Czy warto wyposażyć zakład pracy w AED?

Defibrylator AED w miejscu pracy nie jest standardem wyposażenia. A szkoda, ponieważ jego użycie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie aż o około 70% !!! Co to jest AED, czy warto umieścić defibrylator AED w miejscu pracy i kto powinien zostać przeszkolony z jego używania?



Co to jest AED?

Do czego służy defibrylator AED? Powszechnie to urządzenie medyczne kojarzy się ze skomplikowaną maszyną. Jej obsługa jawi się jako równie skomplikowana, a proces ratowania życia za pomocą defibrylatora wiązany jest przez ludzi z takim niebezpieczeństwem – zarówno dla osoby potrzebującej pomocy, jak i dla tej, która tej pomocy udziela – że wydaje nam się, iż tylko osoba zawodowo związana z medycyną może podjąć się prób ratowania życia z użyciem AED.

W rzeczywistości zasada działania defibrylatora zewnętrznego AED jest bardzo prosta, a obsługa nowoczesnego urządzenia jest niezwykle intuicyjna. Resuscytacja z wykorzystaniem AED polega na dokonaniu wyładowania energii w ciało nieoddychającego, nieprzytomnego poszkodowanego. Pożądanym skutkiem takiego działania jest przywrócenie prawidłowej pracy jego serca.


AED w zakładzie pracy – potrzebny czy nie?

Czy defibrylator AED w miejscu pracy jest obowiązkowy? W chwili obecnej nie ma przepisu, który nakazywałby pracodawcy umieszczać AED w zakładzie pracy. Najprawdopodobniej jednak przepisy, wymagające organizacji apteczki w miejscu pracy, w niedalekiej przyszłości zostaną rozszerzone o defibrylator AED, ponieważ zgodnie z unijnymi standardami, takie urządzenie powinno znajdować się w każdym zakładzie, w którym zatrudnionych jest minimum 100 osób.

Regulacje prawne warto w tej kwestii postawić jednak na drugim miejscu, na pierwszym z kolei każdy pracodawca powinien ulokować troskę o bezpieczeństwo swoich pracowników. W dzisiejszych czasach, pełnych stresów, niewiedzy o swoim aktualnym stanie zdrowia, chorób cywilizacyjnych, sytuacje wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia zdarzają się coraz częściej – i to nie tylko wśród osób po 50 roku życia. Warto mieć to na uwadze, organizując miejsce pracy, bo choć defibrylator AED to dla zatrudniającego dodatkowy wydatek, nie ma lepszego zwrotu inwestycji, niż uratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Warto dodać, że przeprowadzona szybko, sprawnie i prawidłowo resuscytacja z wykorzystaniem AED zwiększa szanse na przeżycie z 5% do aż 70%!

Tutaj dochodzimy do jeszcze jednej niezwykle istotnej kwestii – nawet najlepszy defibrylator AED na nic się nie zda, jeśli nie zostanie użyty szybko i sprawnie. Dlatego warto zastanowić się, gdzie powinien znajdować się defibrylator w zakładzie pracy. Na ogół umieszcza się go w pobliżu zakładowej apteczki pierwszej pomocy. Czy to dobre miejsce? Tak, jeśli:
wszyscy pracownicy (zwłaszcza ci przeszkoleni z używania AED) wiedzą, gdzie się on znajduje;

  • czas dotarcia do urządzenia zajmuje nie więcej niż 2 minuty;
  • wszyscy pracownicy wiedzą, jak dotrzeć do miejsca, w którym znajduje się defibrylator (czyli jest to miejsce odwiedzane przez wszystkich pracujących w firmie, np. portiernia, stołówka) lub jest to miejsce, w którym cały czas przebywają pracownicy mogący udzielić pierwszej pomocy.

obsługa defibrylatora AED


AED – jak używać defibrylatora?

Współczesne defibrylatory AED są bardzo zaawansowane technologicznie, a jednocześnie niezwykle proste w obsłudze. Specjalne zabezpieczenia uniemożliwiają użycie AED w sytuacji, gdy nie jest to absolutnie koniecznie. Z kolei kiedy trzeba użyć defibrylatora, urządzenie samo pokieruje udzielającego pomocy, co i kiedy należy zrobić. Defibrylator AED to tylko dwa przyciski i bardzo intuicyjna obsługa, z którą każdy powinien sobie poradzić.



Kurs obsługi defibrylatora – czy jest konieczny?

Choć obsługa AED jest tak prosta, nie bez znaczenia pozostaje kurs obsługi defibrylatora. Nie jest on obowiązkowy, ale warto zwiększyć szanse na prawidłowe udzielenie pomocy osobie, która jej potrzebuje. Jeśli zabraknie jednego z istotnych elementów: odpowiednio wyposażona apteczka – defibrylator AED – osoba, która chce i potrafi udzielić pomocy, cała akcja udzielenia pomocy może się nie udać.

Kurs obsługi AED możesz zamówić u Ratownika Medycznego, u mnie. Prowadzę kursy, które pomogą Ci przełamać strach przed podjęciem działań ratujących zdrowie i życie ludzkie, w tym – szkoleń z resuscytacji z wykorzystaniem AED. Przełam swój strach, poczuj, że wiesz, co należy robić i stań się czyimś bohaterem!

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz