Kto może prowadzić kurs pierwszej pomocy?

aktualizacja artykułu 23.04.2023

Chcesz zapisać się na kurs pierwszej pomocy i nie wiesz gdzie lub do kogo? A może sam chciałbyś/chciałabyś takie szkolenia prowadzić ponieważ jesteś pacjonatem pierwszj pomocy? Musisz wiedzieć, że nawet posiadając odpowiednią wiedzę, prowadzenie kursów pierwszej pomocy nie wszędzie będzie możliwe. Dlatego sprawdź, kto może nauczać pierwszej pomocy i gdzie.

Czy ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy upoważnia do prowadzenia szkoleń?

Zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, z którym bardzo często się spotykamy: czy posiadając tytuł ratownika/mając ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, można prowadzić szkolenia/zajęcia edukacyjne z tego zakresu? Odpowiedź to tak i nie już wyjaśniam.

Ratownik po ukończonym kursie KPP może uczyć pierwszej pomocy, prowadzić szkolenia, a nawet jeśli założy firmę to wystawiać swoje firmowe certyfikaty. Prowadzenie takich szkoleń zajęć jest możliwe np w: firmy budowlane, produkcyjne, urzędy, kursy dla rodziców lub przyszłych rodziców, szkolenia dla administracji i biur prywatnych, prowadzenie szkoleń dla dzieci i młodzieży, szkolenia otwarte. 

Natomiast po ukończonym kursie KPP ( kwalifikowanej pierwszej pomocy) ratownik nie może prowadzić kursów (nie może ich prawnie organizować) pierwszej pomocy w zakresie: 

 • kwalifikowanej pierwszej pomocy (czyli tych 66 godzinnych szkoleń dla np. straży pożarnej, WOPRu itp. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym)
 • kursów pierwszej pomocy dla szkół nauki jazdy (Prawo o Ruchu Drogowym)
 • edukacji w szkołach w ramach podstawy programowej Edukacja dla Bezpieczeństwa (Prawo Oświatowe)

Czy będąc instruktorem pierwszej pomocy lub pracując jako inspektor BHP mogę uczyć pierwszej pomocy?

Tutaj sytuacja jest bardzo podobna do przedstawionej powyżej. Instruktor pierwszej pomocy (po ukończonym kursie instruktorskim takim jak ten)  lub tzw BHP-owiec mogą uczyć pierwszej pomocy wszędzie tam gdzie nie jest wybagane bycie medykiem. Prawo w Polsce nie zabrania prowadzenie edukacji w zakresie pierwszej pomocy właściwie nikomu. Warto jednak mieć doświadczenie i wiedzę oraz odpowiedni sprzęt szkoleniowy aby takie szkolenie poprowadzić. Osobiście pracuję na elektronicznych fantomach monitorujących jakość prowadzenie RKO takich fantomów na szkoleniu mam 15 jest to ilość pozwająca na prowadzenie kursów w sposób efektywny! Kamizelki do ćwiczenia zadławień, zestawy do pozoracji ran i obrażęń, stazy, zestawy opatrunkowe sprawaiają, że moje szkolenia to przedewszystkim praktyka. 

Zoabcz na poniższym filmie, jak wygląda moje szkolenie, czego mogę Ciebie nauczyć, abyś został lepszym instruktorem pierwszej pomocy (zerknij także na kurs instruktorski kilając tutaj).  

To kto może prowadzić wszystkie szkolenia z pierwszej pomocy?

Wszystkie kursy pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy mogą zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie medycznym prowadzić wyłącznie:

 • ratownicy medyczni;
 • lekarze systemu (posiadający specjalizację/tytuł specjalisty w jednej z dziedzin: anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej, neurologii lub będący po drugim roku specjalizacji w jednej z tych dziedzin i kontynuujący szkolenie specjalizacyjne; do lekarzy systemu zalicza się też osoby, które w ramach szkolenia specjalizacyjnego ukończyły moduł w dziedzinie chorób wewnętrznych, pediatrii lub chirurgii ogólnej);
 • pielęgniarki systemu (posiadające tytuł specjalisty/specjalizujące się w jednej z dziedzin: pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii lub pielęgniarki, które ukończyły kurs kwalifikacyjny w jednej z powyższych dziedzin oraz posiadają co najmniej trzyletni staż pracy na wskazanych oddziałach, w izbach przyjęć lub w pogotowiu ratunkowym);
 • nauczyciele posiadający odpowiednie przygotowanie nauczyciele pracujący w placówkach oświatowych, którzy posiadają zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli […], potwierdzające posiadanie przygotowania do prowadzenia takich zająć. Aby uzyskać tego typu pozwolenie, nauczyciele muszą najpierw przejść szkolenie organizowane przez osoby uprawniane

W praktyce, mimo iż osób uprawnionych do tego, aby organizować szkolenie pierwsza pomoc jest więcej, najczęściej zajmują się tym ratownicy medyczni i to właśnie do nich warto się zgłaszać, gdy chcesz zapisać się na taki kurs indywidualnie lub musisz przeprowadzić go w zakładzie pracy.

pierwsza pomoc nauka

Kurs pierwszej pomocy online

Skoro już wiesz, kto może prowadzić kurs pierwszej pomocy, to mamy jeszcze dla Ciebie jedną, ciekawą informację – takie szkolenie, opracowane przez doświadczonego i czynnego zawodowo ratownika medycznego możesz przejść online, bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy.Aby zwiększyć Twoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie, udostępniliśmy na naszej stronie darmowy kurs pierwszej pomocy online, w którym zawarte zostały najważniejsze informacje, a także tutoriale pokazujące krok po kroku, jakie czynności należy podjąć, aby móc uratować komuś życie. Nie czekaj, zapoznaj się z nimi w wolnej chwili.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

19 Responses

 1. Ratownik
  | Odpowiedz

  Proszę zapoznać się z Ustawą o jakie szkolenia/kursy chodzi.
  Zwykłe szkolenia PP nie są sprecyzowane, a więc każdy kto ma tylko wiedzę z tego zakresu (nie musi być ratownikiem medycznym – niektórzy ratownicy nawet nie potrafią przekazać wiedzy) może prowadzić szkolenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Opinia prawna
  O opinię w tej sprawie poprosiliśmy dr. Artura Rycaka z Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR.

  “Szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy może prowadzić każdy, z wyjątkiem sytuacji, w których przepis szczególny wymaga określonych uprawnień. Do takich przepisów szczególnych zaliczają się w szczególności przepisy o zajęciach edukacyjnych, o zajęciach w ramach kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz o zajęciach w ośrodkach szkolenia kierowców.

  W świetle art. 8 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 882 z późn. zm.), zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem:

  1) lekarzy systemu,

  2) pielęgniarek systemu,

  3) ratowników medycznych

  4) nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie.”

  Kancelaria zwraca uwagę na pojęcie „zajęć edukacyjnych”, których definicji ustawowej obecnie już nie ma, a obowiązująca wcześniej dotyczyła zajęć w systemie oświaty, czyli działalności dydaktyczno-wychowawczych realizowanych w szkołach.

  Oznacza to, że wymogi formalnoprawne ustanowione w art. 8 ust. 2 ustawy o PRM dotyczą systemu oświaty, a nie szkoleń czy kursów z pierwszej pomocy prowadzonych poza strukturami systemu oświaty.

  • Muszę doprecyzować wpis. Chodzi mi o kursy pierwszej pomocy dla nauczycieli edb, kursy kpp, kursy dla przyszłych kierowców kierowców, oraz zajęcia dl studentów kierunków medycznych , czyli przedmioty zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Co do innych grup zawodowych to kurs pierwszej pomocy może prowadzić każdy.
   pozdrawiam

   • Aneta
    | Odpowiedz

    Witam. Mam pytanie ponieważ odpowiedzi jednoznacznej nigdzie nie znalazłam. Od kilku lat posiadam tytuł ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po kolejnej recertyfikacji oczywiście. Współpracuje z klubami sportowymi jako ratownik KPP w zabezpieczeniu medycznym. Posiadam także uprawnienia instruktora pierwszej pomocy oraz ukończony kurs pedagogiczny przygotowania zawodowego. Czy mogę prowadzić zajęcia z zakresu pierwszej pomocy np. w hufcu, w klubie sportowym, dla młodzieży, instruktorów lub w miejscu pracy (pracuję w żłobku)? Jeśli tak to czy mogę z takiego szkolenia wystawić zaświadczenie o odbytym kursie? Czy ma onondla dzieciaków jakąś wartość czy to będzie tylko zwykły papierek?

