Kurs pierwszej pomocy zrobi z Ciebie ratownika obywatelskiego. Czym jest ratownictwo obywatelskie?

Znasz pojęcie ratownictwa obywatelskiego? Chcesz dowiedzieć się, kim jest ratownik obywatelski, jak nim zostać i jakie otrzymuje się wówczas uprawnienia? Dowiedz się, kto ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy i jak sprawić, by ciążąca na nas odpowiedzialność obywatelska nie budziła w nas strachu!Ratownictwo obywatelskie – co to jest?

Być może nie znasz tego określenia, ale w rzeczywistości wokół nas mnóstwo jest ratowników obywatelskich. Tym mianem określa się bowiem każdego, kto posiada zdolność, by podjąć czynności ratujące zdrowie lub życie drugiego człowieka. Co istotne, ratownik obywatelski podejmuje akcję ratowniczą niezależnie od swoich obowiązków zawodowych – czynności ratunkowe nie są elementem jego pracy. Z ratownictwem obywatelskim możemy więc zetknąć się np. w jednostkach OSP, czy w różnego rodzaju jednostkach poszukiwawczo-ratowniczych, operacyjno-technicznych itp. działających na zasadach wolontariatu. Ratownikiem obywatelskim jest też każda inna osoba udzielająca pierwszej pomocy.

Ratownictwo obywatelskie wymaga nie tylko chęci niesienia pomocy i odwagi do podjęcia działań ratujących zdrowie lub życie. Równie istotna jest wiedza na temat postępowania w poszczególnych sytuacjach zagrożenia. Dlatego tak ważne jest, by ukończyć szkolenie z pierwszej pomocy przygotowujące teoretycznie i praktycznie do podejmowania czynności ratujących życie i zdrowie ludzkie.Kto ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy?

Zgodnie z prawem polskim, obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ma każdy świadek zdarzenia, w którym występuje zagrożenie utraty życia lub znacznego uszczerbku na zdrowiu, o ile nie spowoduje tym samym zagrożenia własnego zdrowia lub życia. Chcąc być odpowiedzialnym i dobrze przygotowanym do nagłych sytuacji ratownikiem obywatelskim, warto ukończyć kurs pierwszej pomocy. Nie wymawiajmy się brakiem czasu, mobilności czy licznymi obowiązkami, uniemożliwiającymi odbycie tradycyjnego kursu pierwszej pomocy. Zawsze można sięgnąć po dobrodziejstwo współczesnej techniki i odbyć kurs pierwszej pomocy online zdobywając wiedzę i oglądając instruktażowe video w dogodnym dla nas momencie.


kurs pierwszej pomocy


Kurs pierwszej pomocy przygotuje Cię do wzorowej postawy obywatelskiej!

Kurs pierwszej pomocy to nie tylko sposób na uniknięcie kary przy nagłym wypadku. To również szansa na uratowanie czyjegoś życia lub zdrowia. Warto wiedzieć, że ratownictwo obywatelskie to nieformalne, ale bardzo istotne ogniwo systemu ratownictwa. Nierzadko, gdyby nie pierwsza pomoc udzielona przez świadków zdarzenia, osoba poszkodowana nie miałaby szans przeżyć, gdyż czas oczekiwania na pomoc medyczną byłby zbyt długi. Gdy ktoś walczy o życie, każda sekunda jest na wagę złota!

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

2 Responses

  1. Artur
    | Odpowiedz

    Bardzo fajne materiały im więcej osób zobaczy to jest szansa że przestaną się bać pomagać

  2. Tomek Matrix
    | Odpowiedz

    Bardzo dobry kurs online. Wszystko jasno i konkretnie wytłumaczone i pokazane na filmach. Kurs dostępny 24/7. Polecam zwłaszcza tym wszystkim, którzy mają zbyt mało czasu na kursy stacjonarne.

Zostaw Komentarz