzywania pomocy w skuteczny sposób;
  • kontroli podstawowych funkcji życiowych;
  • resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób dorosłych, dzieci i niemowląt oraz resuscytacji z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego;
  • pozycji bocznej ustalonej;
  • niedrożności dróg oddechowych – radzenia sobie w sytuacji zadławienia;
  • radzenia sobie w sytuacji wystąpienia ran, krwotoków, oparzeń.

W trakcie ćwiczeń praktycznych dzieci uczą się, jak układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej czy przeprowadzać reanimację osoby poszkodowanej. Realizowane są również specjalne scenariusze symulowane, dzięki którym uczestnicy kursu pierwszej pomocy mogą poczuć się jak w samym środku wydarzeń, w których ktoś potrzebuje pomocy. To doskonały sposób, by sprawdzić swoje reakcje, poradzić sobie ze stresem, przełamać lęk i podjąć działania ratujące ludzkie zdrowie lub życie.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz