Ciało obce w nosie lub uchu pierwsza pomoc

Sytuacją zagrożenia życia jest przedmiot, który wpadnie nam do dróg oddechowych. O tym jak radzić sobie w zadławieniu, bo o takiej sytuacji mówimy pisałem w tym artykule. Ciało obce w nosie lub uchu pierwsza pomoc to temat dzisiejszego wpisu. Umówmy się, że takie przypadki zdarzają się głównie dzieciom. Niestety lubią one wkładać do nosa lub ucha różne drobne przedmioty, które wzbudziły ich zainteresowanie. Najczęściej są to małe klocki, nasiona fasoli, grochu, baterie (szczególnie niebezpieczne), małe kamyki. Zdarzyły się nawet sztuczne paznokcie! Ostre przedmioty takie jak stłuczone szyby samochodowe, pineski, kawałki drutu mogą doprowadzić do obrażeń w okolicy nosa i przewodu słuchowego. Gładkie przedmioty doprowadzają do zatkania dróg oddechowych i lub nosowych. Bardzo szybko pojawiają się problemy z oddychaniem lub słyszeniem, zaczerwienienie, ból, obrzęk często z towarzyszącym zakażeniem.

Ciało obce w nosie lub uchu pierwsza pomoc kolejność działania.

Ciało obce w nosie 

  1. Nie panikuj, zachowaj spokój, aby nie przestraszyć dziecka.
  2. Pochyl głowę dziecka do przodu
  3. Poproś dziecko, aby wydmuchało nos zatykając palcem drożny przewód nosowy.
  4. Spróbuj wyciągnąć ciało obce plastikową pensetą.
  5. Jeśli ciało obce jest wbite w nos nie wyciągaj go.
  6. Nie staraj się wypłukać ciała obcego, jeśli nie możesz go wyciągnąć pensetą udaj się do laryngologa.

Ciało obce w uchu

  1. Nie panikuj, zachowaj spokój, aby nie przestraszyć dziecka.
  2. Pochyl głowę dziecka w bok zgodnie z grawitacją, aby ciało obce mogło wypaść.
  3. Poproś dziecko, aby poskakało na jednej nodze z przechylona głową (możliwość wypadnięcia przedmiotu).
  4. Spróbuj wyciągnąć ciało obce plastykową pensetą. Zrób to bardzo ostrożnie, jeśli nie widzisz przedmiotu lub nie jesteś w stanie bezpiecznie go wydobyć, nie rób tego zgłoś się do laryngologa.
  5. Jeśli ciało obce jest wbite w ucho nie wyciągaj go.
  6. Nie staraj się wypłukać ciała obcego, jeśli nie możesz go wyciągnąć pensetą udaj się do laryngologa. Przedmioty takie jak nasiona mogą zacząć pęcznieć powodując dodatkowe obrażenia.

Pamiętaj, aby zachować spokój zadzwoń do najbliższego szpitala i dowiedz się, gdzie należy udać się w na dyżur laryngologiczny.

pozdrawiam Adrian

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz