Kurs pierwszej pomocy dla noworodka i dziecka – kto powinien zrobić kurs pierwszej pomocy pediatrycznej?

Chociaż podstawowe zasady pierwszej pomocy są takie same zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, zmienia się technika wykonywania poszczególnych czynności, gdy masz do czynienia z niemowlęciem, kilkulatkiem. I jeśli chcesz wiedzieć, jak udzielić takiej pomocy, musisz zapisać się na szkolenie, którego zakres obejmuje ratowanie dzieci. Kiedy trzeba, a kiedy warto to zrobić?

Kiedy kurs pierwszej pomocy dla dzieci jest obowiązkowy?

Kurs pierwszej pomocy dla niemowląt (zamiennie nazywany kursem pierwszej pomocy pediatrycznej) jest obowiązkowy w przypadku pracowników, którzy sprawują opiekę nad dziećmi do lat trzech. W praktyce najczęściej będzie to dotyczyć opiekunów w żłobkach oraz klubach dziecięcych, zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych. Co istotne, kurs pierwszej pomocy trzeba powtarzać nie rzadziej niż raz na dwa lata.

pierwsza pomoc przy skaleczeniu dziecka

Kiedy warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy dzieciom?

Kurs pierwszej pomocy pediatrycznej jest wymagany przepisami tylko w przypadku pracowników zajmujących się opieką dzieci do lat trzech. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to wiedza, która przyda się każdemu, a zwłaszcza rodzicom.

Kurs pierwszej pomocy dla rodziców często jest organizowany w szkołach rodzenia, aczkolwiek można zapisać się też na niego indywidualnie. Ponieważ, chociaż na podstawowym (ogólnym) szkoleniu mówi się też o pierwszej pomocy dzieciom, to temat ten jest jednym z wielu elementów, co nie przygotowuje odpowiednio uczestników do reagowania w nagłych sytuacjach, gdy w grę wchodzi niemowlę, czy kilkulatek.

I co jeszcze jest ważne, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dzieciom uwzględnia nie tylko resuscytację, ale też inne, najczęściej występujące wypadki, jak krwotok, krwawienie z nosa, czy zadławienie.

Warto też wiedzieć, że na kursy pierwszej pomocy mogą zapisać się kobiety w ciąży, ponieważ podczas zajęć nie wykonuje się ćwiczeń wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego.



Pierwsza pomoc pediatryczna – jak wygląda szkolenie?

Jak wyglądają szkolenia z pierwszej pomocy dla dzieci i czym się różnią od tych ogólnych? W tym wypadku kluczowe jest omówienie różnic fizjologicznych i anatomicznych u dzieci, które wpływają na to, że pierwszą pomoc przeprowadza się w nieco inny sposób.

Podczas kursu zdobywa się wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne dotyczące m.in.:

  • resuscytacji krążeniowo-oddechowej niemowląt i dzieci;
  • postępowania na wypadek krwotoku i krwawienia z nosa;
  • opatrywania ran, a także zachowania w przypadku oparzenia i pogryzienia u dzieci;
  • postępowania na wypadek występowania stanu zagrożenia życia u dzieci, jak drgawki, gorączka.

Często szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dzieciom jest dostosowywane do potrzeb uczestników. Jego zakres może się różnić, gdy dedykowany jest młodym rodzicom, opiekunom i opiekunkom dziecięcym, czy pracownikom medycznym. Wszystko po to, aby kurs był jak najbardziej praktyczny, przydatny konkretnym osobom i w konsekwencji – aby przełożył się na szybką i prawidłową pomoc dla dzieci.

Tutaj warto jeszcze zaznaczyć, że niektórzy, chociaż mają podstawową wiedzę, to odczuwają strach na myśl o tym, że mieliby udzielić pierwszej pomocy niemowlętom, występuje obawa, że mogliby jeszcze bardziej pogorszyć ich stan. Kurs pierwszej pomocy pozwala się z tym oswoić, dodać pewności siebie, dlatego warto go regularnie powtarzać.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

One Response

  1. Mateusz
    | Odpowiedz

    Super kurs. Polecam każdemu kto chce zwiększyć swoją wiedzę na temat ratowania ludzkiego życia

Zostaw Komentarz