Lekarz na NFZ dla chorego dziecka w dni wolne i na wakacjach

Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest znalezienie pomocy medycznej w trakcie weekendu, dni wolnych od pracy, po godzinach otwarcia Twojej przychodni albo na urlopie: zarówno w kraju, jak i za granicą. Gdy pomoc potrzebna jest Twojemu dziecku sytuacja może być stresująca. Nie wpadaj w panikę. Sprawdź, które placówki udzielają świadczeń pacjentom w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. 

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, oczekiwanie na otwarcie przychodni jest wykluczone. Także w przypadku nagłego zachorowania, gdy zachodzi obawa, że brak reakcji mógłby znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia małego pacjenta, musisz szukać pomocy medycznej. W porze nocnej, w weekendy oraz w dni ustawowo wolne od pracy możesz udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są otwarte:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego,
  • całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy oraz w soboty i niedziele.

Co istotne, nie ma konieczności rezerwowania wizyty w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Świadczenia w zakresie podstawowej opieki udzielane są niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożyłeś swoją deklarację. Nie obowiązuje rejonizacja. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia obejmujące:

  • poradę lekarską,
  • zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki,
  • zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne,
  • e-recepty na potrzebne leki.
lekarz bada pacjenta na wakacjach

Kiedy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, Jeśli Twoje dziecko źle się czuje i obawiasz się, że jego stan zdrowia pogorszy się do następnego dnia, a jednocześnie nie występuje zagrożenia życia, udaj się do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Lekarz może w wyjątkowych przypadkach zdecydować o wizycie w domu pacjenta. 

Gdzie szukać pomocy na wakacjach w Polsce?

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) każdy ubezpieczony może zgłosić się do dowolnej przychodni, która ma umowę z NFZ, by skorzystać z opieki lekarskiej lub pielęgniarskiej. Nie musisz kończyć urlopu, by udać się do swojego lekarza rodzinnego. Personel medyczny POZ zapewnia pomoc od poniedziałku do piątku między godz. 8:00 a 18:00. Możesz także  uzyskać teleporadę w Twojej przychodni lub innej, której lekarze udzielają konsultacji przez telefon. W trakcie teleporady możesz m.in.:

  • skonsultować niepokojące objawy lub złe samopoczucie,
  • omówić wyniki badań,
  • poprosić o e-receptę na leki, które stale przyjmujesz w chorobie przewlekłej,
  • zapytać o dawkowanie leku,
  • otrzymać poradę medyczną,
  • otrzymać e-zwolnienie.

Lekarz podejmuje decyzję, czy teleporada jest wystarczająca, czy też Twoje chore dziecko koniecznie musi być zbadane, by dokonać oceny stanu jego zdrowia.

Dyżur stomatologiczny

Być może nie wiesz, ale możesz skorzystać z pomocy dentystycznej w nagłej sytuacji, jaką jest ból zęba. Wykazy gabinetów dentystycznych udzielających doraźnej pomocy stomatologicznej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia publikowane są na stronach internetowych Oddziałów Wojewódzkich OW NFZ. Świadczenia dentystyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane są od poniedziałku do piątku od 19:00 do 7:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni wolne od pracy , w soboty i niedziele.

Nagła pomoc medyczna za granicą

Jeśli jedziesz za granicę do jednego z krajów Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria), Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, pomocne jest zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Każdy uczestnik wyjazdu musi mieć swoją kartę, więc jeśli jedziesz z dziećmi – one również powinny mieć wydaną taką kartę. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia otrzymacie pomoc medyczną na zasadach obowiązujących obywateli kraju, w którym będziecie. Za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą musisz zapłacić. EKUZ jest bezpłatną kartą dla każdego, kto ma prawo do opieki zdrowotnej w Polsce. Wniosek możesz złożyć:

  • w oddziale NFZ,
  • elektronicznie poprzez e-PUAP, Internetowe Konto Pacjenta lub moje IKP, 
  • pocztą, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ.

Gdy nie masz karty EKUZ na wakacjach, a Twoje dziecko potrzebuje pomocy medycznej, skorzystaj z certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ.Ten dokument uprawnia do takich samych świadczeń jak EKUZ. Certyfikat wydawany jest w wyjątkowych okolicznościach – kiedy koniecznie jest podjęcie leczenia. Wniosek składasz za pośrednictwem e-PUAP lub aplikacji mojeIKP.

Wezwanie zespołu ratownictwa medycznego w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia 

W sytuacjach wystąpienia objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij karetkę. Pamiętaj, że szpitalne oddziały ratunkowe udzielają pomocy w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Gdy nie ma konieczności ratowania życia lub zdrowia, skieruj się do poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a nie na SOR. Oddziały ratunkowe i izby przyjęć w szpitalach nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani specjalisty. Taką poradę dostaniesz w dni robocze u swojego lekarza rodzinnego.

Masz wątpliwości, czy znasz zasady udzielania pierwszej pomocy? Nie wiesz, jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy dziecku? Nie wiesz, o czym należy pamiętać przeprowadzając RKO u dzieci? Sprawdź swoją wiedzę i umiejętności na kursie pierwszej pomocy online: URATUJ.COM

Follow Adrian Zadorecki ratownik medyczny:

specjalista ratownictwa medycznego

Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wykładowca akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy. Starszy specjalista do spraw szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zostaw Komentarz