Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Apteczka pierwszej pomocy to zestaw medyczny, który każdy z nas powinien mieć przy sobie, czy to podczas podróży autem, czy dalszej wyprawy pociągiem. Również w domu powinno się mieć przygotowaną specjalną apteczkę, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, w których któryś z domowników może doznać urazu i/lub potrzebować nagłej pomocy. W chwili wypadku liczą się sekundy, nie warto marnować czasu na nerwowe bieganie w poszukiwaniu bandaży, plastrów czy środka do dezynfekcji. Co powinno być w apteczce, aby należycie pełniła swoją funkcję? Jakie jest podstawowe wyposażenie apteczki? Co warto dołożyć do apteczki, by była jeszcze bardziej przydatna?



Co powinno być w apteczce pierwszej pomocy?

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy można podzielić na podstawowe i uzupełniające. Wiadomo, że bycie przygotowanym na każdą sytuację jest niemożliwe, istnieje bowiem zbyt wiele możliwych sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego. Kurs pierwszej pomocy uświadomić może jednak, że istnieje zestaw produktów medycznych, które mają stosunkowo szerokie zastosowanie i często się przydają. Jakie więc powinno być wyposażenie apteczki pierwszej pomocy?

  • bandaż elastyczny;
  • bandaż dziany;
  • gaza jałowa;
  • plaster na rolce – w wersji bez opatrunku i z opatrunkiem;
  • rękawiczki jednorazowe;
  • maska do wykonywania sztucznych oddechów;
  • koc termiczny;
  • nożyczki;
  • chusta trójkątna.

To podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy gromadzone jest z myślą o większych i poważniejszych urazach jak złamania, zwichnięcia czy krwotoki.


apteczka pierwszej pomocy


Prywatna apteczka pierwszej pomocy – to warto dołożyć

Prywatna apteczka pierwszej pomocy służy nam jednak nie tylko w wypadkach – ma być zestawem niezbędnych leków, środków medycznych i przyrządów, które będziemy mogli zastosować zawsze wtedy, kiedy będziemy ich potrzebować, bez względu na to, gdzie akurat będziemy się znajdować. Dlatego też podstawowe wyposażenie apteczki warto uzupełnić o:

  • dawkę stałych leków, które przyjmujemy;
  • kartkę z informacją o przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach i ewentualnych alergiach;
  • środek dezynfekujący, np. octanisept;
  • lek na biegunkę;
  • lek przeciwzapalny/przeciwbólowy;
  • opatrunek na oparzenia;
  • pęsetę;
  • termometr.

W pobliżu apteczki warto ulokować latarkę, najlepiej czołówkę, bo pozwala używać światła i jednocześnie mieć wolne ręce. Latarka może się przydać w sytuacji, gdy udzielamy pierwszej pomocy po zmroku, w terenie nieoświetlonym lub niedostatecznie oświetlonym.


Apteczka pierwszej pomocy – czy trzeba ją mieć?

Czy w ogóle istnieje obowiązek posiadania apteczki pierwszej pomocy? Prawo reguluje obowiązek posiadania apteczki w zakładzie pracy, w miejscach użyteczności publicznej, w środkach transportu publicznego. Jednak w przypadku dalszej podróży czy dłuższego pobytu poza domem, warto mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy, nawet jeśli nie ma takiego nakazu. Jej obecność oraz odpowiednio dobrany skład apteczki pierwszej pomocy to możliwość szybkiego reagowania w nagłych sytuacjach. Apteczka to wygodne rozwiązanie, które zwiększa nasze bezpieczeństwo niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.



Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy – o tym koniecznie pamiętaj!

Warto wspomnieć o tym, że zawartość apteczki należy regularnie przeglądać. Leki i środki medyczne posiadające datę ważności trzeba bezwzględnie wymienić po przekroczeniu wskazanego terminu. Wykorzystane elementy wyposażenia należy jak najszybciej uzupełnić, aby o tym nie zapomnieć i nie przypomnieć sobie dopiero w chwili, gdy znów będą nam potrzebne. Apteczka powinna być umieszczona w takim miejscu, by zawsze mieć do niej łatwy i szybki dostęp. Warto zadbać również o odpowiednie oznakowanie apteczki – jeśli zajdzie potrzeba udzielenia nam pomocy, osobom pomagającym nam łatwiej będzie dostrzec, gdzie znajdują się niezbędne przedmioty.

