Mity na temat AED

Automatyczny defibrylator zewnętrzny, czyli AED jest to urządzenie dostarczające impuls elektryczny w ciało poszkodowanego podczas nagłego zatrzymania krążenia. Zadaniem dostarczonego impulsu prądu jest przywrócenie prawidłowej akcji serca. Szybkie użycie AED aż w 70% jest skuteczne. Skąd więc te wszystkie mity na temat AED , skoro jego działanie jest naukowo i statystycznie potwierdzone. Na każdym szkoleniu z pierwszej pomocy spotykam się z pytaniami, czy ten cały defibrylator jest na pewno bezpieczny skoro to prąd! A wiadomo, jak to mówili nasi rodzice, z prądem nie ma żartów! Postaram się więc odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania oraz wątpliwości związane z bezpieczeństwem defibrylacji.

mity na temat aed

Czy mogę dotykać poszkodowanego podczas wyładowania AED?

Kluczowe dla bezpieczeństwa defibrylacji jest niedotykanie poszkodowanego podczas wyładowania i analizy rytmu serca. Kontakt z poszkodowany może, zakłócić tę analizę wydłużając w ten sposób czas do wyładowania. Chociaż ryzyko porażenia prądem (szczególnie kiedy mamy rękawiczki) jest minimalne, to zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i odsuńmy się, kiedy defibrylator przeprowadza ocenę rytmu serca. Wciskając, przycisk wyładowania upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego. Reakcje świadków na resuscytację mogą być trudne do przewidzenia. Chwytanie za dłonie podczas resuscytacji i nagła panika mogą wpłynąć na nasze działania. Pamiętaj, bezpieczeństwo akcji jest priorytetowe.

Materiały łatwopalne, wyciek paliwa a użycie defibrylatora AED co zrobić?

Jak w punkcie powyżej bezpieczeństwo jest najważniejsze. W miejscu, gdzie istnieje poważne ryzyko zapłonu lub podpalenia materiałów łatwopalnych należy ewakuować poszkodowanego w miejsce bezpieczne, zanim użyjemy defibrylator AED.

Czy możemy użyć defibrylatora AED, kiedy poszkodowany ma podłączony tlen?

W strefie defibrylacji nie może być dużego przepływu tlenu (może dojść do zapłonu), maskę twarzową z tlenem, worek samorozprężalny odsuń na odległość przynajmniej 1 m od pacjenta. Sytuacja ta dotyczy najczęściej udzielania pomocy przez medyków lub straż pożarną. Jednostki, które mają na swoim wyposażeniu tlen medyczny.

Co zrobić, kiedy klatka piersiowa jest owłosiona?

Przede wszystkim należy upewnić się, czy nasz dostawca defibrylatora AED wyposażył go w niewielki pakiet startowy. W skład takiej mini apteczki wchodzą nożyczki, maszynka do golenia, rękawiczki, maseczka do prowadzenia wentylacji usta-usta. Klatka piersiowa powinna być ogolona w miejscu naklejenia elektrod AED, czyli pod prawym obojczykiem i na koniuszku serca (lewa część klatki piersiowej poniżej pachy) golimy ja tylko wtedy kiedy ilość owłosieni nie pozwala na przyklejenie elektrod do skóry. Defibrylator AED wykazuje największą skuteczność działania, kiedy elektrody bezpośrednio dotykają skóry. Nadmierne owłosienie zmniejsza skuteczność defibrylacji, sprzyja powstawaniu oparzeń oraz wytworzenia łuku elektrycznego na powierzchni klatki piersiowej.

A co zrobić, jeśli nie mam dedykowanej maszynki do golenia? Przede wszystkim nie trać czasu na jej szukanie. Najważniejsza jest pomoc poszkodowanemu. Naklej elektrody AED w miejsca alternatywne, czyli jedna po jednej stronie klatki piersiowej poniżej pachy a druga po drugiej stronie. Możliwe jest też naklejenie elektrod z przodu i z tyłu kl. piersiowej (na plecach podobnie jak u dzieci).

Mitem na temat użycia elektrod AED jest też sytuacja, w której naklejamy jedna parę elektrod i „depilujemy” zrywany elektrody razem z włosami poszkodowanego. Takie praktyki nie mają racji bytu.

aed kurs

Jak przykleić elektrody u dziecka?

Jeżeli mamy do czynienia z nagłym zatrzymaniem krążenia u dziecka to powinniśmy upewnić się, czy nasz defibrylator AED posiada np. mniejsze elektrody przystosowane do defibrylacji dzieci, w niektórych modelach AED możemy, także wybrać opcje dziecko lub dorosły (przełącznik). Jeśli jednak nasze AED nie posiada takich udogodnień, to przyklej jedną elektrodę z przodu klatki piersiowej na jej środku, druga natomiast na plecach poszkodowanego. Dziecko posiada klatkę piersiową a przyklejanie w opcji przód, tył zapobiega stykaniu się elektrod, odstęp pomiędzy elektrodami powinien wynosić około 10 cm.

Czy u niemowlaka możemy używać defibrylatora AED?

Defibrylator AED jest zalecany u dzieci powyżej 1 roku życia. U noworodków i niemowlaków skupmy się na prawidłowej resuscytacji z dobrej jakości uciskami klatki piersiowej i skuteczną wentylacja usta-usta-nos.

Czy użycie AED u kobiety w ciąży wygląda inaczej?

Nie w tak ciężkim przypadku, jakim jest zatrzymania krążenia u kobiety ciężarnej, zawsze w pierwszej kolejności ratujemy życie matki. AED u kobiety ciężarnej tak samo, jak u każdego dorosłego w stanie zagrożenia życia.

Czy trzeba ściągnąć stanik podczas użycia AED?

Klatka piersiowa osoby reanimowanej, u której używamy AED, musi być goła. Ściągamy stanik bez względu na okoliczności (np. miejsce publiczne). Nic nie może zaburzać przeprowadzonej defibrylacji.

Biżuteria taka jak naszyjniki oraz kolczyki nawet w sutku ściągamy?

Naszyjniki należy zdjąć, a raczej zerwać, aby nie dotykały elektrod, przewodzenie prądu przez metal może zaburzyć defibrylację. Kolczyków z sutka nie wyciągamy. Nie tracimy na to czasu, istnieje ryzyko oprzeń, w miejscu, gdzie kolczyk się znajduje, ma to jednak drugorzędne znaczenie.

Czy kiedy pada deszcz, możemy użyć AED?

Sytuacja, w której nasz poszkodowany leży w kałuży wody lub pada na nas deszcze, niestety wymusza, przeniesienie takiego poszkodowanego w miejsce, gdzie będzie sucho. Musimy zadbać o możliwie bezpieczną defibrylację dla ratowników, czyli brak kontaktu z wodą. Możliwie skuteczną, czyli poszkodowany ma suchą (wytartą) klatkę piersiową.

Można natomiast w sposób bezpieczny i bez przenoszenia poszkodowanego wykonać defibrylację w śniegu lub na mokrej trawie. Pamiętaj o wytarciu klatki poszkodowanego.

Użycie AED a metalowa powierzchnia czy to jest bezpieczne?

Tak, jeśli poszkodowany leży na metalowej powierzchni np. na rusztowaniu czy studzience, można bez przeszkód wykonać defibrylację.

Mój dziadek ma rozrusznik czy mogę użyć AED, jeśli będzie taka konieczność.

Tak w przypadku osób posiadających rozrusznik serca lub kardiowerter użycie defibrylatora AED wygląda tak samo, jak w przypadku każdej innej osoby z zatrzymaniem akcji serca. Pamięta, należy, aby elektrody AED nakleić około 10 cm od rozrusznika, a nie bezpośrednio na nim.

Folia ratunkowa NRC czy odkrywać poszkodowanego podczas defibrylacji?

Tak folia NRC nie powinna dotykać klatki piersiowej. Należy ją zdjąć na czas wyładowania. Jeśli poszkodowany leży na folii, to podobnie jak w przypadku metalowej powierzchni możemy dokonać władowania.

Poszkodowany z raną kłutą klatki piersiowej lub poparzeniem gdzie nakleić elektrody AED?

Elektrody w takim przypadku starajmy się nakleić tak, aby serce znajdowało się pomiędzy nimi. Dozwolone jest przyklejenie jednej elektrody na plecy a drugiej na przód klatki piersiowej. Możemy również nakleić elektrody pod jedną i drugą pachę poszkodowanego.

Czy usuwamy plastry np. przeciwbólowe lub antynikotynowe z ciała poszkodowanego podczas użycia AED?

Elektrod defibrylatora AED nie powinniśmy naklejać na plastry. Należy je szybko usunąć. Zdarzają się przypadki przedawkowania leków (np. opioidów), które doprowadzają do zatrzymania oddechu u poszkodowanego. Usunięcie takich plastrów może być ratunkiem w przypadku przedawkowania leków.

Mity na temat AED kurs obsługi czy jest konieczny do jego użycia?

Kurs obsługi AED jest niezwykle pomocy i rozwiewa wszystkie wątpliwości związane z wykonaniem resuscytacji krążeniowo- oddechowej z użycie AED. Nie jest on jednak niezbędny, aby skutecznie uratować życie poszkodowanemu. Instrukcje wydawane przez AED, są jasne i klarowne spójrzcie na poniższy film, a przekonacie się, że użycie AED to „bułka z masłem”.

Bibliografia:
Mity na temat AED opracowanie Zadorecki Adrian ratownik medyczny
Anders, J.: Wytyczne resuscytacji. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych oraz automatyczna defibrylacja zewnętrzna, Polska Rada Resuscytacji, Kraków (2015) s. 104-121.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

1 Responses

  1. […] w pobliżu znajduje się defibrylator AED użyj go jak […]

Zostaw Komentarz