    • Tak, ale nie wszystkie. Instruktor pierwszej pomocy, który nie jest medykiem (ratownikiem medycznym, pielęgniarką, lekarzem) nie może realizować kursów:

     kwalifikowanej pierwszej pomocy (czyli tych 66 godzinnych szkoleń dla np. straży pożarnej, WOPRu itp. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym)
     kursów pierwszej pomocy dla szkół nauki jazdy (Prawo o Ruchu Drogowym)
     edukacji w szkołach w ramach podstawy programowej Edukacja dla Bezpieczeństwa (Prawo Oświatowe)

     • Aneta
      |

      Podstawowe kursy pierwszej pomocy mogę zatem prowadzić. Pozostaje kwestia zaświadczenia o ich odbyciu. Czy takie zaświadczenie mogę wystawić i podbić je swoją pieczątką jako instruktora pierwszej pomocy?

     • Teoretycznie tak i praktycznie też ale….Mi jako ratwnikomu medycznemu nikt nie podważy takich zaświadcczen ponieważ ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym zgodne z z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym o organizowaniu i prowadzeniu zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych. Pytanie czy inspekcja Paracy lub kuratorium oświaty na Pani terenie zamieszkania bedzie honorowało takie zaświadczenia. Moze je Pani prwadzić ale dla pewności prosze napisać zapytanie do kuratorium oświaty i inspekcji pracy wtedy będzie miała Pani 100% pewność że na Pani terenie, województwie Pani zaświadczenia będą legalne .

     • Aneta
      |

      Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Konrad
  | Odpowiedz

  Witam.
  Do czego odnosi się wspomniany paragraf mówiący o “nauczycielach posiadających odpowiednie przygotowanie.”??
  Jezeli posiadam tytuł ratownika KPP oraz przygotowanie pedagogiczne (będąc kiedyś nauczycielem a obecnie pracująć w BHP) to znaczy, że spełniam ten warunek i mogę szkolić kandydatów na kierowców podczas kursu prawa jazdy??

  • Paragraf jest zaczerpnięty z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i dotyczy nauczycieli Edukacji dla Bezpieczeństwa po ukończeniu specjalnego 40 godzinnego kursy przygotwywującego do nauczania pierwszej pomocy. Co do Pana to właściwie może pan prowadzić kursy pierwszej pomocy np we firmach lub dla osób chętnych ale nią na kursach prawa jazdy tutaj Kodeks Drogowy i podległe rozporządzania dotyczące szkół jazdy jasno wskazują że szkolenie z pierwsze j pomocy musi prowadzić ratownik medyczny, lekarz lub pielęgniarka.
   pozdrawiam Adria

  • Antoni
   | Odpowiedz

   Witam mam pytanie zrobiłem kurs KPP w tym roku a dokładnie mówiąc w styczniu,od tego momentu udzielam pomocy innym osobom (dziwny przypadek)i pewnego dnia będąc w kościele pewna osoba zasłabła i stało się NZK,akurat w samochodzie miałem AED i mój samochód jest obklejony,, ratownik KPP i że posiadam AED.
   I po wszystkim kiedy przyjechał do kościoła ZRM,osoba została zabrana do szpitala i funkcje życiowe zostały powrocie… później się dowiedziałem że dzięki mnie.
   I ksiądz się mnie spytał czy mogę zrobić szkolenie z zakresu pierwszej pomocy??
   Nie jestem Supermanem tylko zwykłym człowiekiem który coś umie więcej dzięki kursowi KPP.

 3. Ola
  | Odpowiedz

  Czy w takim razie po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy można szkolić pracowników wyznaczonych w zakładach pracy do przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej?

