Ość w gardle – jak wygląda pierwsza pomoc?

Okres świąteczny już za nami, ale wiele osób ryby jada również na co dzień. Z ich jedzeniem wiąże się zawsze ryzyko przypadkowego połknięcia ości. Jeżeli taka ość jest duża i wbije się w gardło może to stanowić duży problem. Istnieje potencjalne ryzyko nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Należy zatem zawsze działać, ale do tego niezbędna jest odpowiednia wiedza. Co robić, kiedy ość utkwi nam w gardle?



Ość w gardle – czy to niebezpieczne?

Sytuacja, w której w gardle znajdzie się ość jest – jak już napisano we wstępie – potencjalnie bardzo niebezpieczna. Tego rodzaju ciało obce jest zazwyczaj dość ostre, a jego wbicie się może spowodować ostry ból, a w konsekwencji nawet obrzęk i stan zapalny gardła, które odczuwalne będą jeszcze przez długi czas. Prawdziwe ryzyko wiąże się jednak z przesunięciem się takiej ości do przełyku. Przebicie jego ściany to bardzo poważna sytuacja, która na pewno skończy się wizytą w szpitalu. Taka ość najczęściej jednak wbija się w migdałki, nasadę języka lub dołki językowo-nagłośniowe. Należy wiedzieć, że u człowieka przełyk przechodzi bardzo blisko aorty (czyli głównej tętnicy naszego ciała). Jeżeli zostanie ona uszkodzona może dojść nawet do wykrwawienia się, lub zadławienia krwią. Uszkodzenie ścianki przełyku zawsze może doprowadzić do stanu zapalnego, a jeżeli rozwinie się on w pobliżu aorty, to konsekwencją może być niezwykle niebezpieczna dla życia sepsa. Nie należy jednak panikować. Ość w gardle to problem, ale bardzo bardzo rzadko kończy się stanem zagrażającym życiu.

Kiedy w gardło wpije się tobie ość zjedz szybko chleb- mit czy prawda?

Istnieje przesąd ludowy, że połkniętą ość najlepiej zagryźć chlebem. – Nic bardziej mylnego. Już sam odruch połykania polegający na zaciskaniu mięśni gardła może jeszcze głębiej wbić ość. – Język działa jak tłok , który przepycha pokarm do gardła. staramy się nic nie jeść nie pić a także nie przełykać. W ten sposób nie pogorszymy sytuacji.

Ość w gardle – co robić?

W takiej sytuacji, jak ość w gardle pierwsza pomoc nie jest bardzo trudna – należy jednak pamiętać o kilku prostych, ale bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim nie należy dopuścić do przesunięcia się takiej ości dalej. Nie można więc próbować takiej ości niczym zagryzać, czy popijać. Jeżeli w gardle utkwiła duża ość, powinno się do czasu jej usunięcia powstrzymać od picia i jedzenia. Każde odstępstwo od tej zasady może spowodować większe uszkodzenia gardła, a nawet być przyczyną zadławienia.

Należy spróbować taką ość wyjąć. Będzie do tego potrzebne silne źródło światła (latarka w telefonie jest idealna) i pomoc drugiej osoby. Trzeba poświecić w głąb gardła i spróbować taką ość zlokalizować. Jeżeli jest ona widoczna można spróbować ją usunąć. Pomocna może okazać się tu długa pęseta, lub podobne narzędzie. Jeżeli ości jednak nie da się zobaczyć, bo po prostu tkwi zbyt głęboko – należy koniecznie udać się po pomoc lekarza. Najbardziej wskazany byłby laryngolog, ale jak wiadomo nie zawsze jest on dostępny od ręki. Należy w takiej sytuacji zadzwonić na numer 112 i dowiedzieć się gdzie w okolicy (jaki szpital) pełni dyżur laryngologiczny. Unikniemy w ten sposób zbędnych poszukiwań i wędrówek od jednego lekarza do drugiego.

Innym stanem zagrożenie życia przy jedzeniu może być zadławienie zobacz wpis i dowiedz się więcej tutaj.

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Leave a Reply