Gorączka u dziecka pierwsza pomoc

Czy wiesz, jaki termometr jest najbardziej niezawodny podczas pomiaru temperatury kiedy występuje gorączka u dziecka? Przy jakiej temperaturze można podać dziecku lek przeciwgorączkowy? Co zrobić, gdy lek nie działa? Czy drgawki gorączkowe są niebezpieczne? Kiedy trzeba wezwać ambulans? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania, które zadaje sobie każdy świeżo upieczony rodzic, ale także ten, który ma w domu przedszkolaka albo starsze dziecko.

Spis treści:

Gorączka u dziecka – przyczyny

Zmartwię Cię. Prędzej czy później będziesz musiał/musiała zmierzyć się z gorączką u swojego dziecka. Chociaż może wywołać Twój niepokój, zazwyczaj jest to naturalna reakcja obronna organizmu na infekcję lub inną sytuację. Przyjęło się, że prawidłowa temperatura ciała to 36,6°C. Musisz wiedzieć, że nie jest to prawda. Sam rodzaj termometru i miejsca, w którym badamy ciepłotę ciała, ma wpływ na wynik. Wahania temperatury do 37°C są całkowicie normalne i uzależnione od pory dnia,  wieku, aktywności, a nawet fazy cyklu u kobiety.  Niewielkie zmiany w ciepłocie ciała, czyli między 37 a 38°C, to stan podgorączkowy. Jeśli stan podgorączkowy utrzymuje się poniżej 3 dni, to nie ma powodów do niepokoju. Dopiero wtedy, gdy taka temperatura utrzymuje się dłużej lub towarzyszą jej inne dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza. Tymczasem gorączka jest to stan bardziej podwyższonej temperatury ciała. Przyjmuje się, że mamy z nią do czynienia przy temperaturze powyżej 38°C. Powyżej 39°C gorączkę można uznać za wysoką. U dziecka wzrost temperatury może się pojawić przy infekcji, ząbkowaniu, bólu brzucha, wysiłku, po szczepieniu, a nawet silnym płaczu. Najłatwiej jest dokonać pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym: na klatce piersiowej, szyi albo w uchu. Douszne termometry podają dokładniejszy wynik. Noworodki i niemowlęta mają jeszcze niedojrzały układ termoregulacji, dlatego najpierw należy ocenić, czy przyczyną gorączki nie jest przegrzanie organizmu wynikające ze zbyt grubego ubioru.

Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

Przy temperaturze poniżej 38°C nie trzeba panikować i podawać leków. Powyżej tej temperatury, gdy widzimy, że dziecko jest słabe i się męczy, można zastosować dwie metody zbijania gorączki:

  • fizyczna,
  • farmakologiczna.

Metoda fizyczna polega na stosowaniu chłodnych okładów np. z mokrych ręczników: na klatce piersiowej, udach, pod pachami. Gdy gorączka jest bardzo wysoka i wynosi powyżej 40°C można przygotować kąpiel w letniej wodzie o 1-2°C niższej niż temperatura dziecka. Chorego należy obserwować i zapewnić mu odpoczynek. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Metoda farmakologiczna to podawanie leków doustnie lub doodbytniczo. Ten drugi sposób podania przydaje się, gdy dziecko wymiotuje lub odmawia przyjęcia leku doustnie.

gorączka u dziecka pierwsza pomoc

Jakie leki na gorączkę? Dawkowanie

Lekami przeciwgorączkowymi pierwszego wyboru są paracetamol i ibuprofen. Charakteryzują się one również działaniem przeciwbólowym. Dodatkowo preparaty z grupy NLPZ, do których należy ibuprofen, mają działanie przeciwzapalne. Dawkowanie leku w formie syropu należy zawsze dobierać do wagi dziecka. Zarówno w ulotce, jak i na opakowaniu można znaleźć sposób dawkowania. W internecie znajdują się kalkulatory, dzięki którym szybko obliczysz objętość leku dostosowaną do masy ciała Twojego dziecka. Jak już wspomniałem, warto swoją domową apteczkę wyposażyć także w czopki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. O tym, co jeszcze powinno znaleźć się w takiej apteczce, dowiesz się z tego artykułu: Apteczka dla dziecka i niemowlaka. Pamiętaj, że lek potrzebuje czasu, żeby zacząć działać. Dobrym pomysłem jest zapisywanie ilości podanego leku i godziny podania. Przy trudnej do obniżenia gorączce można podawać paracetaml i ibuprofen naprzemiennie, pamiętając o odpowiednich odstępach czasu. Przed podaniem leku sprawdź w ulotce, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Każde wątpliwości warto przedyskutować z pediatrą.

Drgawki gorączkowe u dziecka

Dreszcze przy gorączce są całkowicie normalne. Kiedy występują dreszcze dziecko nie traci przytomności. Przy wysokiej gorączce u małego dziecka od 6. miesiąca życia do ok. 5 roku życia mogą pojawić się drgawki. Dziecko traci przytomność, ma atak drgawek, jak przy padaczce. Nie panikuj! Stabilizuj głowę dziecka, rozbierz je i staraj się obniżyć jego temperaturę poprzez zastosowanie zimnych okładów. Po napadzie drgawek gorączkowych dziecko może być nieco osłabione, Pozwól mu spać, najlepiej w pozycji na boku, która ułatwia oddychanie. Wezwij zespół ratownictwa medycznego pod nr 112 lub 999.

Zawsze kiedy obawiasz się o stan zdrowia swojego dziecka możesz zadzwonić do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Gorączka u dziecka – kiedy wezwać pogotowie?

Zwykle gorączkę można opanować w domu, ale istnieją sytuacje, gdy potrzebna jest fachowa pomoc. Jeśli dziecko źle reaguje na leki przeciwgorączkowe, temperatura nie spada mimo zastosowania odpowiedniej dawki, a nawet rośnie do 40°C i powyżej, dziecko staje się blade, ”lejące”, nie przyjmuje płynów lub straciło przytomność– wezwij karetkę. Z kolei przedłużająca się gorączka lub towarzyszące jej inne objawy, takie jak kaszel czy wysypka, powinny Cię skłonić do wizyty u lekarza.

Pamiętaj o podawaniu płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, sprawdzaj, czy dziecko oddaje odpowiednią ilość moczu. W przypadku karmienia piersią noworodka czy niemowlaka zwiększ liczbę karmień, by dziecko się nie odwodniło. Kontroluj liczbę mokrych pieluch, zwróć uwagę na zapadnięte ciemiączko, które świadczy o odwodnieniu niemowlaka. Gorączka u dziecka jest zazwyczaj objawem, a nie chorobą samą w sobie. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące zdrowia swojego dziecka, zawsze skonsultuj się z lekarzem, który pomoże zrozumieć przyczynę gorączki i dostosować odpowiednie leczenie.

A jeśli interesuje Ciebie temat pierwszej pomocy i jak poradzić sobie w każdej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia u dziecka to koniecznie skorzystaj z naszego szkolenia online pierwszej pomocy dzieciom i niemowlakom.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

1 Responses

  1. Renata
    | Odpowiedz

    Te termometry co mierzą z ucha to super sprawa przy dzieciach. Mamy termometr z trybem dziecięcym plus mierzenie z ucha. Bardzo dokladne pomiary.

Zostaw Komentarz