Co musisz wiedzieć o kursach pierwszej pomocy, kiedy prowadzisz firmę?

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, czy jesteś zobligowany do zapewnienia pracownikom kursu pierwszej pomocy? Nie zawsze jest to obowiązkowe, ale na pewno warto to zrobić, żeby zwiększyć bezpieczeństwo w pracy i poza nią. Co warto wiedzieć o szkoleniach z pierwszej pomocy? Podpowiadamy!

 

Czy kurs pierwszej pomocy jest obowiązkowy?

Kurs pierwszej pomocy dla firm jest obowiązkowy jedynie w określonych branżach. Jeśli jesteś dyrektorem szkoły lub placówki oświatowej, jesteś zobligowany do przeprowadzenia takiego szkolenia wszystkim pracownikom, nie tylko nauczycielom.

Prowadzisz firmę? Musisz wyznaczyć co najmniej 1 pracownika, który będzie uprawniony do udzielenia pierwszej pomocy. W większych przedsiębiorstwach takich osób musi być oczywiście więcej. Sporo zależy też od charakteru pracy, tj. od rodzaju zagrożeń, występujących w konkretnych branżach. Osoby uprawnione muszą przejść kurs pierwszej pomocy przedmedycznej potwierdzony odpowiednim certyfikatem.

Jeśli prowadzisz ośrodek szkolenia kierowców, również jesteś zobligowany do przeprowadzenia kursu pierwszej pomocy. Taka nauka jest elementem obowiązkowym podczas uzyskiwania prawa jazdy.



 

Jak wygląda kurs pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy dla firm jest dostosowany do potrzeb i charakteru danego przedsiębiorstwa. Prowadzący biorą pod uwagę to, jakie zagrożenia mogą pojawić się w danej branży. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmuje serię wykładów na temat bezpieczeństwa, wzywania pomocy i kompleksowej pomocy poszkodowanym. Druga to ćwiczenia, np. resuscytacji, postępowania w razie zadławienia czy z obsługi defibrylatora automatycznego. Zobacz jak wygląda kurs pierwszej pomocy przeprowadzany przez wykwalifikowanego ratownika.

 

Ile trwa kurs pierwszej pomocy?

Standardowy kurs pierwszej pomocy dla firm trwa 8 godzin edukacyjnych. Po jego ukończeniu pracownicy firmy uczestniczący w szkoleniu otrzymują zaświadczenia, które są honorowane przez PIP.

Alternatywą dla takiego stacjonarnego szkolenia jest kurs pierwszej pomocy online. Składa się on z 15 filmików instruktażowych i jest całkowicie bezpłatny. Darmowy kurs pierwszej pomocy zakończony jest testem jednokrotnego wyboru, który oceni zdobytą wiedzę. Płatny jest jedynie certyfikat potwierdzający umiejętności, nie jest on jednak obowiązkowy.

skaleczone kolano

 

Gdzie zrobić kurs pierwszej pomocy?

Nie każdy medyk może szkolić z zakresu ratownictwa. Kto może prowadzić kurs pierwszej pomocy? Lekarz systemu mający tytuł specjalisty lub specjalizujący się w medycynie ratunkowej, pielęgniarka systemu z tytułem specjalisty lub specjalizująca się m.in. w ratownictwie medycznym oraz ratownik medyczny. Szkolenia z tego zakresu najczęściej organizowane są przez centra ratownictwa lub przez konkretnych specjalistów. A jaka jest cena kursu pierwszej pomocy? Jest ona uzależniona od liczby uczestników, czasu trwania szkolenia, programu oraz miejsca kursu. Standardowy kurs dla 10 pracowników biurowych to koszt ok. 1500 zł.

 

Jak długo jest ważny kurs pierwszej pomocy?

Okres ważności kursu pierwszej pomocy uzależniony jest od przepisów prawa. Przykładowo pracownicy przedszkoli i żłobków mają ważne certyfikaty przez 2 lata, a pracownicy biurowi o niskim ryzyku zawodowym otrzymują je bezterminowo. Warto jednak zaznaczyć, że Europejska Rada Resuscytacji i Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne rekomenduje, by szkolić pracowników raz na 2 lata. Co daje taka aktualizacja kursu pierwszej pomocy? Pomoże odświeżyć i utrwalić wiedzę oraz zapoznać się z ewentualnymi zmianami w ratownictwie.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz