Hipotermia pierwsza pomoc

Zima już niedługo, a co za tym idzie, temperatura będzie sukcesywnie spadać coraz niżej. Co prawda nie są już to zimy stulecia, ale nawet niewielka wartość poniżej zera na termometrze mogą przyczynić się do hipotermii.

Od jakiej temperatury zaczyna się hipotermia?

Jakie są objawy hipotermii?

Jakie osoby są najbardziej narażone na hipotermię?

Hipotermia pierwsza pomoc

Od jakiej temperatury zaczyna się hipotermia?

Hipotermia, inaczej wychłodzenie lub oziębienie, to stan, w którym temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Organizm oczywiści próbuje się bronić i wytwarza ciepło, ale tylko do pewnego momentu. Naturalną reakcją organizmu na zimno jest skurcz naczyń krwionośnych. Dzieje się tak, żeby przede wszystkim dostęp do ogrzanej krwi miały narządy najważniejsze, by przeżyć, takie jak serce czy mózg. Kiedy mechanizmy obronne nie są w stanie nadrobić utraconego ciepła, funkcje życiowe się spowalniają, a w sytuacji krytycznej, kiedy wewnętrzna temperatura ciała wynosi 25-28 C może dojść do nagłego zatrzymania czynności serca.



Jakie są objawy hipotermii?

Hipotermia dzieli się na trzy podstawowe grupy lekką (32-35°C), średnią (30-32°C) i ciężką (poniżej 30°C). W zależności od tego ile stopni będzie miał poszkodowany, takie będą widoczne objawy.

Pierwszymi symptomami lekkiej hipotermii jest blada i zimna skóra. Wychłodzony człowiek będzie skarżyć się na zawroty głowy i osłabienie. Jego tętno i oddech będą przyspieszone, a mięśnie będą drżały. Poszkodowany może być przestraszony i nie wiedzieć co się dzieje.

Stopniowo objawy opisane wyżej będą się coraz bardziej nasilały. Poszkodowany przestanie reagować na impulsy z zewnątrz i zacznie być zobojętniały. Miejsca najbardziej narażone na zimno zaczną boleć, pojawią się również skurcze mięśni.

Kolejny etap to już objawy ostre, które źle rokują. Drżenia mięśni są coraz rzadsze, aż w końcu znikają i rozpoczynają się drętwienia. Ból przestaje być odczuwalny, a skóra staje się sino-zielonkawa. Poszkodowany ma słabo wyczuwalne oddechy oraz tętno, zaczyna zachowywać się jak osoba po spożyciu alkoholu- jego mowa jest bełkotliwa, a ruchy nieskoordynowane. Ostatecznie organizm nie jest w stanie podtrzymywać wszystkich funkcji życiowych, więc osoba traci przytomność.

Jakie osoby są najbardziej narażone na hipotermię?

Na wychłodzenie najbardziej narażone są osoby starsze oraz niemowlęta i dzieci, które wystawione są na niesprzyjające warunki pogodowe. Jedna i druga grupa ma problem z termoregulacją, która odpowiedzialna jest za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest również alkohol, który powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest zwiększona utrata ciepła i osłabiona reakcja na zimno.

Pamiętaj więc, żeby szczególnie pamiętać podczas zimowych dni o swoich najmłodszych i najstarszych bliskich. Warto zwrócić uwagę czy są odpowiednio ubrane w suchą odzież. Nie bądź również obojętny na osoby bezdomne, które często są pod wpływem alkoholu, bo mogą potrzebować twojej pomocy.

Hipotermia pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w hipotermii nie jest trudna, jednak należy bardzo szybko zacząć działać, aby nie dopuścić do pogłębiania się objawów. W pierwszej kolejności oceń ogólnie sytuację i stan osoby potrzebującej pomocy. Najważniejszy element to ochrona przed dalszym wychłodzeniem. Jeżeli jest taka możliwość, to zaprowadź poszkodowanego do ciepłego i suchego miejsca, jeżeli nie to niemożliwe, schowaj go w miejscu, gdzie nie będzie wiało lub padało. Następnie wezwij pomoc, dzwoniąc na numer 112.

Zdejmij części garderoby, które uciskają odmrożone części ciała oraz wszystkie mokre ubrania. Działaj według zasady S.O.S.- subtelnie, ostrożnie, spokojnie. Ważne jest, aby osoba poszkodowana wykonywała przy tym jak najmniej ruchów, bo mogą one zaburzyć mechanizmy ochronne organizmu, a nawet doprowadzić do zatrzymania krążenia. Pamiętaj, aby również nie masować, ani nie pocierać zimnych kończyn, a tym bardziej nie nacierać śniegiem. Aktywne ogrzewanie musi być bardzo powolne.

hipotermia pierwsza pomoc okrycie folią życia
Hipotermia pierwsza pomoc- okrycie folią NRC

Przykryj poszkodowanego ciepłym kocem, swoją kurtką, śpiworem lub folią NRC, którą znajdziesz w każdej apteczce. Zastosuj kilka warstw i izoluj od zimnego podłoża. Przy okryciu nie zapomnij o głowie i szyi. Szacuje się, że wartość utraty ciepła przez te części ciała wynosi nawet 50%. Jeżeli osoba jest przytomna, można podać do picia ciepłą herbatę z cukrem. Nie wolno podawać alkoholu, ponieważ przyczynia się on do większego wychłodzenia, o czym pisałem wyżej.

Jeżeli osoba jest nieprzytomna, w pierwszej kolejności sprawdź, czy oddycha. Należy to robić przez minutę, a nie 10 sekund jak robi się to zazwyczaj. Spowodowane jest to problemami z oddechem, które pojawiają się przy hipotermii. Jeżeli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej i regularnie sprawdzaj, czy oddycha.

Jeżeli zauważysz, że poszkodowany przestał oddychać, nie zastanawiaj się i rozpocznij podstawowe czynności resuscytacyjne tzw. BLS. Nie bój się działać, ponieważ możesz zaszkodzić tylko wtedy kiedy obojętnie patrzysz! Decydując się na pomoc, zwiększasz szanse na przeżycie poszkodowanego.

pozdrawiam

Adrian Zadorecki

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

1 Responses

  1. […] Jeśli poszkodowany został przez ciebie znaleziony np. w lesie nie porusza się, a jego ciao jest chłodne, nie jest to wskazanie do odstąpienia od resuscytacji. Poszkodowany może być w tzw. hipotermii, u taki poszkodowanych sprawdzanie oddechu trwa nie 10 sekund, lecz 1 minutę. Pacjent w hipotermii ma szansę przeżycia jeśli pierwsza pomoc, będzie prowadzona, aż do momentu ogrzania ciała do 36.6 o C. O hipotermii przeczytasz więcej tutaj. […]

Zostaw Komentarz