 4. Anna
  | Odpowiedz

  Witam
  Jestem po kursach pierwszej pomocy przedmedycznej które odbyłam w PCK
  Kurs podstawowy
  Kurs zaawansowany
  Później kurs pierwszej pomocy z elementami PC3
  8 lat pracowałam w Niemczech jako opiekunka prywatnie oraz w domu ooieki i hospicjum na opiece paliatywnej
  Caly czas korzystałm z umiejętności nabytych na powyższych szkoleniach. Udało mi się pomóc bardzo wielu ludziom. Robiłam wiele razy RKO i optrunki itd
  Skonczyłam później kurs Ratownika KPP
  Na koniec kursu padły infornacje według których jest Pan zwyklym oszustem. Potwierdza to również caly zestaw info ze strony Polskiego Centrum Ratownictwa.
  Żadna informacja ktorą3 Pan podał na temt KPP nie jest zgodna z powyższymi danymi.
  Ratownik KPP
  Może szkolic i wystawiać zaświadczenie
  Oferty pracy w transporcie medycznym na stanowisku kierowcy są caly czas
  Oferty pracy w transporcie medycznym miedzy narodowym również z tym że jako ratownik przy pacjencie
  W calym internecie osobiscie nie spotkałam takich info jak u Pana.
  Kolo 15 lat mam doczynienia z pierwsza pomocą poznałam wielu lekarzy i ratwonikow medycznych
  Żaden nie potwierdza Panskich teorii
  Jest wręcz przeciwnie bo tak jak Pan ogranicza o zniecheca tak reszta zacheca do pracy i szkolenia ludzi.
  Nie znam się na prawie ale znam się ludziach.
  Nie wiem co ma Pan na celu ale na pewno nie pomocni rozwój. Proszę się ustabilizować emocionalnie i skontaktować z adwkatem bo ta znajomość może być potrzebna. Może niech Pan ustali z prawnikiem i zespolami medycznymi co jest prawdą be według pozostałych info wychodzi Pan na ……….

  • Dziękuję za komentarz proszę spróbować przeprowadzić kurs pierwszej pomocy dla straży pożarnej, WOPR-u itp. proszę przeprowadzić kurs pierwszej pomocy dla szkół nauki jazdy (Prawo o Ruchu Drogowym) lub spróbować zatrudnić się w ramach edukacji w szkołach w ramach podstawy programowej Edukacja dla Bezpieczeństwa (Prawo Oświatowe) i tam uczyć pierwszej pomocy. Zrozumie wtedy Pani żę jest to nie możliwie po skończonym kursie KPP, ale mogę przyznać rację, że może prowadzić Pani szkolenia i wystawiać zaświadczenia po kursie KPP tylko pytanie komu? Kto będzie zainteresowany Pani usługami? Firmy które prowadą kursy KPP opowiadają jak to po ich kursach ludzie zaczynają pracę w ambulansach jako kierowcy albo prowadzą kursy i zarabiają na szkoleniach z pierwszej pomocy. Wielka ściema

 5. Lechu
  | Odpowiedz

  W artykule jest takie delikatne niedopowiedzenie. Manipulacja powiedziałbym, która powoduje, że można zinterpretować przedstawione w nim fakty omylnie. Pisząc, że nie można prowadzić szkoleń z zakresu KPP nie będąc med, mija się Pan delikatnie z prawdą. Można prowadzić szkolenia z zakresu. To szerokie pojęcie. Zakres KPP to przyklejanie plasterka i podawanie tlenu. Czy można uczyć zakładania plasterka? Można. Nie można prowadzić KURSU KPP. Takie delikatne niedopowiedzenie powiedzmy. Czy ktoś nie będąc med może szkolić WOPR.,GOPR,PSP. Oczywiście. Nie może prowadzić kursu KPP. Ale taki WIR np nie jest ratownikiem medycznym (chyba od niedawna jest pielęgniarzem) a od lat szkoli ludzi z WOPR, Straży, policji o wojsku nie wspomnę. Jak? Bo ma wiedzę którą oni też chcą. Mimo, że nie jest to szkolenie formalnie wymagane. Więc czy ktoś przyjdzie na kurs do Ratownika KPP? Przyjdzie,zwlaszcza jeśli ten będzie mail wiedzę jakiej nie oferuje ktoś inny.

 6. Tadek
  | Odpowiedz

  Pań Adrian widzę trzyma poziom. To samo usłyszysz od większości ratowników medycznych.
  Jeśli nie wiesz o co chodzi, to zgadnij. Kasa.
  Pazerność to bardzo brzydka sprawa…

  • Tak chodzi o kasę bo prowadze szkolenia z pierwszej pomocy i robię o naprawdę profesjonalnie mam mnóstwo zadowolonych kientów, mnóstwo sprzętu, i cały czas się uczę. A potem przychodzi taki ktoś po kursie kpp i robi szkolenia na jednym fantomie dla 30 osób za 100 zł. Ale mogę przyznać rację że właściwie każdy może uczyc pierwszej pomocy. Nie każdy może prowadzić kursy (np kpp czy kurs na prawo jazdy w zakresie pierwszj pomocy)

Zostaw Komentarz