Coś wpadło mi do oka pierwsza pomoc

Jeśli Masz dzieci to wielokrotnie słyszałeś głośne wołanie „tato/mamo coś wpadło mi do oka”. Często są to drobiny piasku, owady, kurz czy rzęsy. Czasami jednak sytuacja jest bardziej poważna.  Mamy do czynienia z opiłkami metalu, igłami choinkowymi (podczas ubierania żywego drzewka na święta!) lub sporymi ciałami obcymi takimi jak np. ołówek, kawałek szkła lub metalu. Jak radzić sobie, kiedy ciało obce wpadnie ma do oka?

Mamo bawiłem się w piasku i coś wpadło mi do oka pierwsza pomoc

Jeśli ciałem obcym w oku jest mały przedmiot taki jak rzęsa, kurz czy piasek postaraj się uspokoić i posadzić poszkodowanego. Zadbaj o to, aby nie pocierał oka. Przed udzieleniem pomocy umyj ręce. Delikatnie rozchyl powiekę i przepłucz oko czysta woda lub solą fizjologiczną. Postaraj się, skierować głowę poszkodowanego, w taki sposób, aby woda nie przelewała się z jednego oka do drugiego. W celu wypłukania zawartości oka użyj butelki, kieliszka lub aparatu do płukania oka. Możesz użyć także gazika i wydobyć ciało obce, jeśli jest widoczne. Kiedy po usunięciu drobinki z oka nadal występuje ból, zaczerwienienie lub widać uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych udaj się do lekarza okulisty.

Coś wpadło mi do oka pierwsza pomoc

Coś wpadło mi do oka, ale nie mogę tego usunąć pierwsza pomoc

Z takimi przypadkami mamy do czynienia, kiedy do oka dostają się opiłki metalu. Posadź poszkodowanego, poproś, aby nie tarł oczu i starał się nie poruszać gałkami ocznymi. Załóż poszkodowanemu czysty opatrunek na obie gałki oczne (zmniejszy to ryzyko częstego poruszania oczami w rożnych kierunkach). Pamiętaj, aby opatrunek osłaniał gałki oczne a nie je uciskał. Zabierz poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (szpital musi posiadać dyżur okulisty, zadzwoń i upewnij się zanim wyruszysz w kierunku placówki medycznej)

Jeśli przedmiot wbity w oko jest znacznych rozmiarów np. drut, ołówek itp. ustabilizuj ten obiekt tak aby nie dochodziło do jego przemieszczania. Użyj kilku bandaży, aby zabezpieczyć ciało obce. Zadbaj o komfort psychiczny poszkodowanego, uspokój go i zasłoń obie gałki oczne. Połóż poszkodowanego na plecach i wezwij pogotowie ratunkowe nr tel 112. Nie panikuj, Twój spokój udziela się również poszkodowanemu.

Pamiętaj ciała obce wbite w oko usuwa okulista. Nie próbuj na własną rękę przy pomocy np. pensety usunąć opiłków metalu lub ostrych przedmiotów, które utkwiły w oku poszkodowanego.

Jeśli masz pytania użyj formularza kontaktowego i pisz śmiało

pozdrawiam

Adrian 

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

One Response

  1. Szef
    | Odpowiedz

    Sprowadzam do parteru i zakładam kimure w takiej sytuacji

Zostaw Komentarz