Wyposażenie apteczki w zakładzie pracy

Sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie urazu, wypadku czy też nagłego ataku choroby, oraz odpowiednie środki do udzielania pierwszej pomocy to niezbędne elementy, które powinien zagwarantować każdy pracodawca w danym miejscu pracy. Prawidłowo wyposażona oraz oznaczona apteczka jest kluczowa podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Zawartość apteczek w danym zakładzie pracy powinna zostać ustalona w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę medyczną nad pracownikami, uwzględniając rodzaj i nasilenie zagrożeń. Poza środkami służącymi do udzielania pierwszej pomocy warto dołączyć listę co w danej apteczce powinno się znajdować, a także ilość poszczególnych elementów.

Orientacyjny skład apteczki pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy

Chusta trójkątna 2 sztuki

Opatrunek indywidualny jałowy 3 sztuki

Kompres gazowy jałowy duży 2 sztuki

Kompres gazowy mały 3 sztuki

Opaska elastyczna szeroka 2 sztuki

Opaska elastyczna wąska 2 sztuki

Opaska dziana podtrzymująca – szeroka 3 sztuki

Opaska dziana podtrzymująca – wąska 3 sztuki

Plastry z opatrunkiem 10 sztuk

Przylepiec 2 sztuki

Koc ratunkowy srebrno-złoty 1 sztuka

Rękawice gumowe 2 pary

Nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami 1 sztuka

Maski lub ustniki przeznaczone do udzielania pierwszej pomocy metodą „usta-usta” 2 sztuki

sól fizjologiczna – do wykorzystania w razie konieczności przemycia oka

opatrunki hydrożelowe – opatrunek stosowany w razie oparzeń

Oprócz środków służących do udzielania pierwszej pomocy w apteczce musi również znajdować się instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Chociaż na czytanie instrukcji w razie wypadku nie ma czasu to warto w wolnej chwili zerknąć i zapoznać się z sposobem użycia sprzętu

Ważne!

Wszystkie produkty muszą być w oryginalnych opakowaniach – przed użyciem należy zapoznać się z ulotką informacyjną, która znajduję się w opakowaniu.

Leki, tabletki środki do odkażania w apteczce zakładowej 

W apteczce nie powinno się umieszczać leków, wszelkich środków przeciwbólowych, kropli do oczu, kropli do nosa, kropli żołądkowych, środków typu woda utleniona, spirytus oraz waty. Środki te, pomimo że w codziennym życiu są pomocne, (można używać ich w apteczkach prywatnych, domowych)  to podczas udzielania pierwszej pomocy mogą być zagrożeniem dla życia lub zdrowia człowieka. Podanie poszkodowanemu np. tabletek przeciwbólowych lub kropli żołądkowych może spowodować pogorszenie stanu zdrowia lub wywołać inne negatywne konsekwencje. Zdarza się, że poszkodowany może być uczulony na jakiś składnik zawarty leku, dlatego też takie środki powinny być podawane tylko przez odpowiednie służby ratunkowe. Dodatkowo sam poszkodowany korzystając z apteczki może omyłkowo użyć dany środek niezgodnie z zastosowaniem np. zakrapiając oczy kroplami żołądkowymi.

Kto powinien sprawdzać i uzupełniać apteczkę w zakładzie pracy 

W każdym zakładzie pracy za obsługę i stan apteczek powinni być odpowiedzialni pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy. Osoby te zobligowane są dbać o apteczki, sprawdzać wyposażenie – termin ważności produktów, kompletność opakowań, a także w przypadku braków uzupełniać poszczególne elementy. Dodatkowo osoby odpowiedzialne za apteczki powinny dbać również o ich czystość, odpowiednią widoczność oraz oznakowanie, które powinno być takie same na każdej apteczce znajdującej się na terenie danego zakładu pracy. Ważne jest, aby na każdej zmianie roboczej był zawsze dostępny pracownik odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy. Częstotliwość dokonywania kontroli apteczek oraz uzupełniania poszczególnych produktów musi zostać uregulowana wewnątrz zakładu np. procedurą. Należy pamiętać, że wiele produktów takich jak plastry mogą ubywać w bardzo krótkim czasie z uwagi, że drobne skaleczenia występują dosyć często, nawet podczas wykonywania prac typowo administracyjno-biurowych. Dodatkowo pracownicy służby BHP wykonujący wewnętrzną kontrolę BHP powinni sprawdzać zawartość oraz stan apteczek, mogą oni ustalać częstotliwość kontroli, oraz sposób zamawiania materiałów potrzebnych do ich uzupełniania.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz