Zanim przyjedzie karetka. Sprawdź o czym warto pamiętać.

Jak przygotować się, kiedy czekamy na przyjazd ambulansu?

Wezwanie pogotowia ratunkowego zawsze wiąże się z dużym stresem. Szczególnie, jeśli bliska ci osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy. Wówczas ciężko jest zachować zimną krew i zwrócić uwagę na cokolwiek, co nie jest związane z jej bezpieczeństwem i zdrowiem. Co należy więc wiedzieć zanim przyjedzie karetka?

Dobra współpraca z pogotowiem ratunkowym jest niezmiernie istotna. Tylko dzięki niej zespół karetki ma szansę szybko dotrzeć do pacjenta.

Dokładny adres zanim przyjedzie karetka

Przyjazd na miejsce zdarzenia, do osoby, która potrzebuje pomocy jest właśnie pierwszym zadaniem ratowników. Dlatego trzeba pamiętać, by dom lub mieszkanie były wyraźnie oznaczone.

Numer domu jest ważny nie tylko dla listonosza. Zadbaj o to aby był duży i widoczny z drogi. Postaraj się, żeby nie zasłaniały go drzewa lub krzewy. Jeśli masz możliwość, zamontuj przy nim dodatkowe oświetlenie.

Jeśli twoja ulica niedawno zmieniła nazwę, powiedz o tym dyspozytorowi. Krótkiego zdanie: „Kwiatowa, dawniej Pstrowskiego” nie zajmie wiele czasu w rozmowie a zdecydowanie ułatwi zespołowi karetki dotarcie pod właściwy adres.

Wyjdź na spotkanie 

Jeśli mieszkasz na wsi lub na osiedlu pod miastem wiesz dobrze, że często numery budynków nie są nadawane w „logicznym” porządku. Poproś kogoś z rodziny lub sąsiada by wyszedł przed posesję i pomachał zespołowi karetki. W nocy doskonałą pomocą będzie latarka. Wówczas z daleka zespół ratowniczy będzie widział gdzie powinien dojechać.

Otwórz bramę

Czasem naprawdę liczy się każda sekunda. Karetka może zaparkować przed twoją posesją ale jeśli sytuacja będzie wymagała natychmiastowego transportu pacjenta do szpitala, zespół ratowniczy straci cenny czas czekając aż ktoś otworzy bramę  i umożliwi podjechanie pod drzwi domu.

Zwierzęta

Wiesz dobrze, że psy, koty czy zwierzęta gospodarcze nie czują się najlepiej w zamknięciu i jeśli masz taką możliwość, z pewnością pozwalasz im na swobodę. Zwierzęta nie lubią jednak obcych. Dlatego, gdy wzywasz karetkę zadbaj o to by je odizolować i umieścić w bezpiecznym miejscu. Nie tylko oszczędzisz im niepotrzebnego stresu, ale również unikniesz ryzyka, że zaatakują ratowników.

Dokumentacja medyczna zanim przyjedzie karetka

Wiadomo, że w sytuacji gdy bliska ci osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy, „papierki” są ostatnią rzeczą jaka wydaje się być istotna. Dla zespołu ratowniczego są jednak ogromne ważne. Wypisy ze szpitala, ostatnie badania i lista przyjmowanych leków (w tym alergie na nie) zawierają podstawowe informacje, dzięki którym można szybciej postawić diagnozę.

Przygotuj również dowód osobisty pacjenta. Na jego podstawie ratownicy, a dalej szpital, mogą przygotować konieczne dokumenty.

To zrozumiałe, że jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdy musisz wybrać numer alarmowy 999 lub 112, głos więźnie ci w gardle i jedyne co przychodzi do głowy to: „Ratunku! Proszę przyjechać szybko”. Pamiętaj, że dyspozytor wie o tym, jak ciężka to dla ciebie sytuacja. Zaufaj mu, posłuchaj i odpowiedz na pytania. Tylko od twojej współpracy z osobą po drugiej stronie słuchawki a później z zespołem karetki zależy, jak szybko pomoc dotrze na miejsce.

Przygotowanie się, do wizyty zanim przyjedzie karetka oszczędza również zbędnego dodatkowego stresu i biegania po domu w celu odnalezienia potrzebnych dokumentów.

Czy hotel musi zapewnić szkolenie dla pracowników z pierwszej pomocy?

Dziecko zaczęło się dławić co robić?

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

One Response

  1. […] Mowa tutaj o wezwaniu Zespołu Ratownictwa Medycznego. O tym jak przygotować się na przyjazd ambulansu przeczytasz tutaj. […]

Zostaw Komentarz