Epilepsja, padaczka pierwsza pomoc

Co to jest epilepsja, padaczka

Padaczka czyli epilepsja to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych w Polsce szacuje się, że choruje na nią około 400 tys osób. To przewlekłe zaburzenie pracy mózgu charakteryzuje się przede wszystkim nawracającymi atakami drgawek. Przyczyny epilepsji mogą być różne są to między innymi:

  • epilepsja u dzieci częstymi przyczynami są  wady rozwojowe mózgu, choroby uwarunkowane genetycznie, choroby zakaźne w trakcie ciąży (m.in. różyczka, toksoplazmoza) lub uszkodzeniem w trakcie porodu,
  • epilepsja u osób dorosłych występuje najczęściej z powodu guzów i urazy mózgu oraz zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, często osoby starsze zaczynają chorować na padaczkę po udarze mózgu.

Napady występują samoistnie choć czasami mogą je wywołać miedzy innymi alkohol, stres, przemęczenie, błyskające światło, spadek poziomu glukozy we krwi itp.



Epilepsja nagły napad drgawek jak przebiega?

Klasyczny uogólniony napad epilepsji rozpoczyna się nagłą utratą przytomności w skutek czego poszkodowany upada (czasami krzycząc). Ciało poszkodowanego sztywnieje na skutek skurczu mięśni (jest to faza toniczna), sinieje, występuje bezdech trwający do około 30 sekund. Po tym czasie dochodzi do wystąpienia trwających około 3 minut drgawek całego ciała (faza kloniczna). Źrenice ulegają rozszerzeniu, stają się niereaktywne na światło. Występuje ślinotok, szczękościsk, możliwe przygryzienie wargi lub języka, co za tym idzie wystąpienia krwawienia. Kiedy drgawki ustąpią dochodzi do fazy kilku minutowego snu poszkodowanego, ponadto mięśnie ulegają rozluźnieniu, oddech wraca do normy. Budząc się z tego stanu chory może być nielogiczny, oszołomiony, nieświadomy zaistniałej sytuacji. Często próbuje wstawać przez co może dochodzić do powtórnych upadków i obrażeń.

Padaczka pierwsza pomoc- kolejność działania

  1. Jeśli jet bezpiecznie i jesteś świadkiem zdarzenia złap poszkodowanego i złagodź jego upadek.
  2. Ułóż chorego na plecach.
  3. Rozluźnij ubranie, odsuń przedmioty z okolic poszkodowanego (np okulary).
  4. Cały czas trzymaj głowę i chroń ją przed uderzeniami w podłożę.
  5. Nie przytrzymuj poszkodowanego na siłę.
  6. Nie wkładaj nić do ust poszkodowanego (kij, długopis, portfel).
  7. Po ustąpieniu drgawek ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. SPRAWDŹ ODDECH przez 10 sek.
  8. Wezwij pogotowie.
  9. Przykryj poszkodowanego (ze względy na możliwość wychłodzenia lub możliwego oddania moczu).
  10. Nie podawaj nic do picia i jedzenia.
  11. Kontroluj oddech
  12. Jeśli poszkodowany się budzi staraj się go uspokoić i nakłaniaj do tego aby nie wstawał.
  13. Jeśli poszkodowany po napadzie drgawek przestał oddychać rozpocznij resuscytację krążeniowo- oddechową 
epilepsja pozycja boczna

Epilepsja kiedy wezwać ambulans pogotowia ratunkowego?

Ataki drgawek u chorych na padaczkę zdarzają się z różną częstotliwością, są trudne do przewidzenia. Epilepsja to choroba i osoby, których członkowie rodziny są prawidłowo przeszkoleni wiedzą jak postąpić kiedy ich bliski nagle straci przytomność i zacznie drgać. Często także posiadają w domu leki (np relsed- ulotka), dzięki którym mogą przerwać atak drgawek. Jeśli poszkodowany jest w domu, nie doszło u niego do żadnego obrażenia na skutek upadku (ktoś załapał poszkodowanego), po ataku padaczki odzyskuje przytomność a po chwili logikę. Nie skarży się na żadne dolegliwości a jego zachowanie wraca do normy to wizyta Zespołu Ratownictwa Medycznego nie jest konieczna. Wezwij pogotowie zawsze kiedy:

  • do ataku epilepsji doszło w miejscu publicznym,
  • poszkodowany doznał obrażeń (np głowy),
  • poszkodowany nie budzi się po ataku epilepsji,
  • ataki drgawek występują jeden po drugim,
  • epilepsja nie ustępuje,
  • poszkodowany po przebudzeniu zgłasza dodatkowe objawy (zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, duszność, niedowład).

Padaczka pierwsza pomoc film

Pozdrawiam i zapraszam na szkolenia z pierwszej pomocy >>>>sprawdź ofertę<<<<<< 

Adrian Zadorecki

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz