Pierwsza pomoc w przypadku amputacji

Co roku szczególnie w okresie jesienno-zimowym kilkukrotnie zdarza mi się wyjechać ambulansem do osób, które doznają obrażeń na od piły tarczowej, łańcuchowej czy siekier. Sezon grzewczy niesie za sobą potrzebę zebrania opału na zimę (drewno) i bardzo często nieuwaga, złe przygotowanie czy alkohol są przyczyną tragedii. Nie od dzisiaj wiadomo, że „wypadki chodzą po ludziach” jak w takim razie powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku amputacji?

Kliknij tutaj i wejdź na bezpłatny kurs pierwszej pomocy online

Bezpieczeństwo własne i poszkodowanego a pierwsza pomoc

Zachowaj spokój (tak wiem, łatwo powiedzieć). Zasadą nadrzędną jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz poszkodowanemu. Należy wyłączyć maszyny (piła tarczowa czy łańcuchowa) zabezpieczyć siekierę i założyć rękawiczki, maseczkę i okulary ochronne. Taki sprzęt powinien znajdować się w apteczce. Jeśli go nie posiadasz a podejmujesz decyzję o pomocy poszkodowanemu, uważaj aby krew nie dostała się do twoich oczu, ust itp.

Przede wszystkim tamuj krwotok

Zabezpieczenie krwawienia jest kluczowe i ważniejsze niż zajmowanie się amputowaną częścią ciała. Posadź lub połóż poszkodowanego i unieś jego kończynę do góry (powyżej serca). Zastosuj ucisk na miejsce krwawienia (kawałek materiału, gaza, własna koszulka). Jak najszybciej załóż opatrunek uciskowy w miejscu występowania obrażenia. Jeśli opatrunek przekrwawia, należy dołożyć kolejną warstwę gazy. W bardzo poważnych obrażeniach, kiedy nasze starania są nieskuteczne należy użyć opaski uciskowej w celu powstrzymania krwawienia i odcięcia dopływu krwi do kończyny. Więcej krwotokach przeczytasz tutaj.

Pierwsza pomoc w przypadku amputacji

Pierwsza pomoc w przypadku amputacji- jak zabezpieczyć amputowaną część ciała?

Ok krwotok jest zatamowany, pozostaje nam teraz okryć porządnie i szczelnie poszkodowanego folią, kocem lub własną kurtką. Pamiętaj osoba z obrażeniami ciała szybko się wychładza zadbaj o jej/jego komfort cieplny. Teraz wezwij pogotowie ratunkowe nr 112 (jeśli to konieczne) i zajmij się amputowaną częścią ciała. Owiń czystym jałowym opatrunkiem (lub przynajmniej czystym ręcznikiem) amputant, następnie włóż go do woreczka (reklamówki). Całość należy umieścić w pojemniku z zimną wodą i kilkoma kostkami lodu. Dbamy o to, aby schłodzić odciętą część ciała a nie doprowadzić do jej odmrożenia.

Pierwsza pomoc w przypadku amputacji

Pozdrawiam

Adrian

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz