Kto może prowadzić kurs pierwszej pomocy?

Chcesz zapisać się na kurs pierwszej pomocy i nie wiesz do kogo? A może sam chciałbyś/chciałabyś takie szkolenia prowadzić? Musisz wiedzieć, że nawet posiadając odpowiednią wiedzę, prowadzenie kursów pierwszej pomocy przedmedycznej bez odpowiednich pozwoleń nie jest możliwe. Dlatego sprawdź, kto może nauczać pierwszej pomocy.

 

Czy ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy upoważnia do prowadzenia szkoleń?

Zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, z którym bardzo często się spotykamy: czy posiadając tytuł ratownika/mając ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej, można prowadzić szkolenia/zajęcia edukacyjne z tego zakresu? Odpowiedź jest prosta – nie.

Zgodnie z aktualnymi przepisami, kurs pierwszej pomocy może być organizowany wyłącznie przez trzy grupy instruktorów, o których będziemy za chwilę pisać. A więc posiadanie certyfikatu ukończenia KPP nie wystarczy.

Wyjątkiem są nauczyciele pracujący w placówkach oświatowych, którzy posiadają zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli […], potwierdzające posiadanie przygotowania do prowadzenia takich zająć. Aby uzyskać tego typu pozwolenie, nauczyciele muszą najpierw przejść szkolenie organizowane przez osoby uprawniane. I tym samym wracamy już do pytania, kto może przeprowadzić szkolenie z pierwszej pomocy?

pierwsza pomoc nauka

 

Kto może prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy mogą prowadzić wyłącznie:

 • ratownicy medyczni;
 • lekarze systemu (posiadający specjalizację/tytuł specjalisty w jednej z dziedzin: anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej, neurologii lub będący po drugim roku specjalizacji w jednej z tych dziedzin i kontynuujący szkolenie specjalizacyjne; do lekarzy systemu zalicza się też osoby, które w ramach szkolenia specjalizacyjnego ukończyły moduł w dziedzinie chorób wewnętrznych, pediatrii lub chirurgii ogólnej);
 • pielęgniarki systemu (posiadające tytuł specjalisty/specjalizujące się w jednej z dziedzin: pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii lub pielęgniarki, które ukończyły kurs kwalifikacyjny w jednej z powyższych dziedzin oraz posiadają co najmniej trzyletni staż pracy na wskazanych oddziałach, w izbach przyjęć lub w pogotowiu ratunkowym);
 • nauczyciele posiadający odpowiednie przygotowanie.

W praktyce, mimo iż osób uprawnionych do tego, aby organizować szkolenie pierwsza pomoc jest więcej, najczęściej zajmują się tym ratownicy medyczni i to właśnie do nich warto się zgłaszać, gdy chcesz zapisać się na taki kurs indywidualnie lub musisz przeprowadzić go w zakładzie pracy.

 

Kurs pierwszej pomocy online

Skoro już wiesz, kto może prowadzić kurs pierwszej pomocy, to mamy jeszcze dla Ciebie jedną, ciekawą informację – takie szkolenie, opracowane przez doświadczonego i czynnego zawodowo ratownika medycznego możesz przejść online, bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy.Aby zwiększyć Twoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie, udostępniliśmy na naszej stronie darmowy kurs pierwszej pomocy online, w którym zawarte zostały najważniejsze informacje, a także tutoriale pokazujące krok po kroku, jakie czynności należy podjąć, aby móc uratować komuś życie. Nie czekaj, zapoznaj się z nimi w wolnej chwili.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

4 Responses

 1. Ratownik
  | Odpowiedz

  Proszę zapoznać się z Ustawą o jakie szkolenia/kursy chodzi.
  Zwykłe szkolenia PP nie są sprecyzowane, a więc każdy kto ma tylko wiedzę z tego zakresu (nie musi być ratownikiem medycznym – niektórzy ratownicy nawet nie potrafią przekazać wiedzy) może prowadzić szkolenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Opinia prawna
  O opinię w tej sprawie poprosiliśmy dr. Artura Rycaka z Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR.

  “Szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy może prowadzić każdy, z wyjątkiem sytuacji, w których przepis szczególny wymaga określonych uprawnień. Do takich przepisów szczególnych zaliczają się w szczególności przepisy o zajęciach edukacyjnych, o zajęciach w ramach kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz o zajęciach w ośrodkach szkolenia kierowców.

  W świetle art. 8 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 882 z późn. zm.), zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem:

  1) lekarzy systemu,

  2) pielęgniarek systemu,

  3) ratowników medycznych

  4) nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie.”

  Kancelaria zwraca uwagę na pojęcie „zajęć edukacyjnych”, których definicji ustawowej obecnie już nie ma, a obowiązująca wcześniej dotyczyła zajęć w systemie oświaty, czyli działalności dydaktyczno-wychowawczych realizowanych w szkołach.

  Oznacza to, że wymogi formalnoprawne ustanowione w art. 8 ust. 2 ustawy o PRM dotyczą systemu oświaty, a nie szkoleń czy kursów z pierwszej pomocy prowadzonych poza strukturami systemu oświaty.

  • Muszę doprecyzować wpis. Chodzi mi o kursy pierwszej pomocy dla nauczycieli edb, kursy kpp, kursy dla przyszłych kierowców kierowców, oraz zajęcia dl studentów kierunków medycznych , czyli przedmioty zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Co do innych grup zawodowych to kurs pierwszej pomocy może prowadzić każdy.
   pozdrawiam

 2. Konrad
  | Odpowiedz

  Witam.
  Do czego odnosi się wspomniany paragraf mówiący o “nauczycielach posiadających odpowiednie przygotowanie.”??
  Jezeli posiadam tytuł ratownika KPP oraz przygotowanie pedagogiczne (będąc kiedyś nauczycielem a obecnie pracująć w BHP) to znaczy, że spełniam ten warunek i mogę szkolić kandydatów na kierowców podczas kursu prawa jazdy??

  • Paragraf jest zaczerpnięty z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i dotyczy nauczycieli Edukacji dla Bezpieczeństwa po ukończeniu specjalnego 40 godzinnego kursy przygotwywującego do nauczania pierwszej pomocy. Co do Pana to właściwie może pan prowadzić kursy pierwszej pomocy np we firmach lub dla osób chętnych ale nią na kursach prawa jazdy tutaj Kodeks Drogowy i podległe rozporządzania dotyczące szkół jazdy jasno wskazują że szkolenie z pierwsze j pomocy musi prowadzić ratownik medyczny, lekarz lub pielęgniarka.
   pozdrawiam Adria

Zostaw komentarz