RKO u niemowlaka – resuscytacja u dziecka poniżej 1. roku życia.

Poświęć 5 minut na przeczytanie tego artykułu, a w przypadku zatrzymania krążenia u niemowlaka będziesz wiedział: kiedy trzeba przeprowadzić rko u niemowlaka, od czego należy rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy dziecku i jak długo ją kontynuować. Dowiesz się, dlaczego Twoja szybka reakcja ma tak ogromne znaczenie dla ratowania tego małego człowieka, który ma przecież przed sobą całe swoje życie.

Spis treści:

RKO u niemowlaka – najczęstsze przyczyny zatrzymania krążenia i oddechu u dzieci.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (w skrócie RKO) jest jednym z najważniejszych działań z zakresu pierwszej pomocy. Słowo „resuscytacja” pochodzi od łacińskiego czasownika resuscitare. które oznacza: wzniecić, odnowić, wskrzesić. RKO jest procedurą ratującą życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Może być zastosowana u dzieci w różnym wieku, włącznie z niemowlakami. Niemowlęta stanowią 40–50% wszystkich pozaszpitalnych przypadków zatrzymań krążenia u dzieci. Rokowanie w tej grupie wiekowej jest dużo gorsze niż u starszych dzieci. Niedrożność dróg oddechowych to najczęstsza przyczyna zatrzymania krążenia u dzieci. Uważa się, że 40–50% pediatrycznych pozaszpitalnych zatrzymań krążenia ma prawdopodobną przyczynę oddechową:

  • zadławienie pokarmem lub ciałem obcym (jeśli chcesz wiedzieć, co robić przy zadławieniu niemowlęcia, kliknij tu: Zadławienie u niemowlaka
  • utonięcie, podtopienie – nigdy nie zostawiaj niemowlaka samego w kąpieli!
  • uraz w wyniku np. upadku, wypadku samochodowego,
  • podduszenie czy przypadkowe zadzierzgnięcie (noworodek nie może leżeć sam obłożony poduszkami, niemowlak nie może mieć dostępu do żadnych sznurków, wstążek, linek itp.),
  • wstrząs anafilaktyczny- silna reakcja alergiczna na składniki pokarmowe, jad owadów, czy niektóre leki,
  • rozwój infekcji dróg oddechowych np. astmy.
  • zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS)-  jest rozpoznawany w 20–30% przypadków pozaszpitalnych zatrzymań krążenia u dzieci.

Kiedy stosujemy resuscytację krążeniowo-oddechową?

  1. Niemowlę nie reaguje na żadne bodźce. Straciło przytomność i nie oddycha przez 10 s
  2. Oddycha nieregularnie, występuje oddech tzw. agonalny czyli pojedyncze westchnienia bez przepływu powietrza, konieczne jest rozpoczęcie RKO.
  3. Nie ma tętna. Uwaga! Samo stwierdzenie braku oddechu i braku przytomności jest wystarczające, by rozpocząć RKO. Tętno sprawdzają tylko medycy.

Resuscytacja dziecka. Ile uciśnięć klatki piersiowej u dziecka?

W przypadku RKO u dzieci, w tym u niemowląt, stosujemy stosunek 15 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy. Pamiętać także należy o 5 wstępnych oddechach. Kluczowe jest regularne przerywanie uciskania klatki piersiowej, aby wykonać odpowiednią liczbę oddechów. Wprowadzenie powietrza do płuc dziecka poprawia przepływ tlenu do krwi i do mózgu, co pomaga utrzymać funkcje pracy serca i innych narządów.

Pierwsza pomoc u dzieci poniżej 1. roku życia. Jak wygląda schemat RKO niemowlaka?

  1. Jeśli jest bezpiecznie (nie ma np. ulatniającego się gazu) to podejdź do niemowlaka.
  2. Sprawdź jego przytomność łaskocząc go po stopach.
  3. Natychmiast poproś kogoś o wezwanie pogotowia ratunkowego lub zrób to sam, jeśli nie ma nikogo obok- używaj zestawu głośnomówiącego.
  4. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech. Połóż niemowlę na płaskiej, twardej powierzchni, podłóż coś (ręcznik, koszulka) pod plecy niemowlęcia. Zapewnij neutralną pozycję głowy. Upewnij się, że usta dziecka są puste. Obserwuj ruchy klatki piersiowej i oznaki oddychania przez około 10 sekund.
  5. Wykonaj 5 wdechów ratowniczych. Jeżeli nieprzytomne dziecko nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo, wykonaj 5 pierwszych oddechów ratunkowych, obejmując swoimi ustami nos i usta niemowlaka, oddech ma doprowadzić do lekkiego uniesienia się klatki piersiowej niemowlaka.
  6. Uciśnięcia klatki piersiowej. Rozpocznij serię 15 uciśnięć klatki piersiowej dwoma palcami. Uciskaj dolną połowę mostka na głębokość równą przynajmniej jednej trzeciej wymiaru klatki piersiowej z częstością około 100-120 uciśnięć na minutę.
  7. Wykonuj naprzemiennie 2 oddechy i 15 uciśnięć klatki piersiowej. Kontynuuj RKO do czasu przybycia zespołu medycznego, do momentu, gdy pojawią się jednoznaczne oznaki krążenia u dziecka (ruch, kaszel) lub gdy zabraknie Ci sił.
rko u niemowlaka oddechy ratunkowe
resuscytacja niemowlaka 15 ucisków klatki piersiowej

Powyższy schemat postępowania koniecznie zobacz na poniższym filmie:

RKO u niemowlaka. Resuscytacja dziecka ratuje mu życie.

RKO to kluczowa umiejętność, która może uratować życie dziecka w nagłych sytuacjach. Wiedza na temat RKO i umiejętność właściwej reakcji są nieocenione, gdy chodzi o ratowanie zdrowia i życia dziecka. Zapamiętajmy, że szybka i odpowiednia reakcja w przypadku nagłego zatrzymania krążenia jest kluczowa dla przeżycia dziecka. Niezwykle istotne jest, aby rodzice i opiekunowie mieli wiedzę na temat RKO i umieli właściwie zareagować w sytuacjach krytycznych.

Jako wykwalifikowany ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem, oferuję kursy pierwszej pomocy dla:

  • firm i instytucji,
  • szkół jazdy i kierowców,
  • placówek oświatowych,
  • szkół rodzenia i rodziców,
  • branży medycznej,
  • jednostek Policji, PSP, WOPR itp. (kurs KPP).

Skorzystaj z mojego darmowego kursu online: Kurs online kliknij tutaj.
Zasubskrybuj mój kanał na YouTube: Pierwsza pomoc youtube.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz